Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie

Technologie

Informacje na temat najnowszych technologii zastosowanych (lub jeszcze nie) w urządzeniach i rozwiązaniach produkcyjnych, informacje na temat: badań i projektów naukowych, nowych produktów – maszyn, urządzeń, materiałów, systemów, programów.

Oceniaj puszkę po… nadruku

Wiadomo powszechnie, że tworzywa sztuczne, zwłaszcza jednorazowego użytku, są szkodliwe dla środowiska, a puszki aluminiowe to opakowania niemal w 100% odzyskiwalne. Dlaczego więc tak wielu producentów nadal używa plastikowych etykiet termokurczliwych do ich dekoracji? W dążeniu do tworzenia bardziej zrównoważonych opakowań lepszym rozwiązaniem jest nadruk bezpośredni. System do cyfrowego drukowania bezpośrednio na aluminiowych puszkach znajdziemy m.in. w ofercie angielskiej firmy Tonejet.

Hiszpanie inwestują w druk tonerowy

Hiszpańska drukarnia InterPrint, specjalizująca się w produkcji etykiet samoprzylepnych i bezklejowych na różnych podłożach, kupiła Xeikon CX3 – cyfrową maszynę do drukowania etykiet na dowolnym materiale bez konieczności wcześniejszego gruntowania podłoża, pracującą w technologii Cheetah.

Konica AccurioPress C12000 w Machinie Druku

Machina Druku z Torunia zainwestowała niedawno w cyfrową maszynę do wielokolorowej produkcji wysokonakładowej – AccurioPress C12000 firmy Konica Minolta. To jedna z pierwszych instalacji w Polsce tego urządzenia i jednocześnie pierwsza tak rozbudowana o funkcje automatyzujących jej działanie. Zakup maszyny – w bardzo trudnym okresie związanym z pandemią – pozwolił drukarni nie tylko na zachowanie ciągłości produkcji, ale również umożliwił jej dalszy rozwój m.in. dzięki wprowadzeniu druku książek i katalogów w technologii cyfrowej.

Dwie maszyny dla nowoczesnej introligatorni

Firma Müller Martini wprowadziła na rynek dwa udoskonalone systemy do obróbki po druku, oferujące zwiększony poziom cyfrowej kontroli prędkości i pozwalające na obsługę krótszych serii. Jeden z nich to nowa wersja linii do oprawy prostej Vareo – Vareo PRO, drugi to następczyni KM 412 – linia do oprawy miękkiej Publica PRO, która ma stać się flagowym produktem w portfolio szwajcarskiego producenta.

Szersze możliwości dla branży opakowań

Firma Omet wprowadziła na rynek nową maszynę drukującą przeznaczoną dla branży opakowań – VaryFlex V4. Została ona zaprezentowana 3 grudnia 2020 r. podczas otwartej transmisji na żywo, opatrzonej tytułem „Packaging Revolution”. System ten wzbogaca rodzinę VaryFlex i bazuje na jej rozwiązaniach, został jednak wzbogacony o zespoły offsetowe, które – jak zapewnia producent – umożliwiają uzyskanie najwyższej jakości druku, niższych kosztów przygotowania płyt i precyzyjnej kontroli kolorów. Maszyna, łącząc różne technologie drukowania i suszenia, oferuje bardzo szeroki wachlarz zastosowań. W Polsce jest dostępna w ofercie firmy Omigraf.

Samodzielne urządzenie do cyfrowej metalizacji etykiet

Portfolio firmy Leonhard Kurz powiększyło się o samodzielną maszynę do cyfrowej metalizacji etykiet – DM-Uniliner. Rozwiązanie to stanowi uzupełnienie oferty producenta z zakresu uszlachetniania, i nawiązuje do modułu inkjetowego DM-Jetliner (który został zaprojektowany do pracy w linii, głównie z maszyną HP Indigo), jednak w odróżnieniu od niego jest całkowicie samodzielną maszyną z własnym systemem transportu wstęgi, odwijakiem i przewijakiem.

Wdrożenia proekologicznych rozwiązań CtP

W ostatnich miesiącach Agfa poszerzyła swoją ofertę z zakresu cyfrowej przygotowalni CtP o kilka nowych rozwiązań. Wśród nich były płyta bezchemiczna Adamas i bezprocesowa płyta offsetowa – Eclipse. Na jej wdrożenie decydują się kolejne drukarnie z całego świata, także z Polski, działające w różnych segmentach rynkowych: komercyjnym, dziełowym czy opakowaniowym. Wszystkie ww. produkty składają się na pakiet mający, według producenta, zapewnić najwyższą wydajność i wygodę użytkowania oraz minimalny wpływ na środowisko naturalne – ECO3.

Systemy laserowe ze zwiększoną wydajnością

Firma Trotec poinformowała o wprowadzeniu zmian w grawerkach laserowych Speedy 100 oraz Speedy 300. Udoskonalenia mają wyznaczyć nowe standardy w obszarze grawerowania i poprawić komfort użytkowników przez przyspieszenie pracy urządzeń, zwiększenie łatwości obsługi i rentowności przedsiębiorstw.

Samosterylizująca się powłoka przeciw patogenom

Firma Printline – polski dystrybutor materiałów eksploatacyjnych dla branży poligraficznej –poinformowała o wprowadzeniu do swojego portfolio specjalistycznej powłoki Dyphox, wykorzystującej technologię tzw. samosterylizacji. Jak podkreśla jej producent, firma TriOptoTec z Niemiec, ma ona działanie antybakteryjne i antywirusowe, zabezpieczając pokrytą nią powierzchnię (np. szkło, tworzywa sztuczne, stal, aluminium czy nikiel) i pozostając aktywną nawet do jednego roku.

Hybrydowa wersja cyfrowej maszyny etykietowej

Konica Minolta wprowadziła niedawno do oferty nowy moduł fleksograficzny, przeznaczony dla maszyn z serii AccurioLabel, który ma umożliwić realizowanie prac inline z kolorem białym lub innymi barwami dodatkowymi. To opcja znacząco zwiększająca możliwości cyfrowych maszyn etykietowych producenta. Może ona posłużyć np. do produkcji materiałów reklamowych czy marketingowych, uwzględniających np. zimowe i świąteczne akcenty.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.