Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Samosterylizująca się powłoka przeciw patogenom

Samosterylizująca się powłoka przeciw patogenom

Firma Printline – polski dystrybutor materiałów eksploatacyjnych dla branży poligraficznej –poinformowała o wprowadzeniu do swojego portfolio specjalistycznej powłoki Dyphox, wykorzystującej technologię tzw. samosterylizacji. Jak podkreśla jej producent, firma TriOptoTec z Niemiec, ma ona działanie antybakteryjne i antywirusowe, zabezpieczając pokrytą nią powierzchnię (np. szkło, tworzywa sztuczne, stal, aluminium czy nikiel) i pozostając aktywną nawet do jednego roku.

Warunkiem działania powłoki jest obecność światła (dziennego bądź sztucznego), które aktywuje tlen z otaczającego powietrza i inicjuje proces fotokatalizy, tworząc tlen singletowy niszczący patogeny. Powłoka Dyphox może być stosowana do zabezpieczania wrażliwych i narażonych na częsty dotyk powierzchni w biurze, hali produkcyjnej, środkach transportu, budynkach użyteczności publicznej, sklepach, przychodniach i szpitalach, a także w domu.

Jak podaje dostawca, działanie powłoki Dyphox jest niemal identyczne, jak w przypadku antybakteryjnego i antywirusowego lakieru Lock3, który w ofercie Printline jest już od roku. „Fotosensybilator, będący jednym ze składników obu tych środków, przejmuje energię dopływającego światła i przenosi ją na tlen znajdujący się w otaczającym powietrzu – tłumaczy Grzegorz Sobczyński z firmy Printline. – W ten sposób powstaje aktywny tlen singletowy, który ma działanie bakterio- i wirusobójcze, jak również zwalcza pleśnie i grzyby. Jest też skuteczny wobec zarazków wieloopornych. Reaguje on z proteinami i lipidami osłony mikrobiologicznej komórki patogenu, która jest w bardzo krótkim czasie destabilizowana. Dyphox działa podobnie jak Lock3, przy czym ma o wiele szersze zastosowanie. Co więcej, w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku środkami wykorzystującymi srebro, miedź czy cynk, zastosowana tu technologia jest o wiele wydajniejsza, działająca w otaczającym nas środowisku suchym, bez konieczności utrzymywania powłoki wody. Poza tym jest bardziej proekologiczna, gdyż nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zwierząt poprzez gromadzenie się środka dezynfekującego we wdychanym powietrzu jak to ma miejsce np. przy ozonowaniu”.

Działanie powłoki Dyphox na różnego typu patogeny zostało potwierdzone laboratoryjnie przez dwie niezależne instytucje – QualityLabs z Norymbergi i Eurovir Hygiene-Labor GmbH z Luckenwalde. W efekcie uzyskała ona certyfikat skuteczności m.in. w zwalczaniu bakterii gronkowca złocistego, Acinetobacter baumannii, Enterococcus faecium, jak również wirusów Influenza A Virus (H1N1), TGEV coronavirus i Adenovirus type 5. „W przypadku ww. bakterii skuteczność powłoki wyniosła ponad 99,99%, zaś przy wirusach – odpowiednio – 99,98%, 99,99% i 99%. Jest to zatem bardzo silnie działający i przynoszący wymierne efekty środek – kontynuuje Grzegorz Sobczyński. – Warto zwrócić uwagę, że – niezależnie od wszechobecnej dziś dyskusji wokół koronawirusa, który również znajduje się w grupie patogenów zwalczanych przez Dyphox – powłoka ta zabezpiecza przed przenoszeniem bakterii i wirusów wywołujących powszechnie występujące choroby, uprzykrzające życie wielu przedsiębiorcom. Może ona zatem pomóc pracodawcom w utrzymaniu szeroko rozumianego reżimu sanitarnego i higienicznego, a co za tym idzie – w redukcji liczby absencji wśród pracowników, które przekładają się na wydajność działań drukarni czy innego zakładu produkcyjnego”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.