Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / E-zakupy a środowisko i wymagania konsumentów

E-zakupy a środowisko i wymagania konsumentów

Już 35% konsumentów widzi potrzebę tego, aby sektor E-commerce wdrażał zielone rozwiązania – mówi Aleksandra Musielak z Konfederacji Lewiatan agencji Newseria Biznes. Dla blisko połowy ten aspekt jest ważny lub nawet bardzo ważny. Te inicjatywy muszą obejmować zarówno ekologiczne formy dostawy, jak i opakowania, które – jak wynika z badań – ze względu na zbyt duży rozmiar oraz nadmiar taśmy i sztucznych wypełniaczy bywają problematyczne dla polskich e-konsumentów.

83% konsumentów w Polsce ma wysokie lub bardzo wysokie wymagania wobec E-commerce – pokazuje ubiegłoroczne badanie „Co (u)gryzie e-commerce?” Mobile Institute i Izby Gospodarki Elektronicznej. Oprócz ceny i szybkości dostawy te oczekiwania coraz częściej dotyczą też ekologii.

„E-commerce musi być zielony, musi być bardziej prokonsumencki i ekologiczny. Wymuszają to dwa główne czynniki. Pierwszym są zmiany prawne, które inicjuje Unia Europejska, przede wszystkim słynny pakiet Fit for 55, ale również przyjęta na poziomie międzynarodowym Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju. Drugim czynnikiem są sami konsumenci, którzy są coraz bardziej świadomi tego, że kupowane i dostarczane im produkty powinny być proekologiczne. Tak naprawdę to konsument wymusza dziś zmiany na całym sektorze e-commerce” – mówi Aleksandra Musielak, dyrektorka Departamentu Rynku Cyfrowego w Konfederacji Lewiatan.

W czasie COVID-19 internetowy handel zanotował boom – na tym rynku działa dziś ponad 150 tys. firm oferujących dostęp do towarów i usług poprzez swoje e-sklepy i platformy typu marketplace. Według danych Gemiusa, Polskich Badań Internetu oraz IAB Polska („E-commerce w Polsce 2022”) zakupy w sieci robi 77% Polaków (przy czym 60% regularnie) w porównaniu z 62% w 2019 r. Jak szacuje firma doradcza PwC, wartość polskiego E-commerce wynosi ok. 109 mld zł, a do 2027 r. wzrośnie do 187 mld zł. Jego udział w sprzedaży detalicznej sięgnie 17%.

„Polska jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków, jeśli chodzi o branżę E-commerce. Wraz ze wzrostem sprzedaży w tym kanale rozwija się również branża opakowaniowa, która oferuje proekologiczne rozwiązania, także dla firm działających w sektorze sprzedaży online” – mówi Agnieszka Talecka, odpowiedzialna za dział innowacji oraz sprzedaż i marketing w DS Smith.

Z ubiegłorocznego raportu „Green Generation”, opracowanego przez Mobile Institute, wynika, że w kwestii świadomości zagrożeń ekologicznych w czasie pandemii nastąpiła wyraźna zmiana – o ile jeszcze w 2020 r. tylko 47% Polaków zgadzało się z tym, że klimat się ociepla, o tyle w ubiegłym roku ten odsetek wzrósł już do 68%, czyli aż o 21 pp. W tym samym czasie (o 15 pp., do 62%) wzrósł też odsetek Polaków, którzy martwią się o przyszłość następnych pokoleń w kontekście ekologii i zmian środowiska. Te proekologiczne postawy przekładają się również na zakupy polskich konsumentów, także w internecie. Raport „E-commerce w Polsce 2022” wskazuje, że niemal dla połowy respondentów wpływ formy dostawy i zwrotu na środowisko jest ważny lub bardzo ważny, przy czym więcej takich odpowiedzi padło ze strony kobiet.

„Z badań przeprowadzonych przez Konfederację Lewiatan we współpracy z firmą DHL wynika, że 35% konsumentów widzi potrzebę tego, aby sektor E-commerce wdrażał zielone rozwiązania. Oprócz ceny czy szybkości dostawy to staje się dziś pewnym wyróżnikiem firm działających w tej branży. Dlatego skupiają się one m.in. na tym, żeby zapewnić ekologiczne opakowania, a badania pokazują, że konsumenci rzeczywiście tego wymagają. Ponad 60% oczekuje, żeby te opakowania były ekologiczne, biodegradowalne i żeby nie były przeładowane” – mówi Aleksandra Musielak. Agnieszka Talecka dodaje: „Niedopasowane do wielkości zawartości opakowania stanowią jedno z największych wyzwań, jeśli chodzi o branżę opakowaniową w kanale E-commerce. Zbyt duże opakowania to zbyt dużo materiału wykorzystanego do ich wyprodukowania i zbyt dużo wypełniaczy, które są umieszczane w środku. To też zbyt duże ilości powietrza, które później niepotrzebnie wysyłamy na drogi i za które konsument płaci”.

Z danych UKE wynika, że w 2021 r. wolumen dostarczonych przesyłek kurierskich sięgnął 776 mln szt., co oznacza, że każdego dnia do rąk polskich konsumentów trafiały średnio 2 mln paczek. W zbyt dużych opakowaniach do polskich konsumentów dostarczanych jest też ponad 40 mln m3 powietrza. To tak, jakby Polacy zapłacili za wysłanie powietrza zgromadzonego w 13,5 tys. basenów olimpijskich – pokazały badania przeprowadzone na zlecenie DS Smith. Wynika z nich również, że pakowanie przesyłek w źle dopasowane pudełka co roku generuje prawie 2,5 mln dodatkowych kursów samochodów dostawczych, co przekłada się na ponad 42 tys. ton zbędnego CO2.

Równie dużym problemem środowiskowym są materiały wykorzystywane do pakowania paczek. Ze względu na ich zbyt duży rozmiar w Polsce marnuje się rocznie blisko 89 tys. t tektury i ok. 333 mln m2 taśmy klejącej. „Dla zobrazowania skali problemu mówimy tu o ilości taśmy klejącej odpowiadającej niemal powierzchni Krakowa. W zbyt dużych opakowaniach marnuje się taka ilość wypełniaczy, która wystarczyłaby do zapełnienia po brzegi Stadionu Narodowego aż 41 razy” – mówi ekspertka DS Smith.

Z ubiegłorocznego raportu „Green Generation”, który powstał przy współudziale Allegro, wynika, że aż 85% polskich internautów i 77% E-kupujących zauważa podczas zakupów w sieci różne nieekologiczne praktyki sklepów. Co ciekawe, według badania Mobile Institute i Izby Gospodarki Elektronicznej E-konsumenci są nawet bardziej wyczuleni na kwestię ekologii niż ci tradycyjni. Jedynie 24% z nich nie dostrzegało nieekologicznych praktyk w tym kanale sprzedażowym.

Kupujący zwracają uwagę m.in. na nieekologiczne formy dostawy i nieoptymalne pakowanie przesyłek. Z badań zleconych przez DS Smith wynika, że 40% polskich konsumentów zdarza się odbierać paczki, które są zbyt duże w stosunku do wysłanego produktu, a 43% uważa, że sprzedawcy używają do ich spakowania zbyt dużej ilości taśmy. Tymczasem dziś konsument oczekuje czegoś wręcz przeciwnego – ograniczenia materiałów używanych do pakowania. Blisko połowa (46%) chce też otrzymywać zamawiane produkty w opakowaniach pochodzących z recyklingu.

„E-commerce to jest sektor, na który składa się kilka branż, czyli m.in. branża produkcyjna, sklepy i platformy internetowe, firmy zapewniające płatności, aż po logistykę. I wszystkie te firmy starają się działać na rzecz zrównoważonego rozwoju, coraz częściej wdrażają zielone, sprzyjające ekologii rozwiązania” – zaznacza Aleksandra Musielak.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.