Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / drupa news / Rekordowa edycja targów drupa przeszła do historii

Rekordowa edycja targów drupa przeszła do historii

Fot. drupa

Organizator targów drupa – Messe Düsseldorf – podsumował zakończoną kilka dni temu edycję tej największej na świecie wystawy poświęconej szeroko rozumianej poligrafii. Jak podano, trwające 11 dni wydarzenie „przekroczyło wszelkie oczekiwania i otrzymało najwyższe oceny od gości z całego świata, którzy opuścili targi z nowymi pomysłami, jasnymi perspektywami na przyszłość i podpisanymi licznymi umowami”. Poniżej zestawienie najważniejszych informacji.

Odbywająca się po wymuszonej ośmioletniej przerwie (zwykle targi odbywają się co cztery lata, zatem kolejna edycja planowana jest w roku 2028) tegoroczna edycja targów drupa, które nazwę zawdzięczają połączeniu słów druk i papier, przyciągnęła 1643 wystawców z 52 krajów, którzy swoją ofertę prezentowali w przestrzeniach 18 hal Messe Düsseldorf

Międzynarodowy udział odwiedzających wyniósł 80%, a uczestnicy pochodzili ze 174 krajów – to rekordowa liczba. Po Europie, Azja była najsilniej reprezentowanym regionem (22% gości), a następnie Ameryka (12%).

Azja, a także Ameryka Łacińska i region MENA (Afryka Płn.) to rynki o dużym potencjale wzrostu, co znalazło odzwierciedlenie w znacznym wzroście obecności wystawców i portfeli zamówień. Wielu kluczowych graczy, takich jak BOBST, Canon, Fujifilm, Heidelberg, HP, Horizon, Koenig & Bauer, Komori, Konica Minolta, Kurz i Landa, poinformowało o podpisaniu umów sprzedażowych, które znacznie przekroczyły oczekiwania firm. W niektórych przypadkach wyznaczone cele sprzedażowe zostały osiągnięte już w pierwszych dniach targów.

Erhard Wienkamp, dyrektor zarządzający Messe Düsseldorf, jest bardzo zadowolony z przebiegu targów: „drupa w niezwykły sposób umocniła swoją pozycję wiodącej wystawy w branży i swoją wyjątkową atrakcyjność. Międzynarodowa atmosfera, a przede wszystkim wysokie kompetencje decyzyjne odwiedzających zapewniły nie tylko profesjonalne dyskusje techniczne na stoiskach targowych, ale też wiele bezpośrednich decyzji inwestycyjnych. Nasi wystawcy poinformowali nas o umowach zakupu na dużą skalę”.

Andreas Pleßke, przewodniczący komitetu drupa, dodaje: „drupa, jak żadne inne targi oznacza nowe podejście i nowe technologie. Jest to nie tylko największa, ale także najważniejsza globalna platforma dla naszej branży, ponieważ na niej spotyka się cała branża poligraficzna i postpress. Nigdzie indziej nie ma możliwości nawiązania tak wielu nowych międzynarodowych kontaktów z całego świata w tak krótkim czasie w jednym miejscu”.

Duże zadowolenie z udziału w targach drupa wyrażali także wystawcy, którzy chwalili wysoki poziom kompetencji decyzyjnych odwiedzających. Ci z kolei wysoko ocenili zakres produktów i usług oferowanych w 18 halach wystawienniczych. Około 96% wszystkich odwiedzających potwierdziło, że w pełni osiągnęło cele związane ze swoją wizytą. Ponad 50% z nich pochodziło z branży poligraficznej, a następnie z branży opakowaniowej, której udział znacznie wzrósł i która była głównym celem wielu wystawców jako czynnik wzrostu. Wielu znanych właścicieli marek było mile widzianych na stoiskach targowych. Łącznie w targach drupa 2024 wzięło udział 170 tys. odwiedzających.

Główne trendy widoczne na targach

W centrum uwagi znalazła się automatyzacja, z silnym naciskiem na sztuczną inteligencję i inteligentne przepływy pracy, w tym rozwiązania programowe. Technologie cyfrowe i analogowe idealnie się uzupełniają i pozwalają użytkownikom czerpać więcej korzyści. Tradycyjni liderzy branży zaprezentowali liczne rozwiązania cyfrowe, podczas gdy pionierzy cyfrowi zintegrowali konwencjonalne komponenty ze swoimi ofertami. Robotyka odegrała ważną rolę w halach wystawowych i zilustrowała drogę prowadzącą do inteligentnej fabryki.

Targi drupa wyraźnie pokazały, że branża ma ogromny potencjał na przyszłość, nawet w obliczu wielu wyzwań, a perspektywy są obiecujące. W ostatnim roku obrotowym globalny przemysł poligraficzny osiągnął obroty w wysokości około 840 mld euro (wg Smithers) i nadal rozwija się w różnym tempie na całym świecie.

Technologia jest kluczem do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju – wystawcy na targach drupa zilustrowali to licznymi praktycznymi osiągnięciami i konkretnymi rozwiązaniami. Najwyższy priorytet nadano wydajności zasobów i drodze do funkcjonującej gospodarki o obiegu zamkniętym. Ponadto w strefie Touchpoint Sustainability zaprezentowano aktualny stan innowacji, przedstawiono przypadki użycia najlepszych praktyk i dalekosiężne spojrzenie na przyszłość zrównoważonego przemysłu poligraficznego.

Bogaty program wspierający z pięcioma wysokiej klasy specjalistycznymi forami drupa cube, drupa next age (dna) oraz Touchpoints Packaging, Textile i Sustainability został bardzo dobrze przyjęty. W czasach ciągłych zmian i wynikających z nich nowych modeli biznesowych zapewniły one intensywny transfer wiedzy i dostarczyły ważnych wskazówek.

„Na targach drupa 2024 doświadczyliśmy z pierwszej ręki, jak istotna i odporna jest ta branża. Społeczność jest zdeterminowana, aby wspólnie wyznaczyć kurs na przyszłość. Wymiana pomysłów z ludźmi ze wszystkich kontynentów i ze wszystkich obszarów branży była niezwykle wzbogacająca i inspirująca. Mogliśmy powitać około 50 dużych delegacji z różnych krajów, a wiele globalnie aktywnych stowarzyszeń i organizacji wybrało targi drupa jako idealne miejsce na konferencje i spotkania zarządu. Razem jesteśmy silniejsi. Wiele nowych sojuszy strategicznych zawartych na targach odzwierciedlało możliwości, które są możliwe tylko w tak skoncentrowanej formie na targach drupa: osobiste spotkania z graczami rynkowymi z innych krajów na całym świecie, wykorzystywanie kluczowych kompetencji jako efektów synergii, tworzenie sieci i wspólne napędzanie rynku” – podsumowuje Sabine Geldermann, dyrektor drupa, Portfolio Print Technologies.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.