Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / drupa news / Inkjetowe rozwiązania Kodaka na drupie

Inkjetowe rozwiązania Kodaka na drupie

Technologia druku inkjetowego zajęła znaczącą część stoiska firmy Kodak na tegorocznych targach drupa. Premierę światową miała na nim maszyna bazująca na nowej generacji technologii inkjetowej – UltraStream. Tuż obok pracowała maszyna Prosper 6000C, wyposażona w liczne opcje wykańczania, drukująca dwa rodzaje zleceń. Inny model z tej serii – Prosper 6000S – prezentowany był (na podstawie świeżo podpisanej umowy OEM) na stoisku manroland web systems. Wśród targowych premier firmy Kodak znalazło się także rozwiązanie XGV (Extended Gamut + Varnish), dedykowane na rynek zadrukowywania podłoży giętkich w technologii wąskiej wstęgi. Praktyczne przykłady zastosowania druku inkjetowego można było obejrzeć zwiedzając część stoiska zaaranżowaną w formie loftu, opatrzonego hasłem „This is Inkjet!”.

Technologia UltraStream i maszyny na niej bazujące są skierowane do firm poligraficznych oczekujących najwyższej jakości obrazowania. Jak zapewnia dostawca, można ją bez problemu zintegrować w ramach istniejącego środowiska produkcyjnego, w którym realizowane są różnego typu zlecenia. Zapewnia drukowanie z rozdzielczością 600 x 1800 dpi i prędkością do 150 m/min. na szerokiej gamie papierów i podłoży plastikowych. Może być wykorzystywana do najbardziej wymagających prac, w tym etykiet i opakowań drukowanych w technologii wąskowstęgowej. Zastosowane tu modułowe głowice mogą mieć szerokość – w zależności od konfiguracji – od 8 do 97 cali. Za pracę maszyny będzie odpowiadać sterownik Digital Front End – dynamiczne i wszechstronne rozwiązanie dostosowane do potrzeb drukarń akcydensowych, integrujących w swoich firmach technologię inkjetową.
Podczas targów drupa 2016 na stoisku firmy Kodak prezentowana była maszyna UltraStream o szerokości 8 cali, skonfigurowana z myślą o zadrukowywaniu etykiet i innych produktów małoformatowych. Wysoka rozdzielczość i jakość w realizowanych przez nią wydrukach to rezultat właściwego nanoszenia i rozmieszczenia na podłożu drukowym niezwykle małych kropel atramentu oraz jego optymalnej interakcji z zadrukowywanym materiałem.

Pokazy „na żywo” obejmowały też znaną już z rynku maszynę Kodak Prosper 6000C, zapewniającą maksymalną prędkość rzędu 300 m/min. Model pracujący na stoisku wyposażony został w liczne opcje wykańczania w trybie inline. Drukowano w nim kilka zleceń: czasopisma i katalogi, do wykonania których wykorzystano niskogramaturowe papiery powlekane, oraz różne prace akcydensowe.
Z kolei na stoisku manroland web systems prezentowana była maszyna Prosper 6000S w wersji Hybrid. To efekt podpisanej właśnie umowy OEM, na bazie której technologia Kodak Stream Inkjet będzie integrowana z maszynami zwojowymi oraz urządzeniami introligatorskimi tego producenta, umożliwiając nanoszenie – w trybie inline – personalizowanych danych w różnych produktach akcydensowych i półakcydensowych, np. gazetkach sklepowych. Kodak Prosper 6000S umożliwia drukowanie z rozdzielczością 600 x 600 dpi oraz prędkością dostosowaną do wydajności konwencjonalnych linii zwojowego druku offsetowego.
Technologia Kodak Stream Inkjet była prezentowana także na stoisku drugiej z firm, która podpisała z Kodakiem umowy OEM na jej zastosowanie w swoich rozwiązaniach. Matti Technology, bo o niej mowa, wdroży czarno-białe głowice Prosper w maszynie MonoStream, skierowanej na rynek arkuszowej i zwojowej produkcji książek, podręczników, zeszytów ćwiczeń, dokumentów transakcyjnych oraz materiałów instytucjonalnych i akcydensowych.

Z myślą o drukarniach fleksograficznych, rotograwiurowych oraz offsetowych firma Kodak prezentowała rozwiązanie XGV (Extended Gamut + Varnish), w wersji targowej dedykowane produkcji materiałów giętkich w technologii wąskiej wstęgi. Wykorzystano tu siedem systemów wdrukowywania danych z rodziny Kodak S, które nanosiły – poza standardowym zestawem CMYK – także trzy dodatkowe kolory: pomarańczowy, zielony i fioletowy. Pokazy uwzględniały też dodatkowy moduł aplikujący cyfrowy lakier wodny. W maszynie zastosowano przyjazne dla środowiska atramenty wodne, zgodne z unijnymi dyrektywami względem kontaktu z żywnością i związanych z tym obostrzeń dotyczących podłoży giętkich.

Praktyczne przykłady zastosowania różnych technologii inkjetowych Kodak znalazły się w specjalnej przestrzeni wystawienniczej „This is Inkjet!”, stylizowanej na loft stanowiący część „dzielnicy Kodak”. W tym swoistym apartamencie znalazły się – zadrukowane w maszynach bazujących na rozwiązaniach amerykańskiego producenta – elementy podłogowe, kubki, lady, meble, tapety ścienne, chusteczki i inne produkty codziennego użytku. Każdy z nich był opatrzony stosowną etykietką, informującą o zastosowanym podłożu i technologii drukowania.

Philip Cullimore, prezes Kodak Enterprise Inkjet System Division, tak podsumował inkjetową „ofensywę” firmy Kodak na targach drupa 2016: „Technologia Stream oznacza wiele możliwości w kontekście drukowania akcydensów, opakowań i etykiet. Wykorzystać w tym celu można maszynę Prosper 6000 w wersji akcydensowej, nowo wprowadzoną przez nas technologię UltraStream, jak też rozwiązanie XGV dedykowane na rynek materiałów giętkich. Targi drupa były znakomitą okazją nie tylko do zapoznania się z tymi technologiami przez naszych gości, ale też do dyskusji i rozmów z potencjalnymi partnerami technologicznymi, zainteresowanymi wykorzystaniem naszych rozwiązań – na bazie umów OEM – w swoich liniach produkcyjnych i maszynach drukujących”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Firma Guandong Italia, dostawca specjalistycznych mediów dla branży poligrafii, poszerzył portfolio o produkt o nazwie Trio. To trójwarstwowy materiał, zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, który – jak podkreśla producent – odznacza się z wszechstronnością zastosowań uniwersalnością zastosowań.

Organizator Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations – firma Targi w Krakowie – po prawie 15 latach zdecydował o przeniesieniu wydarzenia z Warszawy do Krakowa. Najbliższą, już 15. edycję wystawy, która przez lata dała się poznać jako niezawodne targi B2B skierowane do zakładów produkcyjnych, sieci handlowych, ale i mniejszych przedsiębiorców poszukujących nowych opakowań dla swoich produktów, zaplanowano w dn. 20–21 września 2023 r. w EXPO Kraków.

Firma Miraclon została wyróżniona przez stowarzyszenie IFCA (Indian Flexible Packaging and Folding Carton Manufacturers Association) w konkursie IFCA Star Award 2022 jako jedna z najlepszych firm w kategorii Innowacyjność i rozwój druku za opracowanie technologii PureFlexo Printing. Technologia ta, dostępna w ramach pakietu Flexcel NX Print Suite do opakowań giętkich, rozwiązuje i kontroluje problem niepożądanej rozlewności farby, zapewniając szersze okno robocze, zwiększając sprawność, powtarzalność i ogólną wydajność maszyn.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.