Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / drupa news / 50 lat firmy Fujifilm w Europie

50 lat firmy Fujifilm w Europie

Rok 2016 przebiega w firmie Fujifilm pod znakiem 50. rocznicy powstania jej europejskiego przedstawicielstwa. Z tej okazji podczas niedawnych targów drupa 2016 odbył się uroczysty bankiet, w którym wzięło udział ok. 850 osób – partnerzy handlowi, klienci oraz pracownicy oddziałów Fujifilm z różnych krajów Starego Kontynentu, reprezentujący branżę poligraficzną. 20 czerwca w warszawskiej restauracji „Izumi Sushi” miały miejsce lokalne obchody tego jubileuszu. Spotkanie, w którym wziął udział Hironao Fujii – prezes Fujifilm Central & Eastern Europe (odpowiedzialny za rynki Polski, Czech i Słowacji), zorganizowano z myślą o rodzimych partnerach biznesowych oraz klientach z branży medycznej i segmentu foto.

Oba wydarzenia stały się okazją do przypomnienia historii europejskiego oddziału Fujifilm. Podczas warszawskiego spotkania zaprezentował ją Hironao Fujii. Początkowo filia, z siedzibą w Düsseldorfie (gdzie mieści się do dzisiaj) zatrudniała trzy osoby. Obecnie Fujifilm posiada w Europie sieć ok. 50 oddziałów handlowych oraz zakład produkcyjny w holenderskim Tilburgu (działający od 1982 roku), będący największą na świecie fabryką materiałów eksploatacyjnych tego producenta. W strukturach Fujifilm Europe pracuje niemal 5000 osób, z czego 60 – w polskiej filii.
Na rynku europejskim firma działa w siedmiu obszarach, oferując m.in. systemy graficzne, rozwiązania dla branży medycznej, urządzenia optyczne, media do zapisu danych oraz technologie fotograficzne. Do odbiorców ze Starego Kontynentu trafiają w dużej mierze materiały wyprodukowane w zakładach w Tilburgu. M.in. myślą o klientach z branży poligraficznej pracujące tu linie produkcyjne są systematycznie rozbudowywane i udoskonalane, wytwarzając np. fioletowe i termiczne płyty offsetowe.

Coraz większy udział w obrotach Fujifilm Europe stanowią rozwiązania do druku cyfrowego, bazującego na technice inkjetowej. Najnowsze propozycje japońskiego producenta w tym zakresie można było obejrzeć podczas niedawno zakończonych targów drupa 2016. Bartosz Grzęda, kierownik sprzedaży rozwiązań poligraficznych w polskim oddziale Fujifilm potwierdza rosnące nimi zainteresowanie także ze strony rodzimych klientów: „Pomimo faktu, że marka Fujifilm na rynku drukarskim wciąż jest kojarzona przede wszystkim z najwyższej jakości rozwiązaniami dla cyfrowego prepressu, m.in. systemami CtP i płytami cyfrowymi, liczba zainstalowanych w skali globalnej maszyn z rodziny JetPress systematycznie rośnie. Na całym świecie pracuje ich obecnie ok. 70, w tym na rynku europejskim – niemal 20. Cieszymy się, że w tym gronie są też firmy z naszego kraju”.

Warto podkreślić, że Fujifilm przeznacza ok. 7% rocznych przychodów na cele badawczo-rozwojowe. Firma koncentruje się na obszarach rynkowych, generujących największe wzrosty i oferujących potencjał na przyszłość. Poza kluczowym ośrodkiem realizującym tego typu działania, znajdującym się w Tokio, własne laboratoria badawcze posiada też fabryka w Tilburgu. Jak zapewnia Takaaki Kurose, prezes Fujifilm Europe, rynek europejski jest dla firmy bardzo ważny, co potwierdzają m.in. inwestycje w rozbudowę holenderskich zakładów produkcyjnych. Poza wspomnianym laboratorium badawczym, niedawno zostało to uruchomione Centrum Innowacji. „Przekształcenie się z lokalnego producenta w firmę o zasięgu globalnym, oferującą zaawansowane technologie, było możliwe dzięki właściwej strategii rozwoju oraz znaczącym inwestycjom w badania i rozwój. Dzięki temu każdej z branż, w których działamy, jesteśmy w stanie zaoferować najlepsze dostępne na rynku rozwiązania technologiczne” – podsumowuje Takaaki Kurose.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.