Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Warszawskie Targi Książki już w maju

Warszawskie Targi Książki już w maju

Już tylko niespełna trzy miesiące pozostały do Warszawskich Targów Książki, które odbędą się w dniach 19–22 maja na PGE Narodowym w Warszawie. Jak co roku na Warszawskich Targach Książki zetkną się ze sobą kultury i tradycje literackie różnych narodów. Tym razem szczególną uwagę organizatorzy poświęcą Gościowi Honorowemu – Węgrom.

Ponadto specjalny literacki pomost połączy na kilka majowych dni Warszawę z Barceloną, która będzie pełnić rolę Gościa Specjalnego. To znowu wyjątkowa okazja dla miłośników kultury i literatury katalońskiej. Nie zabraknie także książek wydawców z Francji, Niemiec, Szwecji, Belgii, Czech i Rumunii.
Nad programem przygotowanym przez Gościa Honorowego Targów honorowy patronat objęli prezydenci Polski, Andrzej Duda, i Węgier, János Áder. Zapraszają oni polskich czytelników do wzięcia udziału w spotkaniach autorskich i seminariach branżowych oraz prezentacji nowych książek zarówno autorstwa największych węgierskich klasyków, jak i pisarzy współczesnych takich, jak noblista Imre Kertész. Na Targach zostanie zaprezentowanych blisko 20 nowych pozycji, wśród których każda grupa czytelnicza znajdzie dla siebie lekturę. O wielowiekowej zażyłości obu narodów przypomną na spotkaniach z publicznością między innymi: István Kovács, dyplomata, historyk, pisarz, poeta i tłumacz literatury polskiej, Endre László Varga, historyk, zajmujący się stosunkami polsko-węgierskimi w XX wieku i Csaba Gy. Kiss, eseista, wybitny znawca zagadnień środkowoeuropejskich, historyk kultury i literatury. Nasze zaproszenie przyjął także dobrze znany w Polsce György Spiró, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” za powieść Mesjasze (W.A.B. 2009) i autor bestsellerowej powieści Niewola (W.A.B. 2015). Publiczności nie trzeba też będzie zapewne zachęcać do spotkania z jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy węgierskich Lajosem Grendelem, autorem zbioru opowiadań Poświęcenie hetmana (Biuro Literackie 2014). Odwiedzający Targi będą mogli poznać również przedstawicieli młodszego pokolenia pisarzy węgierskich. Swój nowy tom przedstawi János Háy, którego sztuki teatralne są publikowane i chętnie grane w Polsce, a także Johanna Bodor, której najnowsza książka ukaże się niebawem nakładem wydawnictwa Świat Książki (Nie szkodzi, kiedyś zrozumiem). Wśród najnowszych literackich propozycji znajdzie się m.in. książka Linie kodu kreskowego (Książkowe Klimaty, maj 2016) Krisztiny Tóth, znanej już w Polsce dzięki zbiorowi opowiadań Pixel. Tekst ciała (StudioEMKA 2014), uznanemu za jeden z najbardziej oryginalnych przykładów współczesnej prozy węgierskiej. To jej twórczość, podobnie jak innej autorki Andrei Tompy (Dom kata, Książkowe Klimaty 2016), doceniono na łamach Literatury na Świecie 3-4/2014.
Na Targach odbędą się również zajęcia dla dzieci, pokazy gastronomiczne, koncerty i wiele innych atrakcji. Gala inauguracyjna będzie jednocześnie uroczystym otwarciem obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.
Więcej miejsca niż zwykle zostanie poświęcone w tym roku książce naukowej i akademickiej. Okazją do szczególnego świętowania będzie 10. jubileusz Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA, które od czterech lat stanowią nierozłączną część WTK, a także jubileusz 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego. Przedsięwzięcie organizują niezmiennie Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, przy wykonawczej pomocy Murator EXPO.
Aby zapewnić dogodne warunki rosnącej liczbie wystawców ACADEMII, udostępniono im dodatkową powierzchnię w tzw. Biznes Klubie na poziomie Promenady. Tam swoją ofertę zaprezentują między innymi: Akademia Obrony Narodowej, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Politechnika Łódzka, Wydawnictwa Uczelniane, Politechnika Poznańska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Wydawnictwa Uczelniane Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Ważnym wydarzeniem każdej edycji Targów jest Konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, obejmujący książki naukowe, podręczniki akademickie, monografie, serie wydawnicze oraz tłumaczenia. Organizatorzy zachęcają wszystkich polskich wydawców do przesyłania swoich propozycji w terminie do 15 kwietnia.
Obok licznych zagranicznych wystawców swoją obecność na WTK zapowiedzieli ważni polscy wydawcy i dystrybutorzy, m.in.: Albatros, Agora, Bosz, Burda, Czarna Owca, FK Olesiejuk, Grupa Wydawnicza FOKSAL, Helion, Iskry, Jedność, Muza, Nasza Księgarnia, Platon, Polski Wydawnictwo Muzyczne, Prószyński i S-ka, Rebis, Sonia Draga, Wielka Litera, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Znak.

Fot. WTK 2015

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.