Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Udane 16. Targi Książki w Krakowie

Udane 16. Targi Książki w Krakowie

Tradycyjna książka odchodzi do lamusa – nie jest w stanie konkurować z nowoczesnymi technologiami. E-booki, audiobooki i tablety to tylko jedne z wielu konkurentów książek drukowanych, które już wkrótce ostatecznie zepchną je na drugi plan. Ale czy rzeczywiście? Kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających przyciągnęły wykłady, odczyty i spotkania autorskie, ale przede wszystkim one – książki – tradycyjne, pachnące farbą drukarską, kolorowe i czarno-białe, były najistotniejszym punktem programu 16. edycji Targów Książki w Krakowie, które odbyły się w dniach 25–28 października. I to właśnie ich walory docenili odwiedzający imprezę goście.

„Istnieją po to, by czytać książki” – słowa angielskiej pisarki Clare Morrall były hasłem przewodnim tegorocznej edycji targów, które przyciągnęły, według szacunków organizatora, ponad 34 tys. odwiedzających oraz ponad 500 autorów, z którymi czytelnicy mogli się spotkać na wybranych stoiskach. Wśród nich znaleźli się m.in. zdobywca tegorocznej Nagrody Nike Marek Bieńczyk, Joanna Chmielewska, Dorota Masłowska, Ewa Lipska czy Wojciech Cejrowski. Dziesiątki odwiedzających czekały w długich kolejkach, aby zdobyć dedykację od ulubionego autora. Wśród nich nie brakowało najmłodszych czytelników, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że kultura czytelnicza zamiera.
Wśród wystawców znalazły się przede wszystkim wydawnictwa, ale także drukarnie i dystrybutorzy papieru. Swoje stoiska miały m.in. Antalis Poland, Cartamundi Polska, CPI Moravia Books, Drukarnia Abedik, Drukania Alnus, Drukarnia im. Anczyca, Drukarnia Księży Pallotynów, Drukarnia Skleniarz, Drukarnia Tolek, Follak, Kserkop, Opolgraf, SCA Graphic Paper Polska, Sowa Druk, Wydawnictwo Apostolicum, Wydawnictwo Bernardinum.
Pierwszego dnia targów tradycyjnie już ogłoszono wyniki dwóch rankingów drukarń dziełowych. W pierwszym, organizowanym przez magazyn „Wydawca”, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i Sekcję Poligrafów SIMP („Świat DRUKU jest jego patronem medialnym), tytuł „Drukarni Dziełowej 2011/2012” zdobył Abedik, drugie miejsce zajął Zakład Graficzny Colonel, trzecie – Edica, która zwyciężyła w pierwszej części rankingu „Wydawcy wybierają drukarnie.”
W rankingu Magazynu Literackiego „Książki” pierwsze miejsce zajął Opolgraf – opolska drukarnia była zwycięzcą już dwukrotnie: w 2008 i 2009 roku, a przez sześć ostatnich edycji znajdowała się zawsze w czołówce. Drugie miejsce w rankingu zajęła drukarnia Read Me z Łodzi, a trzecie Abedik, który przez ostatnie dwa lata zajmował pierwsze miejsce. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Colonel, Olsztyńskie Zakłady Graficzne OZGraf, Pozkal, Drukarnia Wydawnicza im. W. L. Anczyca, Interak, Edica i drukarnia Skleniarz.
Konkurs na książkę edytorsko doskonałą „Edycja”, organizowany przez magazyn „Wydawca”, którego sponsorami są Arctic Paper Polska i Targi Książki w Krakowie, wygrał katalog „Świetlica sztuki 2002–11” (wyd. CSW Kronika w Bytomiu).
Nagrodę im. Jana Długosza zdobył prof. Andrzej Friszke za książkę „Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności”, zaś najlepszy podręcznik i skrypt akademicki 2012 to „Mechanika Budowli. Teoria i przykłady” Mariana Palucha (wyd. Akademia Górniczo-Hutnicza).
Mimo obserwowalnej dominacji druku, targom, już po raz trzeci, towarzyszył Salon Nowych Mediów, w którym można było dowiedzieć się m.in., jak wyglądają najnowsze czytniki książek elektronicznych, który tablet jest najbardziej designerski, co to jest papier elektroniczny, kto wydaje e-booki, a kto audiobooki, czym różni się Kindle od Kobo.
Przyszłoroczną edycję targów zaplanowano na 24–27 października.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.