Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Typografia, ilustracja, kroje pisma, papier – Arctic Paper zaprasza

Typografia, ilustracja, kroje pisma, papier – Arctic Paper zaprasza

Warszawa, BUW, 15.05.2013

W maju wspólnie z firmą D2D.pl – wydawcą „Typografii książki. Podręcznika projektanta” Michaela Mitchella i Susan Wightman – Arctic Paper rozpoczął cykl wykładów poświęconych projektowaniu graficznemu. Jesienną edycję poszerza o temat najnowszej publikacji krakowskiej oficyny: „Jak projektować kroje pisma. Od szkicu do ekranu”. Spotkania odbędą się w listopadzie: 5 w Łodzi, 19 we Wrocławiu i 26 w Katowicach.

Wykłady są kontynuacją cieszących się dużą popularnością spotkań organizowanych pod hasłem „T jak Typografia” w 2008 roku oraz „Detal w typografii” dwa lata później. Tym razem inspiracją stała się książka Michaela Mitchella i Susan Wightman. Prelekcje odbyły się już w Warszawie oraz Krakowie. W obydwu miastach odnotowano bardzo dużą frekwencję – jak widać kwestie związane z projektowaniem książek budzą nadal spore zainteresowanie.
„Typografia książki...” to przewodnik po zasadach projektowania i składu, zilustrowany i objaśniony ponad tysiącem precyzyjnie dobranych ilustracji. Ten bogaty zbiór przykładów i informacji obejmuje każdy istotny element procesu projektowania książki. Autorzy nie narzucają czytelnikowi swojego zdania, nie próbują go przekonać, że ich poparte wieloletnim doświadczeniem rozwiązania są jedyne i słuszne. Wnikliwie analizują wiele przykładów, podpowiadając, jak zaprojektować i wydać piękną książkę.
„Jak projektować kroje pisma…” to rzetelnie i uważnie napisany poradnik dla tych, którzy pragną zmierzyć się z projektowaniem krojów i tworzeniem fontów. Również ci, którzy projektują logotypy, znaki firmowe czy wykonują pojedyncze napisy, znajdą tu wartościową wiedzę na temat budowy i ustawiania liter. Choć dla tych, którzy chcą się poważnie zabrać do
projektowania krojów, książka ta powinna być jedynie wstępem do poszerzonej lektury. Zawarto tu porady dotyczące wszystkich aspektów tworzenia fontów – od koncepcji i organizacji projektu, przez kwestie czysto liternicze, aż po podstawy technologii, marketing i zagadnienia z zakresu prawa autorskiego. Jest to książka ze wszech miar współczesna i świetnie pasująca do polskich realiów. Atutem tej pozycji są też zręczny przekład i staranna redakcja dokonana przez polskich fachowców w ścisłej współpracy z autorami. „Praca nad tą książką była dla mnie wielką przyjemnością i chociaż problematyką projektowania pism drukarskich i tworzenia fontów zajmuję sie od lat, pozwoliła mi odkryć jeszcze coś nowego – mówi Adam Twardoch.
Na spotkaniu w Centrum Promocji Mody w Łodzi wśród prelegentów będą: Michał Büthner-Zawadzki z wykładem "Czy papier ma znaczenie i dlaczego tak", Robert Oleś z wykładem „Typografia książki” oraz Daniel Mizieliński prezentujący wykład pod tytułem „Zrób sobie fonta. Poradnik praktyczny dla początkujących. Od pierwszego szkicu, do sprzedaży licencji na e-booka”.
Wstęp na wszystkie wykłady wolny.
Pierwsze spotkanie: 5 listopada w Łodzi, w Centrum Promocji Mody, ul. Wojska Polskiego 121 g. 15.00–19.00. Kolejne: 19 listopada we Wrocławiu w Ośrodku Postaw Twórczych przy ul. Działkowej 15 oraz 26 listopada w Katowicach w Galerii Rondo Sztuki (rondo im. Generała Jerzego Ziętka 1).

  • Obecnie 5 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 5/5 (1 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.