Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Trzy pełnoformatowe maszyny KBA Rapida 106 w belgijskiej drukarni

Trzy pełnoformatowe maszyny KBA Rapida 106 w belgijskiej drukarni

W belgijskiej drukarni Albe De Coker rozpoczęły niedawno pracę trzy nowe pełnoformatowe maszyny arkuszowe KBA Rapida 106. Zastąpiły one wszystkie wcześniej używane tu rozwiązania w zakresie offsetu arkuszowego i obecnie są w pełni wykorzystywane przez 24 godziny i siedem dni w tygodniu. Jak zapewnia Patrick Leus, dyrektor zakładu, po zainstalowaniu maszyn i przeorganizowaniu produkcji, drukarnia oferuje najwyższą jakość i podtrzymuje dobre relacje z klientami.

W ostatnich pięciu latach ta rodzinna firma z siedzibą w Antwerpii przeprowadziła dwa strategiczne ruchy. Pierwszym była zrealizowana w 2007 roku fuzja z Albe – niemal trzy razy większym przedsiębiorstwem poligraficznym. W efekcie tego mariażu powstała Albe De Coker. Tym jednym posunięciem zatrudnienie w firmie wzrosło z 35 do 115 osób. Drugi ruch był równie spektakularny. Gdy w 2010 roku rozpoczęto działania związane z wymianą dotychczas stosowanych tu maszyn półformatowych, po wnikliwych analizach i konsultacjach podjęta została decyzja o wymianie całego parku maszynowego, składającego się z dwóch starszych maszyn i trzech nowszych. Miały one zostać zastąpione trzema zupełnie nowymi maszynami pełnoformatowymi KBA Rapida 106: dziesięciokolorową, ośmiokolorową i pięciokolorową, wyposażoną dodatkowo w wieżę lakierującą.
„Gdy zaczynaliśmy pracę nad tym projektem we wrześniu 2010 roku, rozwiązania KBA nie znajdowały się na szczycie naszej listy życzeń” – przyznaje Patrick Leus. Jest on związany z firmą De Coker od 23 lat i zarządza nią obecnie wraz z właścicielami drukarni – Erikiem i Lukiem De Coker. „Po wdrożeniach sprzętowych, zrealizowanych w 2007 roku, nasz park maszynowy obejmował jedną maszynę czterokolorową i dwie pięciokolorowe, przy czym tylko jedna z nich była wyposażona w wieżę lakierującą. Pod koniec roku 2010 zdecydowaliśmy się dokupić kolejną maszynę, która pomogłaby znacząco zwiększyć wydajność zakładu. Gdy stało się jasne, że musimy w związku z tym wymienić jedną z posiadanych maszyn półformatowych, udałem się do siedziby KBA w Radebeul, z walizką wypełnioną bardzo wymagającymi zleceniami. Podczas prezentacji zautomatyzowanej maszyny KBA Rapida 106 zdałem sobie sprawę, że oferuje ona niezwykle dużo korzyści i zadałem samemu sobie kilka pytań: Dlaczego mamy drukować w półformacie? Jaka inna maszyna umożliwia wymianę dziesięciu form drukowych w czasie krótszym niż minuta? Jaka osiąga odbitkę nakładową po zaledwie 50 arkuszach? Jaka jest doskonale spasowana tuż po założeniu płyt? Jaka inna maszyna wielozespołowa pozwala na drukowanie z prędkością 15 tys. arkuszy/h w trybie z odwracaniem arkusza? I wreszcie najważniejsza kwestia: jaka inna maszyna łączy w sobie wszystkie wyżej wymienione cechy? Odpowiedź wymagała chwili refleksji i uważnych wyliczeń. I właśnie wtedy została podjęta decyzja o wyłożeniu 6 mln euro na wymianę wszystkich dotychczas użytkowanych maszyn offsetowych”.
Tego rodzaju strategiczna decyzja mogła zostać podjęta także dlatego, że kierownictwo Albe De Coker dokładnie wiedziało, czego chce, a także czego pragnie uniknąć. „Chcieliśmy uniknąć sytuacji, gdy jeden z operatorów maszyn wskaże swojego faworyta i będzie preferował pracę na wybranej maszynie oraz dublowania szkoleń personelu zatrudnionego w hali maszyn. Nie chcieliśmy z kolei, by nasz dział handlowy opierał swoją strategię sprzedaży na specyfice danej maszyny. Nie chcieliśmy również pracować z różnymi formatami płyt” – kontynuuje Patrick Leus.
W czerwcu 2010 roku w drukarni podjęto decyzję o pracy non-stop, co stanowiło odpowiedź na rosnące oczekiwania klientów wobec przeważającej produkcji niskonakładowej, wymagającej błyskawicznych czasów wykonania. „Nasza załoga zaczęła pracę trzyzmianową w ciągu tygodnia roboczego, a cała firma – funkcjonowanie przez całą dobę. Wkrótce zasada ta objęła także weekendy” – mówi dyrektor firmy.
Ponieważ zlecana tu produkcja powodowała niemal pełne obłożenie wszystkich maszyn, Patrick Leus przyjął jeden istotny warunek: „Czas przejścia na nowe maszyny KBA nie mógł przekroczyć 3–4 miesięcy. W owym czasie drukarnia posiadała sporo wolnego miejsca, pozwalającego na instalowanie nowych maszyn bez ingerowania w pracę istniejącego sprzętu. To umożliwiło posadowienie wszystkich trzech maszyn w zakładanym czasie. Każdy z operatorów przeszedł też pięciotygodniowe szkolenie, z czego tydzień przypadał na pobyt w Radebeul”.
„Wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z dużym wyzwaniem, ale dzięki znakomitej współpracy z KBA i jej belgijskim przedstawicielstwem – firmą Naca – cały proces przeszedł sprawnie. W zakupionych maszynach dokonaliśmy przy tym niewielkich modyfikacji. W okresie przejściowym każda z zaangażowanych stron włożyła wiele wysiłku, by cały projekt zakończył się sukcesem. I obecnie można stwierdzić, że wszystkie maszyny pracują wręcz wzorcowo” – mówi dyrektor Albe De Coker.
„Jesteśmy przemysłowo zorganizowanym zakładem poligraficznym. Nasz średni nakład wynosi ok. 3 tys. odbitek, ale prace wielkości 200 arkuszy wcale nie należą do rzadkości. Tego typu zlecenia wymagają wiele pracy w przygotowaniu, zarówno w zakresie prepress, jak też logistyki papieru. Gdy pojawia się zlecenie, natychmiast sprawdzamy, czy wszystkie dane się zgadzają. Jest to wykonywane w sposób automatyczny, ale oznacza też wiele rozmów telefonicznych i bliską współpracę z klientem. Dopiero gdy jesteśmy pewni, że wszystko zgadza się w 100%, zlecenie jest przekazywane do produkcji i często opuszcza firmę po zaledwie kilku godzinach od przyjęcia do realizacji. Bieżące zarządzanie pojawiającymi się informacjami to istotna część realizowanych przez Albe De Coker założeń produkcyjnych. Stale monitorujemy pracę naszych maszyn za pomocą systemu KBA LogoTronic, który połączyliśmy z naszym systemem MIS. Chcemy utrzymać struktury płaskiej organizacji, cechującej się krótkimi kanałami komunikacji. Do moich zadań należy choćby bieżące konsultowanie się z załogą obsługującą poszczególne stanowiska pracy. A to oznacza, że moje biurko z reguły jest puste” – wyjaśnia Patrick Leus.
Rok 2012 był dla firmy Albe De Coker szczególny. „Ale warto było – mówi Patrick Leus. – Trzy maszyny KBA Rapida 106 spełniły wszystkie nasze oczekiwania w zakresie szybkich czasów narządzania i – co najważniejsze – niezmiennej i najwyższej jakości drukowania”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.