Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Szkolnictwo branżowe – problem wielopoziomowy

Szkolnictwo branżowe – problem wielopoziomowy

Od lewej: Tomasz Bakuła (Kupiec sp. z o.o.), Jacek Kuśmierczyk (PID), Piotr Lis (3M), Michał Wójcik i Aleksandra Warkocka (oboje ZSZ nr 6 im. Lelewela)

Piąta edycja Warsztatów Flekso 2023 „Flekso jakie jest, każdy widzi. Standaryzacja. Kalibracja. Komunikacja. Edukacja” (11–12.10.2023 r.) wzbudziła tak duże zainteresowanie gości, że ich organizator – firma 3M – postanowił zorganizować osobną konferencję prasową podsumowującą wydarzenie. Spotkanie odbyło się 15 listopada we Wrocławiu i oprócz omówienia październikowych warsztatów stało się okazją do zwiedzenia Centrum Innowacji firmy 3M, a przede wszystkim – do kolejnej dyskusji na temat szkolnictwa branżowego, zwieńczonej podpisaniem Listu intencyjnego „Projekt Edukacja” pod patronatem Polskiej Izby Druku.

Dyskusję rozpoczął Tomasz Bakuła reprezentujący dział opakowań w spółce Kupiec. Po tym, jak podczas Warsztatów Flekso specjalista dowiedział się, że osoby wchodzące na rynek pracy nie mają szans zdobyć odpowiedniej wiedzy w procesie nauczania, zdecydował o organizowaniu w dużym, nowoczesnym zakładem wytwarzającym opakowania, którym dysponuje firma, warsztatów dla uczniów. Ich celem będzie pokazanie młodzieży maszyn i procesu druku fleksograficznego, by zachęcić do podjęcia pracy w tym sektorze.

Aleksandra Warkocka, dyrektor ZSZ nr 6 im. Lelewela w Poznaniu, przedstawiła dwa problemy dotyczące szkolnictwa poligraficznego. Jednym z nich jest potrzeba przekonania uczniów wszystkich zawodów poligraficznych oraz ich rodziców o atrakcyjności i nowoczesności tej branży (a, jak zaznaczyła, obecnie nie tylko nie ma takiej świadomości, a wręcz panuje powszechne przekonanie, że kształcenie zawodowe to nauka gorszego sortu). Do tego nieodzowna jest współpraca szkół z firmami z branży, które zorganizują zarówno drzwi otwarte (aby zachęcić do nauki), jak i praktyki zawodowe. Jak dodała, nauczyciele zawodu również powinni odbywać szkolenia i spotkania z praktykami, żeby aktualizować wiedzę. Drugi problem dotyczy dużego rozdźwięku między systemem edukacji (przestarzałe podstawy programowe, konieczność dokształcania kadry nauczycielskiej) a zewnętrznym systemem egzaminowania (który w założeniu ma oceniać obiektywnie).

Wypowiedź tę uzupełnił Michał Wójcik – nauczyciel zawodu w poznańskiej szkole, mówiąc o tak skonstruowanym egzaminie ministerialnym z zakresu fleksografii, że w jednej ze szkół poligraficznych o tej specjalizacji w danym roczniku nie zdała go ani jedna osoba, a na pytania w nim zawarte nie zdołali odpowiedzieć również specjaliści praktycy. Zwrócił też uwagę na potrzebę podniesienia jakości praktyk zawodowych, których celem powinno być nie zlecanie uczniom drobnych prac, ale faktyczna nauka wielostanowiskowa, pokazująca realia codziennej pracy i zachęcenie do zawodu.

Jacek Kuśmierczyk, prezes Polskiej Izby Druku, stwierdził, że założenia konstrukcji systemu kształcenia zawodowego w Polsce są błędne historycznie. Świetny dualny system szkolnictwa przedwojennego, zbudowany na wzór niemieckiego, został zastąpiony dobrym systemem kształcenia zawodowego na potrzeby konkretnych branż i firm, jednak po roku 1989 nastąpił krach szkolnictwa branżowego i zerwanie związków szkół i przemysłu. Dodatkowo sektor poligrafii podlega ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego. Jak podkreślił, obecny moment zmiany władzy stanowi dogodną okazję, by reprezentacja branży wymusiła na rządzących zmiany w tym zakresie. Nie wystarczy działać na poziomie lokalnym, choć jest to bezcenne – proces nauki zawsze kończy egzamin państwowy, konstruowany przez nikomu nie znanych autorów z ministerstwa, dlatego należy zrobić wszystko, by zmienić przynależność sektora poligrafii do ministerstwa zajmującego się przemysłem i rozwojem technologicznym. Prezes PID zaznaczył też rolę młodzieży i jej świeżego spojrzenia w rozwoju branży – może ono być kluczowe w transformacji ekologicznej poligrafii.

Na zakończenie dyskusji podpisano list intencyjny, który ma być, jak podkreślano, zaczątkiem procesu pozwalającego młodzieży wejść w życie zawodowe jako partnerzy dla fachowców z doświadczeniem.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.