Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Sun Chemical uruchamia nowe laboratorium

Sun Chemical uruchamia nowe laboratorium

Firma Sun Chemical poinformowała o stworzeniu specjalistycznego laboratorium dedykowanego lakierom, działającego w ramach jej ośrodka badawczo-rozwojowego w amerykańskim Carlstadt (w stanie Nowy Jork). Zostało ono wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt oraz zaawansowane rozwiązania analityczne, umożliwiające prace nad zagadnieniami migracji, adhezji, przepuszczalności oraz innych cech charakterystycznych dla produkowanych przez Sun Chemical lakierów.

Znajdują tu zastosowanie specjalistyczne urządzenia m.in.: elektronowe mikroskopy skaningowe, mikroskopy wykorzystujące siłę atomów, rozwiązania w zakresie mapowania powierzchni w podczerwieni oraz urządzenia pozwalające na pomiar energii powierzchniowej. Sprzęt laboratoryjny obejmuje też systemy analizujące stopień transmisji gazów, urządzenia do testowania szkła butelkowego oraz sprzęt aplikujący powłoki. Wszystko to ma umożliwić tworzenie nowych i udoskonalania dotychczas oferowanych primerów, farb oraz lakierów wodnych, rozpuszczalnikowych i UV. W 2017 roku laboratorium zostanie rozbudowane o laminator, który pozwoli na badanie interakcji miedzy farbami, primerami, lakierami kryjącymi oraz klejami bazującymi na laminacie.

„Nowe laboratorium w Carlstadt to znacząca inwestycja działu Sun Chemical, zajmującego się lakierami – mówi Russell Schwartz, dyrektor techniczny w firmie Sun Chemical. – Jego bogate wyposażenie pomoże nam rozszerzyć paletę rozwiązań oferowanych z myślą o stale ewoluującym rynku opakowań, który obejmuje takie obszary jak kleje bazujące na laminatach, dekorowanie szkła czy elektronika drukowana. Zintegrowanie technologii powlekania z pracami badawczo-rozwojowymi nad farbami, polimerami i materiałami funkcjonalnymi w ramach tej samej organizacji znacząco usprawni cały proces związany z powstawaniem i udoskonalaniem naszych rozwiązań. Umożliwi jednocześnie rozszerzenie oferty działu Sun Chemical Advanced Materials o powłoki dedykowane na rynek zastosowań przemysłowych”.

Powstałe niedawno laboratorium jest czwartą tego rodzaju placówką Sun Chemical na świecie. Pozostałe są zlokalizowane w Wielkiej Brytanii i Japonii (te ostatnie formalnie należą do DIC, spółki-matki, do której należy Sun Chemical). Znajomość funkcjonujących w skali świata regulacji prawnych, wdrożenie właściwych praktyk produkcyjnych oraz ich dopasowanie do specyficznych wymogów odnoście opakowań na żywność pozwalają firmie na skuteczne rozwijanie i wdrażanie powłok (primerów, lakierów itd.) bazujących na technologii wodnej, rozpuszczalnikowej oraz UV, oferujących zwiększoną funkcjonalność, m.in. pod względem właściwości ochronnych.

Stworzona przez firmę Sun Chemical linia produktów SunInspire umożliwia uzyskiwanie licznych efektów specjalnych, pozwalających na wyróżnienie opakowania eksponowanego na półce sklepowej. Dostępne dzięki nim wykończenia i uszlachetnienia obejmują m.in. efekty metalicznego lustra, fluorescencyjny, błyszczący, perłowy. Lakiery SunInspire mają też oddziaływać na zmysł dotyku, oferując efekty piaskowatości, zgrubienia, gładkości bądź szorstkości. Inne powłoki z tej serii zapewniają odbiorcy interaktywne odczucia, m.in. poprzez zmianę kolorystyki czy też efekty zapachowe.

Z kolei seria powłok barierowych SunBar wychodzi naprzeciw oczekiwaniom branży opakowaniowej, pozwalając na obniżenie wagi opakowania (dzięki wyeliminowaniu warstwy polimerowej) jak też zwiększając jego uniwersalność względem procesów laminowania, a tym samym – podnosząc jego atrakcyjność wizualną. Jak zapewnia producent, dzięki ich zastosowaniu uzyskuje się gładką, homogeniczną, pełną warstwę wierzchnią, którą można z powodzeniem zadrukowywać bądź poddawać laminowaniu.

Stworzone przez Sun Chemical rozwiązanie SunLase to seria powłok, umożliwiających nanoszenie spersonalizowanych informacji na opakowanie w finalnej fazie jego produkcji. Służą one z jednej strony usprawnieniu działań realizowanych w ramach całego łańcucha dostaw, z drugiej – pozwalają na indywidualizację pakowanych produktów. Po zamknięciu opakowania, aplikowane są na nie zmienne informacje graficzne, np. kod kreskowy, kod QR, data przydatności do spożycia bądź logotyp firmy. Nanoszone są one za pomocą lasera wiązkowego bądź wykorzystującego dwutlenek węgla.

SunSys z kolei to seria wodnych powłok ochronnych, spełniających oczekiwania rynku w zakresie wygodnych opakowań na żywność, także tę kupowaną na wynos. Mają one za zadanie wzmacniać struktury papierów i kartonów, znajdujących zastosowanie w produkcji opakowań na żywność, zachowując jednocześnie zgodność ze standardem FDA (dotyczącym bezpośredniego kontaktu opakowań z żywnością).

„Jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością wprowadzenia na rynek nowych rozwiązań, będących efektem prac realizowanych w nowo powstałym laboratorium – mówi Bob O’Boyle, menedżer produktu w dziale powłok Sun Chemical. – Nasza firma stale rozwija nie tylko finalne powłoki, ale też polimery, z jakich są one wykonane. Większość dostawców korzysta z polimerów dostępnych komercyjnie. Nas odróżnia fakt, że we własnym zakresie rozwijamy i udoskonalamy odpowiednie polimery, skierowane do poszczególnych segmentów rynkowych i z myślą o docelowych produktach. Pracujemy też nad tzw. powłokami „inteligentnymi”, dedykowanymi rozwiązaniom dotykowym”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.