Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Studenci Zakładu Technologii Poligraficznych IMiP PW z wizytą w Radebeul

Studenci Zakładu Technologii Poligraficznych IMiP PW z wizytą w Radebeul

W dniach 25–27 maja br. grupa studentów Zakładu Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej wzięła udział w zorganizowanym przez KBA CEE wyjeździe, obejmującym wizytę w zakładach produkcyjnych Koenig & Bauer AG w Radebeul oraz u klientów firmy z Polski i z Niemiec. Był to kolejny – po jesiennym zwiedzaniu słowackiej fabryki Mondi SCP a.s. – efekt współpracy dydaktyczno-naukowej, nawiązanej w ub.r. pomiędzy ZTP oraz firmami KBA CEE i Mondi Paper Sales.

Przybyłych do Radebeul studentów ZPT w imieniu KBA CEE powitali Grzegorz Szymczykowski – dyrektor ds. sprzedaży i serwisu, oraz odpowiedzialny za wsparcie techniczne sprzedaży oraz marketing Paweł Krasowski, który podkreślił, że jest to już drugi krok w realizowanym wspólnie projekcie firm KBA CEE i Mondi: „Ma on na celu poszerzenie wiedzy przyszłych kadr poligraficznych z Polski na temat produkcji surowca oraz offsetowych maszyn arkuszowych. Pierwszy etap wykonaliśmy jesienią ub.r. zwiedzając wspólnie papiernię Mondi SCP a.s. w Ružomberku, tym razem miło nam powitać Państwa w zakładach produkcyjnych Koenig & Bauer AG – producenta najbardziej innowacyjnych offsetowych maszyn drukujących na świecie”.
Następnie Joerg Henkel, menedżer sprzedaży odpowiedzialny za rynek Europy Wschodniej, przedstawił pokrótce firmę Koenig & Bauer AG, najważniejsze kroki milowe w jej historii, jak również obecną strukturę, ze szczególnym uwzględnieniem zakładów produkcji maszyn arkuszowych w Radebeul. Wymienił przy tym najważniejsze innowacje sukcesywnie wprowadzane przez KBA w maszynach offsetowych, z których wiele stanowiło premierowe rozwiązania w skali świata (m.in. rozpoczęcie konstrukcji maszyn w budowie szeregowej, budowa cylindrów o podwójnym obwodzie, rozwój systemów do zdalnego sterowania nafarbieniem, konstruowanie najdłuższych offsetowych maszyn arkuszowych na świecie i wiele innych). Zaprezentował też obecny program sprzedaży Koenig & Bauer w obszarze druku arkuszowego – od ćwierćformatowego modelu Genius 52 (bazującego na technologii offset UV) po superwielkoformatowe maszyny Rapida 205.
Rozwój maszyn offsetowych produkowanych w zakładach w Radebeul przedstawił Roland Reichenberger, menedżer produktu w firmie Koenig & Bauer. W swoim wystąpieniu scharakteryzował poszczególne jej rozwiązania oraz systematyczne udoskonalanie maszyn pod względem prędkości drukowania, czasów narządzania czy implementacji licznych systemów kontrolno-pomiarowych usprawniających ich pracę. Na przykładzie 19-zespołowej maszyny z rodziny KBA Rapida pokazał pełną jej automatyzację i omówił szczegółowo zastosowane w niej rozwiązania.
Kolejna prelegentka – Simona Jurk, menedżer produktu w firmie Koenig & Bauer – przedstawiła techniki kontrolno-pomiarowe (zarówno w trybie inline, jak i online) wykorzystywane w maszynach tego producenta. Na zakończenie każdy ze studentów otrzymał wzornik uszlachetnień możliwych do osiągnięcia w maszynach KBA, zaś same metody ich uzyskiwania omówiono podczas późniejszej prezentacji.
Specjalnie dla polskiej grupy przygotowane zostały pokazy dwóch pełnoformatowych maszyn drukujących. Najpierw w wysoko zautomatyzowanej maszynie KBA Rapida 106-6+L zadrukowywane były opakowania z efektami specjalnymi, przypominającymi skórkę pomarańczy. Przedstawiciele KBA CEE z detalami omówili wszystkie zastosowane w niej rozwiązania usprawniające pracę urządzenia: wymianę stosów w trybie non-stop, systemy QualiTronic Professional, QualiTronic ColorControl i inne. Na drugiej z demonstrowanych maszyn – KBA Rapida 106-5+L – drukowane były mapy świata ze stałą dla całego nakładu prędkością 20 tys. egz./h.
Kolejnym etapem wizyty w zakładach w Radebeul było zwiedzanie zapełnionej nowymi zamówieniami hali montażowej, gdzie studenci ZTP zapoznali się ze wszystkimi etapami produkcji maszyn. W centrum szkoleniowym czekała na nich następna prezentacja – tym razem maszyny KBA Rapida z dwiema wieżami lakierującymi i systemem foliowania na zimno. Poza demonstracją maszyny, do dyspozycji studentów były próbki wykonanych w niej niestandardowych uszlachetnień, m.in. mikrowytłoczeń realizowanych w trybie inline. Kolejne prezentowane maszyny to modele wyposażone w innowacyjne systemy suszenia HR-UV i LED-UV.
Z praktycznym zastosowaniem pracy maszyn Koenig & Bauer studenci z Polski zapoznali się odwiedzając dwie drukarnie. Pierwszą z nich była firma Ellerhold z Radebeul, będąca użytkownikiem wielkoformatowych maszyn z rodziny KBA Rapida, specjalizująca się w systemach POP/POS, displejach i plakatach. Drugą – Karton-Pak w Nowej Soli – zwiedzano już w drodze powrotnej do Warszawy. Powitani przez prezesa Jerzego Saramę, studenci obejrzeli zakład wyposażony m.in. w maszyny KBA Rapida 145-6-L ALV3 i KBA Rapida 106-6+L ALV2 (obie wyposażone w sześć zespołów drukujących i wieżę lakierującą oraz przedłużone wykładanie). Duże wrażenie wywarł na nich poziom automatyzacji drukarni, obejmujący wszystkie etapy produkcji oraz logistykę, magazynowanie i wysyłkę.
Uzupełnieniem merytorycznej części wyjazdu była wieczorna wizyta w Dreźnie, obejmująca m.in. zwiedzanie Starówki. W roli przewodników wystąpili opiekunowie handlowi ze strony KBA CEE, którzy opowiedzieli o najważniejszych zabytkach i faktach z historii miasta. Następnie cała grupa udała się do jednej z najbardziej znanych restauracji w Dreźnie, gdzie w nieformalnej atmosferze był czas na podzielenie się wrażeniami z wypełnionej wydarzeniami wizyty w fabryce Koenig & Bauer.
Mówi Jan Korenc, prezes KBA CEE: „Zgodnie z planem udało nam się zorganizować drugą część projektu dydaktyczno-naukowego, realizowanego wspólnie z firmą Mondi Paper Sales. Mamy nadzieję, że studenci z Polski byli usatysfakcjonowani przygotowanym przez nas programem wizyty i że dała im ona obraz firmy Koenig & Bauer jako wiarygodnego i innowacyjnego producenta maszyn offsetowych. Tym bardziej, że jej dopełnieniem było zwiedzanie dwóch drukarń, będących od wielu lat użytkownikami naszych rozwiązań w różnych klasach formatowych. Cieszymy się zatem z udanego początku ścisłej współpracy z Zakładem Technologii Poligraficznych IMiP PW”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Ze względu na drożejące surowce, koszty materiałów eksploatacyjnych i energii, ceny opakowań kartonowych mogą niebawem wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Producenci obawiają się też ewentualnego wstrzymania dostaw prądu czy gazu dla firm produkujących surowce.

Firma Magenta Vision – europejski producent atramentów przeznaczonych dla branży druku wielkoformatowego i dystrybutor maszyn drukujących – organizuje 13 października br. w swojej siedzibie w Piasecznie dzień otwarty. Podczas spotkania, nad którym patronat medialny objął „Świat DRUKU”, zaprezentowane zostaną urządzenia z portfolio firmy, nie zabraknie wystąpień specjalistów, a jako główną atrakcję zaplanowano wizytę w pobliskiej drukarni Topcan, połączoną z pokazem pracy maszyny Teckwin Barracuda 5000 LED.

Mutoh wprowadza na rynek nowe atramenty MS 51 w konfiguracji CMYK. Jak podaje ich polski dystrybutor – firma Atrium Centrum Ploterowe – są to szybkoschnące, opłacalne w eksploatacji tusze umożliwiające druk w szerokiej gamie kolorystycznej do zastosowań wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.