Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Spotkanie Introligatorów Polskich zaprasza do Łodzi

Spotkanie Introligatorów Polskich zaprasza do Łodzi

W dniach 29–30 sierpnia 2020 r. w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi odbędzie się kameralna konferencja dotyczącą technik introligatorstwa i jego historii – Spotkanie Introligatorów Polskich.

Introligatorstwo jest rzemiosłem, jest sztuką użytkową, a nawet sztuką piękną. Efektem pracy introligatora jest oprawa książkowa. Na dobre introligatorstwo składają się umiejętności techniczne oraz estetyczne – jeśli te dwie składowe połączymy dobrym materiałem, na przykład skórą, wówczas powstaną niepowtarzalne dzieła. Dzisiaj są to umiejętności niszowe.

Społeczność introligatorów stanowią pasjonaci amatorsko oprawiający książki, zawodowcy realizujący zlecenia dla świata literatury, kultury oraz biznesu, a także badacze rzemiosła.

Spotkanie jest inicjatywą facebookowej grupy Introligatorzy Polscy – ludzi, którzy chcą spędzić czas poszerzając wiedzę i umiejętności w zawodzie.

W ramach pokazów introligatorskich Andrzej Szymczak pokaże jak zrobić tubę na dyplom, natomiast Piotr Czołczyński jak naostrzyć noże. Dr Elżbieta Pokorzyńska opowie o rodzimym introligatorstwie z perspektywy dokumentów i dorobku rzemieślników. Karol Przesławski przybliży historię Mistrza Introligatorstwa Józefa Przesławskiego. Dla uczestników spotkania zaplanowano pokaz wykonywania oprawy sobotovej – elitarnej i nieznanej powszechnie oprawy jaki i pokaz renowacji w stylu angielskim. Spotkanie zamknie wystąpienie dr Agnieszki Biały pt. Motywy dekoracyjne; wykładowi będzie towarzyszył pokaz tłoczeń w formie pojedynku dwóch introligatorów – Jerzego Budnika i Piotra Sakowicza.

W programie przewidziano prelekcje specjalistów:

– „Renowacja w stylu angielskim” – Piotr Sakowicz, Chief Bookbinder of Blissetts Bookbinders Roslin Road, London,

– „Oprawa Sobotova” – Jerzy Budnik, Introligatornia Budnik, Mistrz Introligatorstwa,

– „Ostre noże!” – Piotr Czołczyński, Bookbinding Tools, Narzędzia introligatorskie,

– „Tuba na dyplomy, A–Z” – Andrzej Szymczak, Muzeum Książki Artystycznej, Mistrz Introligatorstwa,

– „Archiwalne dokumenty introligatorów” – dr Elżbieta Pokorzyńska, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,

– „Motywy dekoracyjne” – dr Agnieszka Biały, Uniwersytet Śląski w Katowicach,

– „Mistrz Przesławski. Odkrywanie rodzinnej historii” – Karol Przesławski, prawnuk mistrza introligatorskiego Józefa Przesławskiego.

Organizatorami wydarzenia są: komitet organizacyjny „Spotkanie Introligatorów Polskich” i Nice Letter Studio. Więcej informacji oraz formularz rejestracji znajda Państwo na stronie wydarzenia.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.