Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Rozwój i promocja systemu kształcenia zawodowego

Rozwój i promocja systemu kształcenia zawodowego

Polska Izba Druku we współpracy z Zakładem Technologii Poligraficznych Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Warszawskiej zorganizowali 24 maja br. spotkanie pod nazwą „Optymalizacja i promocja polskiego systemu kształcenia zawodowego w branży poligraficzno-konwertingowej”. Spotkanie, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób, zainicjowało projekt o nazwie roboczej „Rozwój i promocja systemu kształcenia zawodowego”. O czym była mowa?

Najważniejszym zadaniem samorządu gospodarczego powinno być współtworzenie kształcenia zawodowego oraz wspieranie adaptacji przedsiębiorstw i instytucji edukacyjnych do zmieniających się warunków prawnych. Obrady miały na celu sformułowanie deklaracji woli interesariuszy branżowych.
Zadaniem spotkania było sformułowanie problemów i braków systemu szkolenia dualnego oraz poszukiwanie sposobów na ich rozwiązanie.

Głos zabrali: Maciej Sierpiński – członek Rady Polskiej Izby Druku i prezes MDM-Druk, przedstawiciel Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz przedstawiciel Związku Zawodowego Poligrafów. Istotnym punktem programu były także wystąpienia przedstawicieli szkół (ZSZ nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu) oraz przedsiębiorców (Pałucka Drukarnia Opakowań i UDS), prezentujące najlepsze praktyki z zakresu szkolnictwa dualnego. Przytaczano również wzorce zagraniczne w obszarze szkolnictwa zawodowego i porównywano je z rodzimymi doświadczeniami.

Spotkanie zakończyła dyskusja, podczas której wyłoniono listę problemów/braków polskiego systemu nauczania oraz proponowane rozwiązania. Poniżej skrót:

Problem:

- brak zainteresowania uczniów, spadająca popularność zawodów związanych z poligrafią

Proponowane rozwiązanie:

- promocja zawodów poligraficznych, zwiększenie społecznej świadomości na ich temat („odczarowanie” zawodów w oczach potencjalnych uczennic i ich rodziców, obalenie łatki „męskiego zawodu”; współpraca z telewizją publiczną)

- spotkania uczniów i studentów z ludźmi z branży

- otworzenie centrów, w których zarówno dzieci ze szkoły podstawowe, jak i ich rodzice, mogą zapoznać się z elementami zawodu

- podczas wycieczek w drukarniach udostępnić dla odwiedzających parę stanowisk, przy których będą mogli sami działać i „ubrudzić sobie ręce tą farbą”

Problem:

- brak kadr, edukatorów

Proponowane rozwiązanie:

- zachęcanie specjalistów z branży do dalszego kształcenia się i możliwego zasilenia kadr nauczycielskich i akademickich

- zwiększenie prestiżu zawodu nauczyciela

- szkolenia branżowe dla nauczycieli

Problem:

- straty finansowe dla przedsiębiorstw udostępniających lokal na egzaminy zawodowe wynikające z konieczności wstrzymania pracy

Proponowane rozwiązanie:

- usprawnienie przebiegu egzaminów, zagęszczenie sesji egzaminacyjnej

Problem:

- warunki zakładowe nie zawsze pozwalają w odpowiednio wyczerpujący sposób wyjaśnić zasadę działania maszyny uczniom, którzy nie mieli z nią wcześniej do czynienia

Proponowane rozwiązanie:

- tworzenie laboratoriów w placówkach edukacyjnych, w których uczniowie będą mogli w bardziej kontrolowanych warunkach zapoznać się z maszynami

Problem:

- ograniczanie niektórych programów tylko do uczelni wyższych

Proponowane rozwiązanie:

- otwieranie placówek przeznaczonych do kształcenia także osób dorosłych i po studiach (BCU, Akademia Konstruktora od UDS)

Problem:

- utracenie przez drukarstwo rangi sztuki

Proponowane rozwiązanie:

- wciąż ważny wkład drukarstwa w gospodarkę

Problem:

- przestarzały system kształcenia, opierający się na działalności rządowej

Proponowane rozwiązanie:

- przejęcie odpowiedzialności za kształcenie przez samorządy gospodarcze

Problem:

- nie wszyscy wykształceni uczniowie zostają w zakładzie, który ich wyszkolił

Proponowane rozwiązanie:

- zasilanie rynku specjalistami ma działanie długofalowe, nawet jeśli nie wszyscy zostaną w danym zakładzie

- promowanie u przedsiębiorców podejścia długofalowego (zasilanie rynku specjalistami) zamiast natychmiastowego (część wykształconych specjalistów znalazła pracę gdzie indziej niż w oryginalnie kształcącym ich zakładzie)

Problem:

- brak chętnych na studia wyższe

Proponowane rozwiązanie:

- zmiana modelowego planu studiów I i II stopnia w celu zwiększenia atrakcyjności kierunku

Problem:

- niskie wsparcie dla uczniów szkół branżowych w porównaniu do liceów czy techników

Proponowane rozwiązanie:

- zmiana modelowego planu studiów I i II stopnia w celu zwiększenia atrakcyjności kierunku

- opracowanie stypendiów dla uczniów szkół branżowych

- nagrody fundowane przez Związek Zawodowy Poligrafów

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.