Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Polska ilustracja książkowa dla dzieci i młodzieży

Polska ilustracja książkowa dla dzieci i młodzieży

Muzeum Drukarstwa oddział Muzeum Warszawy zaprasza na wernisaż wystawy „Polska ilustracja książkowa dla dzieci i młodzieży z lat 50.–80. XX wieku”. Wydarzenie odbędzie się 22 stycznia o godz. 18 w siedzibie Muzeum. Wystawę będzie można oglądać do 22 kwietnia.

Muzeum Drukarstwa, organizując wystawę, chce przybliżyć styl, urodę, indywidualność polskiej ilustracji z tych lat, wybitne postacie grafików, którzy tworzyli polską książkę. Chce również zwrócić uwagę widzów na samo projektowanie książki – rozwiązania graficzne i typograficzne, elementy książki, które budują i określają jej styl i charakter. Oprócz ustalenia formatu, rodzaju i wielkości czcionki, charakterystyczne są takie jej części, jak projekt okładki, wyklejki, strona tytułowa, umieszczenie ilustracji całostronicowych, śródtekstowych – połączenie ich z różnie komponowanym tekstem, projektowanie rozkładówek.
Podczas wystawy w soboty będą się odbywać warsztaty z projektowania graficznego, połączone z wykładem, prowadzone przez znanych grafików.
W sobotę 23 stycznia w godz. 12–15 zajęcia z projektowania typograficznego poprowadzi Jan Bajtlik, projektant książek dla dzieci, plakatów i ilustracji
Jan Bajtlik należy do STGU, w 2013 r z wyróżnieniem skończył wydział grafiki ASP w Warszawie. Jest wykładowcą edytorstwa w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Projektuje książki dla dzieci, plakaty, ilustracje i identyfikacje wizualne wydarzeń kulturalnych, prowadzi warsztaty typograficzne dla dzieci. Oprócz wielu nagród w kraju i zagranicą otrzymał Srebrny Medal na 10 Triennale Plakatu w Toyamie, wyróżnienie Bologna Ragazzi Award i nagrodę Najpiękniejsza Książka Roku 2015 PTWK za autorską aktywnościową książkę o typografii dla dzieci „Typogryzmoł” (Wydawnictwo Dwie Siostry 2014 r.) Nagrodę Ministra Kultury 2015 r. za wyróżniające się projekty książek dla dzieci.
Już 6 lutego w godz. 12–15 zajęcia z projektowania graficznego poprowadzi ilustratorka Katarzyna Bogucka. Jej prace można zobaczyć zarówno na łamach prasy (m.in. „Twój Styl”, „Zwierciadło” , „Wysokie Obcasy”), książek dla dzieci, w animacji, jak i szeroko pojętym designie. Na warsztatach „Zaprojektuj plakat reklamowy” organizatorzy spróbują nawiązać do reklam lat 60., które opierały się na ilustracji i oryginalnym projektowaniu typograficznym.
Z kolei 20 lutego w godz. 12–15 zajęcia z projektowania typograficznego „Typografia, czyli litery w akcji”, poprowadzi Andrzej Tomaszewski, typograf, redaktor. Autor siedmiu książek, m.in. „Leksykonu pism drukarskich” i „Architektury książki” oraz ponad 200 artykułów o typografii , estetyce druku i historii drukarstwa. Projektant książek i czasopism dla kilkudziesięciu wydawców. Kawaler odznaczenia Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.