Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Pierwszy polski banknot polimerowy

Pierwszy polski banknot polimerowy

Na zlecenie Narodowego Banku Polskiego, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. wyprodukowała 50 tys. egzemplarzy banknotu kolekcjonerskiego na podłożu polimerowym. Banknot, o nominale 20 zł, NBP wyemitował w 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich. Wprowadzono go do obiegu 5 sierpnia.

Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Marszałka Józefa Piłsudskiego, na odwrocie – wizerunki: Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari (z gwiazdą), nadany Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, odznaki I Brygady Legionów Polskich i orzełka legionowego.
Banknot upamiętniający 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich jest pierwszym wyemitowanym przez NBP banknotem polimerowym. Został zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha wiele lat temu, jeszcze przed denominacją. Pierwotny projekt powstał z myślą o druku na podłożu papierowym. „Narodowy Bank Polski postawił przed PWPW S.A. niezwykle trudne wyzwanie, polegające na wykonaniu banknotu polimerowego na podstawie projektu banknotu papierowego – mówi Marek Siwiec, Prezes Zarządu PWPW S.A. – Sprostaliśmy temu wyzwaniu – banknot zawiera zabezpieczenia charakterystyczne zarówno dla pieniędzy polimerowych, jak i papierowych”.
W przypadku NBP produkcja banknotu polimerowego jest ciekawostką dla kolekcjonerów. Polskie banknoty obiegowe zarówno te dotychczasowe, jak i zmodernizowane, są wykonane na podłożu papierowym.
Zabezpieczenia zastosowane w banknocie kolekcjonerskim to m.in. przezroczyste okienko, w którym umieszczono holograficzny wizerunek Belwederu, roślinny element graficzny zmieniający kolor w zależności od kąta obserwacji, element przezroczysty, metaliczny w kolorze niebieskim wkomponowany w grafikę banknotu, jak również druk stalorytniczy, mikrodruki oraz numeracja typograficzna.
„Banknoty polimerowe są zazwyczaj emitowane w krajach o gorącym i wilgotnym klimacie – dodaje Marek Siwiec. – Produkcja pierwszego polskiego banknotu na podłożu polimerowym jest dla nas bardzo cennym doświadczeniem, tym bardziej, że PWPW S.A. od niedawna posiada uprawnienia do druku banknotów na tym podłożu”.
W styczniu 2013 roku PWPW S.A. uzyskała certyfikat Guardian Printer Accreditation potwierdzający, że firma spełnia wszelkie wymagania w zakresie odpowiedniego parku maszynowego, przebiegu procesów oraz umiejętności koniecznych przy produkcji banknotów na podłożu polimerowym. Firm posiadających taki certyfikat jest zaledwie kilkanaście na świecie.
PWPW S.A. produkuje banknoty nie tylko na zlecenie NBP, ale również dla innych banków centralnych. Spółka dostarcza również nowoczesne dokumenty i rozwiązania teleinformatyczne na potrzeby instytucji rządowych w kraju, jak również poza jego granicami.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.