Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Pierwsze w Polsce wdrożenie systemu standaryzacji Pan4C

Pierwsze w Polsce wdrożenie systemu standaryzacji Pan4C

W drukarni MWV Manufacturing Bydgoszcz został z powodzeniem wdrożony pierwszy w Polsce system standaryzacji maszyn drukujących Pan4C. Metodę Pan4C opracował i opatentował w 2004 roku Dieter Kirchner, berliński drukarz, doradca i specjalista w zakresie druku offsetowego. Od tego czasu standaryzacja Pan4C została z powodzeniem zastosowana w wielu europejskich drukarniach.

Wdrożenie systemu i szkolenie w drukarni MWV Manufacturing Bydgoszcz przeprowadził Dieter Kirchner przy współudziale firmy Heidelberg Polska, która ma wyłączność na sprzedaż systemu Pan4C w Polsce.
„Stosowana powszechnie metoda standaryzacji procesu druku według norm ISO/PSO jest tylko częściowo pomocna, bo nie gwarantuje stabilności procesu druku, a różnice w przyrostach punktu poszczególnych maszyn i zespołów niweluje poprzez ingerencję w krzywą CtP, a tym samym w gradację obrazu – twierdzi Dieter Kirchner. – Powszechne problemy ze schnięciem farb załatwia się nałożeniem warstwy lakieru dyspersyjnego, co generuje dodatkowe koszty. Podstawowym założeniem metody standaryzacji Pan4C jest uzyskanie optymalnego i stabilnego druku w maszynie offsetowej poprzez idealne ustawienie balansu farba-woda w każdym zespole drukującym. Krzywa CtP w stosunku do krzywej linearnej powinna uwzględniać jedynie technologiczny przyrost punktu w maszynie offsetowej”.
System standaryzacji Pan4C bazuje na zestawie form testowych:
- do standaryzacji prepress
- do standaryzacji maszyny drukującej
- do standaryzacji procesu produkcji offsetowej.

W standaryzacji Pan4C kluczowa jest tzw. „analityczna forma testowa”, na podstawie której można rozpoznać przyczyny większości problemów technicznych druku offsetowego takich jak np. odciąganie, problemy ze schnięciem, paskowanie, wahania wartości tonalnych, nadmierne emulgowanie farby, nierównomierny druk użytków, rozdział farby, jakość farby, jakość dodatków do wody zwilżającej i środków pomocniczych, poprawność ustawienia i jakość wałków.
Wszystkie formy testowe Pan4C mają wspólne pola pomiarowe do kontroli balansu farba-woda. Przy pomocy tych pól pomiarowych można ustalić optymalną ilość środka nawilżającego dla emulsji farba-woda w każdym zespole drukującym. Ponieważ większość wymienionych wcześniej błędów procesu druku powodowanych jest przeważnie rodzajem, ilością lub zanieczyszczeniem środka nawilżającego, błędy te mogą być usunięte lub zredukowane do minimum na podstawie analizy form testowych Pan4C.
Analityczna forma testowa oraz pozostałe formy systemu Pan4C pozwalają uzyskać następujące założenia i cele stabilnej produkcji offsetowej:
- ustalona jedna dla całej maszyny krzywa CTP z systemu Pan4C® z pełnym przeniesieniem danych obrazu (pliku)
- optymalny rozdział farby (balans farba-woda)
- krótki czas rozpoczęcia czystego druku (ograniczenie makulatury)
- przyrost punktu na całym arkuszu druku z tolerancją maks. 2%
- minimalne, niewidoczne wahania wartości tonalnej w druku, ΔE poniżej 1,0, także przy niskich nakładach
- przewidywalny i bezpieczny druk nawet najmniejszych użytków na całym formacie arkusza
- szybka dalsza obróbka, ok. 1-3 godziny po wydrukowaniu (matowy papier ilustracyjny)
- brak odciągania nawet przy dużej ilości pokrycia farbą, do 400% przy mniejszych elementach obrazu
- optymalna powtarzalność druku, także na kilku maszynach drukujących.

Bieżąca kontrola jakości produkcji w systemie Pan4C odbywa się na zasadzie wzór-analiza. Poprzez standaryzację Pan4C pracownicy uczą się, jak opanować proces druku. To automatycznie prowadzi do wyższej produktywności. Jeśli wystąpią błędy, mogą być one w krótkim czasie w obiektywny sposób wyjaśnione. Jest to ważne np. przy reklamacji materiałowej. Wiele reklamacji dotyczących np. papieru, jest zazwyczaj trudne do udokumentowania.
W przypadku nowych, nieznanych materiałów można ocenić ich właściwości i przydatność. To eliminuje ryzyko, że materiał niewłaściwej jakości doprowadzi do znacznych strat w produkcji.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.