Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Obchody złotego jubileuszu Muzeum Papiernictwa

Obchody złotego jubileuszu Muzeum Papiernictwa

Prelekcja Jana Bałchana

Fot. K. Jankowski

Okazją do podsumowania 50-lecia działalności Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju była konferencja jubileuszowa zorganizowana 2 października br. Składała się ona z dwóch części: oficjalnej, która odbyła się w dusznickim muzeum, oraz artystycznej – w Teatrze Zdrojowym im. Fryderyka Chopina.

Pierwsza z nich rozpoczęła się odczytaniem okolicznościowych listów od prezesa rady ministrów Mateusza Morawieckiego i szefowej Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN Katarzyny Zalasińskiej oraz wystąpieniami wicewojewody dolnośląskiego Kamila Zielińskiego i wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Juliana Golaka. Wyrazy uznania Muzeum Papiernictwa przekazali również reprezentanci starosty kłodzkiego oraz burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr Lewandowski.

Podczas uroczystości pracownikom i współpracownikom muzeum wręczone zostały odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”, zaś dyrektor placówki Maciej Szymczyk oraz jego zastępczyni Joanna Seredyńska otrzymali dodatkowo Specjalną Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Przy okazji jubileuszu dyrekcja Muzeum Papiernictwa po raz 10. przyznała tytuły Honorowych Kustoszów, którymi obdarzane są osoby szczególnie zasłużone muzeum, a także tytuły Przyjaciół Muzeum Papiernictwa, przeznaczone dla firm i instytucji wspomagających działalność placówki.

Ważnym elementem programu konferencji była promocja obszernej „Monografii młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju”, traktującej o dziejach zabytkowego obiektu, w którym od 50 lat działa muzeum, a obecnie czynione są starania o wpisanie go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kulminacyjnym punktem uroczystości było otwarcie wystawy „List króla polskiego Władysława IV na papierze z Dusznik”. Dokument ten został przywieziony z Biblioteki PAN w Kórniku i świadczy o tym, że papiery z dusznickiego młyna wykorzystywano nie tylko na ziemi kłodzkiej czy na Śląsku, ale również w kancelarii króla Polski w Warszawie. Tło historyczne tamtego okresu przybliżył zgromadzonym prof. zw. dr hab. Jan Rzońca. Zaproszeni goście mieli także możliwość zwiedzenia ekspozycji stałych i odbicia dłoni w papierze.

Po południu w Teatrze Zdrojowym miała miejsce druga część uroczystości. Po wstępie poświęconym wizycie Fryderyka Chopina w dusznickim młynie papierniczym w 1826 r., zgromadzeni goście wysłuchali koncertu fortepianowego prof. Piotra Palecznego, który od 25 lat jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.

  • Obecnie 5 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 5/5 (1 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.