Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Niskogramaturowy karton Tambrite do produkcji opakowań na leki

Niskogramaturowy karton Tambrite do produkcji opakowań na leki

Firmy Stora Enso, Edelmann i Uhlmann poinformowały o zakończeniu testów i zatwierdzeniu do użytku niskogramaturowego kartonu przeznaczonego do produkcji specjalistycznych opakowań na leki. Testy wykazały, że produkowany przez Stora Enso karton Tambrite o gramaturze 216 g/m2 może być z powodzeniem stosowany w wysoko wydajnych liniach do pakowania medykamentów. Tym samym może on zastąpić standardowo wykorzystywane przy tego rodzaju asortymencie kartony o gramaturze 250 g/m2, gwarantując zachowanie wszystkich parametrów jakościowych finalnego produktu.

Tak znacząca redukcja wagi opakowania oznacza oszczędności finansowe dla koncernów farmaceutycznych oraz mniejszą szkodliwość dla środowiska naturalnego w całym łańcuchu dostaw i w pełnym cyklu życia produktu, jakim jest opakowanie na lek. Przy zastosowaniu kartonu Tambrite do jego wykonania potrzeba mniej surowca, a samo opakowanie – dzięki niższej wadze – jest łatwiejsze w przechowywaniu i transporcie. Generuje ono mniejszą ilość odpadów i opłat związanych z utylizacją. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia mniejszej ilości dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery przy produkcji i przetwarzaniu opakowania.
„Sukces zakończonego właśnie projektu to efekt połączenia bogatych doświadczeń Stora Enso w dziedzinie materiałów opakowaniowych oraz właściwej wiedzy czołowych dostawców rozwiązań opakowaniowych w zakresie przetwarzania i pakowania produktów – mówi Wilfried Schmahl, menedżer ds. rozwoju tego segmentu w firmie Stora Enso, na co dzień współpracujący zarówno z koncernami farmaceutycznymi, jak też z producentami wyrobów czekoladowych oraz konfekcyjnych. – Koncentrując się na bardzo konkretnym zadaniu, wspólnym wysiłkiem udało się nam zoptymalizować wszystkie czynniki decydujące o stworzeniu bardzo wydajnego rozwiązania, zgodnego z polityką zrównoważonego rozwoju. Charakteryzują je: minimalne zużycie surowca, znakomite zachowanie podczas drukowania i procesów przetwórczych oraz możliwość kodowania, a więc zabezpieczania produktów przed fałszerstwem, a wszystko przy zachowaniu najwyższej prędkości linii do pakowania leków’.
Stora Enso, Edelmann i Uhlmann rozpoczęły wspólny projekt pod koniec 2012 roku od testów druku. Wśród testowanych kartonów – oprócz Stora Enso Tambrite – znalazło się kilka kartonów innych producentów o gramaturze 250 g/m2, które zazwyczaj znajdują zastosowanie przy produkcji opakowań na leki. Firma Edelmann wykonała z nich opakowania w trzech rozmiarach, które następnie zostały poddane testom w zakresie pakowania przez firmę Uhlmann. Wykorzystano przy tym wysoko wydajną linię produkcyjną, pracującą z prędkością do 300 pudełek na minutę. Okazało się, że karton Tambrite – testowany we wszystkich trzech dostępnych wersjach (235, 225, 216 g/m2) i przy pełnej prędkości produkcyjnej – zdał ten swoisty sprawdzian celująco.
Zastosowanie niskogramaturowych kartonów, m.in. przy produkcji opakowań na leki, pokazano w praktyce na wrześniowych targach FachPack 2013 w Norymberdze. Na stoisku firmy Uhlmann pracowała kompletna linia pakująca BEC300, w której – do produkcji opakowań – wykorzystano karton Tambrite o gramaturze 215 g/m2. To innowacyjne rozwiązanie jest obecnie oferowane na rynku przez firmę Edelmann pod nazwą ValueCase.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.