Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Kodak na WPE: aktywna obecność na wielu płaszczyznach

Kodak na WPE: aktywna obecność na wielu płaszczyznach

Firmę Kodak Polska na targach World Publishing Expo 2013 reprezentował Sławomir Iwanowski, odpowiedzialny w niej za rynek gazetowy.

Wystawa World Publishing Expo 2013 była dla firmy Kodak okazją do prezentacji i promocji – w bardzo różny sposób – jej szerokiego portfolio dla branży wydawniczej i gazetowej. Poza prezentacjami i spotkaniami na stoisku targowym, firma aktywnie uczestniczyła w panelach dyskusyjnych Media Port, zaangażowała się w produkcję gazetki targowej „WPE 2013 Gazette”, a także zorganizowała dla swoich klientów wizytę w drukarni Axel Springer w Spandau koło Berlina, gdzie od niedawna pracują systemy druku inkjetowego Prosper S30, zainstalowane na zwojowych maszynach drukujących manroland web systems.

Podczas berlińskiej wystawy Kodak promował zaawansowane systemy w zakresie druku inkjetowego i cyfrowego prepressu, skierowane do drukarń prasowych z różnych segmentów i rynków. Jeśli chodzi o te drugie, firma poinformowała o szerszej dostępności bezprocesowych płyt termicznych Sonora News, dotychczas obecnych jedynie – pod nazwą Kodak PF-N – na rynku północnoamerykańskim. Płyty te stworzono z myślą zarówno o manualnej jak i automatycznej produkcji form drukowych, a wyeliminowanie procesu ich dalszej obróbki, a co za tym idzie – chemii, w dużej mierze decyduje o ich walorach proekologicznych. Z myślą o swoich klientach z segmentu gazetowego, zainteresowanych wdrożeniem płyt Sonora News, firma Kodak aktywnie współpracuje z dostawcami takimi jak Nela czy Burgess, by zapewnić kompatybilność jej nowych materiałów eksploatacyjnych z nowoczesnymi, automatycznymi urządzeniami do punchingu, zaginania czy odczytu kodów kreskowych. Przy zastosowaniu w systemie Kodak Generation News, płyty Sonora News można naświetlać z prędkością do 240 egz./h.
Podczas wystawy Kodak promował też inne gazetowe płyty termiczne ze swojej oferty – ThermalNews PT, które nie wymagają wstępnego mycia i nagrzewania, a co za tym idzie – umożliwiają redukcję kosztów związanych z procesem przygotowania form drukowych. Ich obróbka jest możliwa zarówno w wywoływarce dedykowanej np. Kodak T-HDX, jak też standardowej – po wyłączeniu funkcji wstępnego wygrzewania. Płyty ThermalNews PT można stosować do nakładów rzędu 200 tys. egz. bez wypalania i 350 tys. egz. z wypalaniem.
Jednym z tematów przewodnich obecności firmy Kodak na WPE 2013 były systemy druku inkjetowego Kodak Prosper S, instalowane bezpośrednio na maszynach zwojowych i introligatorskich, stosowanych w produkcji gazetowej. Jej klienci, którzy zdecydowali się na przyjazd do Berlina, mogli nie tylko posłuchać o zakończonych sukcesem tego rodzaju wdrożeniach, ale także odwiedzić drukarnię, która zdecydowała się na implementację systemu Prosper S30. Mowa o zakładzie poligraficznym Axel Springer w Spandau k. Berlina, gdzie – podobnie jak w pozostałych niemieckich drukarniach tego koncernu – zainstalowano urządzenia wdrukowujące Kodak na wszystkich zwojowych maszynach drukujących tej firmy. Kompleksowy kontrakt, zaanonsowany na początku br., objął 33 systemy Kodak Prosper S30 wdrożone w 13 lokalizacjach. Są one wykorzystywane w bieżącej produkcji, realizowanej przez Axel Springer, obejmującej zarówno własne tytuły, jak i liczne zlecenia zewnętrzne. Technologia inkjetowa pozwala na regionalizację i personalizację wydań, zwiększając możliwości wydawców i reklamodawców, choćby przy wdrukowywaniu indywidualnych kuponów loteryjnych czy kodów QR.
Sukces odnotowany przez Axel Springer z dziennikiem „Bild” skłonił także innych wydawców do zainteresowania się rozwiązaniem Prosper S30. W efekcie Kodak podpisał nie mniej spektakularny kontrakt z brytyjską firmą News UK (wydawcą takich tytułów jak „The Sun”, „The Times” czy „The Sunday Times”), obejmujący dostawę 22 systemów Prosper S30 do wchodzących w skład wydawnictwa drukarń w Broxbourne, Knowsley i Eurocentral, jak też do współpracujących z nim drukarń partnerskich w Kells (Irlandia) i w Belfaście (Irlandia Płn.).
Poza systemami wdrukowującymi dane, rodzina Kodak Prosper obejmuje też urządzenia wolnostojące, przeznaczone m.in. do produkcji prasowej. Sztandarowym modelem jest tu pełnokolorowa maszyna Kodak Prosper 5000XLi, pracująca z prędkością 200 m/min. i rozdzielczością 600 x 600 dpi. Bazując na stworzonej przez Kodak technologii Stream Inkjet oraz kontrolerze IPS (Intelligent Print System), maszyna pozwala na sprawną obróbkę nawet tysięcy wydruków, bieżącą ich kontrolę i korektę „w locie”. W urządzeniu można stosować różnego rodzaju podłoża, także te wykorzystywane do produkcji wydawniczej.
Praktyczny tego przykład stanowiła gazeta „WPE 2013 Gazette”, wydana przez WAN-IFRA – organizatora targów. To bezpłatne wydawnictwo, dystrybuowane w różnych punktach wystawy, zostało wydrukowane właśnie w maszynie Prosper 5000XLi w nowo otwartej europejskiej siedzibie firmy Kodak w szwajcarskim Eysins, a następnie wykończone w drukarni Newsprint z zastosowaniem urządzenia Hunkeler Popp6. Ten berliński zakład jest pierwszą niemiecką filią Newsprint Europe (należącej do grupy IPS), w skład której wchodzą także drukarnie Newsprint Italia w Rzymie i Mediolanie.
W dwóch ostatnich z powodzeniem pracują inne maszyny Kodak dedykowane dla produkcji gazetowej – Versamark VL4200. Umożliwiają one pełnostronicowy druk ze zmienną kolorystyką i personalizacją treści, stąd stosowane są przede wszystkim do produkcji niskonakładowych tytułów (także realizowanej zdalnie), dedykowanych dla danego regionu i określonego kręgu odbiorców. Maszyny, drukujące z prędkością 125 m/min. i rozdzielczością 600 x 360 dpi, pracują – poza drukarniami Newsprint Europe – także w firmach takich jak Miller Print na Malcie i Cyprze, RotoOcean na wyspie Reunion, Acierta Newsprint w Hiszpanii czy Newsprint Impression Digital na Teneryfie (innej spółce joint-venture założonej przez Newsprint).
Poza obecnością na własnym stoisku, firma Kodak wzięła też aktywny udział w specjalnej przestrzeni wystawienniczej „Power of Print”, zorganizowanej w ramach prezentacji Media Port. Zwiedzający tę część wystawy mogli zapoznać się z ofertą Kodaka w zakresie cyfrowego druku gazet w maszynach takich jak wspomniane wcześniej Prosper 5000XLi, Prosper S30 czy Versamark VL4200, jak też wysłuchać przedstawiciela Axel Springer AG, który w ramach sesji konferencyjnej „Innowacje w druku gazetowym” opowiedział o doświadczeniach swojej firmy z produkcją hybrydową, realizowaną z wykorzystaniem zwojowych maszyn offsetowych i zainstalowanych na nich głowic inkjetowych Prosper S30.
Mówi Sławomir Iwanowski, odpowiedzialny za rynek gazetowy w firmie Kodak Polska, obecny na wystawie World Publishing Expo 2013: „Cieszymy się, że zwiedzający, także z Polski, mogli zapoznać się z szeroką ofertą firmy Kodak na tylu płaszczyznach, nie tylko podczas wizyty na stoisku targowym. Co więcej, zwiedzając drukarnię w Spandau, czytając gazetkę targowa czy też biorąc udział w panelu Media Port, mogli naocznie przekonać się o praktycznych zaletach wynikających z wdrożenia naszych rozwiązań dla branży gazetowej. Wiemy, że polscy wydawcy prasowi bacznie obserwują to, co dzieje się w krajach takich jak Niemcy czy Wielka Brytania, gdzie systemy druku cyfrowego do produkcji gazet cieszą się coraz większą popularnością. Liczymy na to, że to zainteresowanie przełoży się także na instalacje w naszym kraju.”

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.