Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Flexo Challenge w firmie Soma

Flexo Challenge w firmie Soma

W dniach 14–15 maja w firmie Soma Engineering w Republice Czeskiej odbyła się konferencja „Flexo Challenge”. W drugim dniu wśród jej uczestników dominowali goście z Polski. Nawet prezentowana nowej generacji maszyna Soma Optima oznaczona była napisem: „Sprzedana do Polski”.

Myślą przewodnią konferencji było wykorzystanie współczesnych możliwości technologicznych do realizacji druku fleksograficznego w oparciu o podstawowe kolory CMYK. Jak wiemy, technologia fleksograficzna wykorzystuje wiele kolorów z palety Pantone. Ze względu na niestabilność procesu unikano składania kolorów aplowych z kolorów podstawowych, które stosowano jedynie do druku punktów rastrowych w obrazach barwnych. Organizatorzy konferencji, wspólnie z zaproszonymi partnerami, przedstawili w formie referatów współczesne możliwości w zakresie przygotowania druku, nowoczesnych płyt fotopolimerowych, tulei dozujących farbę oraz rozwiązań konstrukcyjnych samej maszyny fleksograficznej. Następnie pokazano zastosowanie tych rozwiązań w praktyce. Druki powstały z projektów przygotowanych zgodnie z najnowszymi trendami – wszystkie kolory, poza białym i metalicznym, składane były z punktów rastrowych generowanych z 4 podstawowych kolorów CMYK.
Należy tutaj wskazać bardzo ciekawe rozwiązanie umożliwiające dozowanie farby specjalnej, w tym wypadku bardzo drogiej metalizy, poza zwykłym układem farbowym, wprost do komory ze specjalnego kartridża o ograniczonej pojemności. Uczestnicy konferencji byli świadkami druku z rozdzielczością 175 lpi, w którym uzyskano bardzo czyste punkty rastrowe oraz zaskakująco wysokie gęstości optyczne w obszarach aplowych w kolorach składanych z CMYK. Dzięki współczesnej technice reprograficznej i możliwościom nowoczesnych płyt ilość farby dozowana w tym procesie była ograniczona. Dlatego zastosowano tutaj wałki dozujące GTT XS o pojemności ca. 3,5 cm3/m2. Z drugiej strony konieczne było zapewnienie bardzo precyzyjnego podparcia punktów. Odległość otwartych slalomowych kanałów w strukturze GTT XS wynosi 13 mikrometrów, co z zapasem pozwoliło uzyskać perfekcyjne podparcie najmniejszych punktów na formie drukowej.
Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne w zakresie sterowania parametrami druku w nowych maszynach Soma, a w szczególności perfekcyjny system kontroli docisków, gwarantujący pracę z kiss-print, umożliwiły wykorzystanie tych narzędzi do osiągnięciach rzeczywistych wyników. Mając w ręku przestawione wyżej możliwości, śmielej możemy myśleć o nadchodzących zmianach, które rewolucjonizują świat druku fleksograficznego. Dzięki nowej technice będziemy mogli drukować lepiej przy znacznie mniejszych nakładach wynikających z redukcji ilości zespołów drukujących.
Wojciech Barabasz

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.