Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Firma KBA CEE zorganizowała wyjazd dla polskich studentów

Firma KBA CEE zorganizowała wyjazd dla polskich studentów

W dniach 1–3 czerwca br. liczna grupa polskich studentów wzięła udział w zorganizowanym przez KBA CEE wyjeździe, obejmującym wizytę na wydziale Mediów Instytutu Technologii Drukowania i Opakowań w Lipsku (Institute for Printing Processing and Packaging Leipzig), zakładach produkcyjnych Koenig & Bauer AG w Radebeul oraz w firmie Werner Kenkel. Był to kolejny efekt współpracy dydaktyczno-naukowej, nawiązanej między wyższymi uczelniami technicznymi oraz firmami KBA CEE i Mondi Paper Sales.

W nowych pomieszczeniach Wydziału Mediów lipskiej uczelni HTWK prof. dr inż. Ulrike Herzau-Gerhardt i prof. dr n. przyr. Frank Roch zaprezentowali nowocześnie urządzone laboratoria i szeroki wachlarz możliwości zdobycia wykształcenia. W trakcie kilkugodzinnej wizyty zwiedzający zobaczyli m.in.: laboratorium projektowania 3D, laboratorium drukowania, laboratorium przygotowania form drukowych, laboratorium opraw i opakowań, specjalistyczne laboratorium do badania właściwości podłoży drukowych oraz komputerowe laboratorium planowania zakładów poligraficznych. Na zakończenie pierwszego dnia studenci udali się na kolację do jednej z najsłynniejszych lipskich restauracji położonych w centrum miasta. Nie zabrakło też czasu na zwiedzanie pięknie oświetlonego Lipska w godzinach wieczornych. Pobyt studentów w Lipsku połączony został z obchodami 1000-lecia miasta.
W drugim dniu zaproszeni goście udali się z Lipska w kierunku Radebeul, w celu zwiedzenia fabryki arkuszowych maszyn offsetowych firmy Koenig & Bauer AG, gdzie zostali przywitani przez prezesa zarządu KBA CEE Jana Korenca. Pierwszy wykład wygłosił Sascha Fischer – menedżer produktu w KBA, który opowiedział o przedsiębiorstwie oraz cechach szczególnych maszyn Rapida, kładąc nacisk na kwestie związane z ich automatyzacją. Drugim prelegentem była Simona Jurk, która wygłosiła interesujący wykład na temat zaawansowanych technik kontrolno-pomiarowych, prezentując działanie systemu QualiTronic CC i QualiTronic PDF. Po wysłuchaniu wykładów studenci udali się do centrum pokazowego, gdzie najnowsze rozwiązania i maszyny demonstrował w praktyce jego szef – Wolfgang Ley. Jako pierwsza została pokazana studentom wielkoformatowa maszyna KBA Rapida 145 drukująca rozmaite prace z prędkością do 17 tys. ark./h. Studenci mogli oglądać m.in., w jaki sposób przebiega automatyczna zmiana tulei rastrowych w maszynie oraz symultaniczna zmiana form drukowych.
Następnie uczestnicy mieli okazję obserwowania pracy z nowoczesną technologią systemów suszenia LED-UV na maszynie KBA Rapida 75. Wysoką jakość uszlachetniania folią na zimno i lakierem pokazano na maszynie KBA Rapida 106 z dwoma zespołami lakierującymi.
Oprócz centrum pokazowego studenci zwiedzili również hale montażowe maszyn drukujących oraz wysoko rozwinięte centrum logistyki części zamiennych. Zobaczyli, jak wygląda budowanie maszyny krok po kroku, począwszy od pojedynczego zespołu drukującego, poprzez punkt testowania pojedynczego zespołu, aż po produkt finalny. W trakcie zwiedzania studenci zobaczyli także montaż maszyny KBA Rapida 205. Po części praktycznej wszyscy ponownie udali się na wykłady, tym razem dotyczące systemu suszenia arkuszy HR-UV / LED-UV.
Uzupełnieniem merytorycznej części wyjazdu była wieczorna wizyta w Dreźnie, obejmująca m.in. zwiedzanie starówki. W roli przewodników wystąpili opiekunowie ze strony KBA CEE, którzy opowiedzieli o najważniejszych zabytkach i faktach z historii miasta. Następnie cała grupa udała się do browaru w Dreźnie, gdzie w nieformalnej atmosferze był czas na podzielenie się wrażeniami z wizyty w fabryce oraz wypicie kufla lokalnego piwa.
Z praktycznym zastosowaniem pracy maszyn Koenig & Bauer studenci mogli zapoznać się trzeciego dnia, odwiedzając drukarnię Werner Kenkel w Krzycku Wielkim. Zaproszonych gości powitał Adam Kenkel – współwłaściciel firmy. Następnie dwie liczne grupy zostały oprowadzone przez Radosława Jędrzejczaka, głównego technologa, oraz Konrada Trubisza, kierownika działu zapewnienia jakości, po dwóch zakładach produkcyjnych: oddziale flekso oraz oddziale offsetu. Podczas zwiedzania studenci zobaczyli m.in. dwie wysokowydajne wielkoformatowe offsetowe maszyny arkuszowe: KBA Rapidę 162a-6-LTTL ALV3 oraz KBA Rapidę 145-5+L ALV2. W części fleksograficznej największe wrażenie zrobiły na zwiedzających tekturnica oraz maszyny do bezpośredniego zadruku tektury 3- i 5-warstwowej. Po zakończeniu zwiedzania grupę gości pożegnała prezes zarządu – Halina Florek.
Mówi Jan Korenc – prezes KBA CEE: „Zgodnie z planem udało nam się zorganizować trzecią część projektu dydaktyczno-naukowego, realizowanego wspólnie z firmą Mondi Paper Sales. Mamy nadzieję, że studenci z Polski byli usatysfakcjonowani przygotowanym przez nas programem wizyty i że dała im ona obraz firmy Koenig & Bauer jako innowacyjnego producenta maszyn offsetowych. Tym bardziej że jej dopełnieniem było zwiedzanie drukarni Werner Kenkel, będącej od kilku lat użytkownikiem rozwiązań Koenig & Bauer AG”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.