Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Dni Drukarstwa w Nowym Targu po raz trzeci

Dni Drukarstwa w Nowym Targu po raz trzeci

Fot. Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu

W Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu w dn. 17–18 maja br. za sprawą wydarzenia organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury nadarzy się okazja do spotkania z żywą historią druku typograficznego. W trakcie Dni Drukarstwa będą miały miejsce pokazy XIX-wiecznego druku typograficznego, warsztaty i wykłady. Uruchomione zostaną maszyny drukarskie i introligatorskie, w tym unikatowa na skalę światową maszyna typograficzna z napędem ręcznym Helbig & Müller o numerze seryjnym 162, datowana na 1848 r.

Na świecie jeszcze jeden egzemplarze tej maszyny znajduje się w Deutsches Museum w Monachium. Historia maszyny jest bardzo burzliwa. W 1898 r. została wykupiona z drukarni Aleksandra Słomskiego w Krakowie przez mistrza sztuki drukarskiej ze Lwowa – Ignacego Borka – i przewieziona do drukarni w Nowym Targu. Była kilkakrotnie demontowana, przenoszona i ponownie składana. Przetrwała I i II wojnę światową oraz czasy komunistyczne. Po 1945 r., prawdopodobnie w celu uchronienia jej przed zniszczeniem lub zezłomowaniem, zakamuflowano jej pełną nazwę przez pokrycie plakiety z kałamarza farbowego grubą warstwą kitu szklarskiego. Obecnie maszynę można podziwiać w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu. Jest to najstarsza maszyna drukująca w Polsce, która w 2021 r., po zakończonym procesie rewitalizacji, po raz pierwszy od ponad 60 lat pokazała swoje niezwykłe możliwości poligraficzne.

Co roku panowie Eryk Woźniak i Janusz Karpiński, którzy zrewitalizowali 176-letni zabytek, wykonują na niej pamiątkowe druki. W tym roku, z okazji 100-rocznicy śmierci Franza Kafki będzie to wydruk „Aforyzmów z Zürau” w formie książki leporello. Do współpracy przy tym projekcie zaproszony został prof. Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie Zbigniew Bajek – polski artysta współczesny, którego wystawę pt. „Granice Tożsamości” będzie można zwiedzać w trakcie majowego wydarzenia w Nowym Targu.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.