Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Czas na RFID w etykiecie

Czas na RFID w etykiecie

9 grudnia br. firma Mark Andy zorganizowała kolejne już w tym roku spotkania online ze swoimi klientami z całego świata. Tym razem dwa webinaria, których partnerem była firma Avery Dennison, zostały poświęcone zastosowaniu technologii RFID w produkcji etykiet. W wydarzeniach (odbywających się w języku polskim w sesji porannej i angielskim w popołudniowej) wzięło udział około 250 osób z całego świata.

Obydwa spotkania rozpoczęła Lena Chmielewska-Bontron, Marketing Manager Mark Andy Europe, anonsując ich temat – technologię RFID, produkty z gamy „etykiet inteligentnych”, a także maszyny Mark Andy i materiały Avery Dennison, w których można ją wykorzystać.

Robert Brania – Technical Sales Manager NEE w polskim oddziale firmy Avery Dennison (w sesji polskojęzycznej) i Patrick Eichstaedt – Director Sales, Industry Sales, EMEA Avery Dennison Intelligent Labels (w sesji anglojęzycznej) w swoich prezentacjach zatytułowanych „Odkrywanie świata etykiet inteligentnych RFID” skoncentrowali się na rynku etykiet i perspektywach jego rozwoju, w które technologia RFID wpisana jest już od wielu lat. Jak podkreślali – jej rosnąca popularność sprawia, że coraz więcej wytwórców etykiet, również w Polsce szuka informacji na ten temat. „Avery Dennison – mówił Robert Brania – posiada szeroką gamę produktów uwzględniających cyfrowe technologie identyfikacyjne. Należy do nich RFID, która gruntownie przekształca różne branże i otwiera przed nimi nowe możliwości. Dotyczą one także producentów i konwerterów etykiet. Avery Dennison jest obecnie największym globalnym dostawcą znaczników RFID. Dostosowujemy produkty do potrzeb różnych branż, by ich wydajność była jak największa w kontekście finalnych zastosowań. Cały rynek również podąża w tym kierunku, a nowe wyzwania wręcz wymuszają cyfryzację”.

Technologia RFID umożliwia odczyt i przesyłanie danych drogą radiową. W zależności od rodzaju znacznika (tzw. tagu) i umieszczonego w nim procesora znajduje ona zastosowanie w wielu branżach, m.in. farmaceutycznej i opieki zdrowotnej, w motoryzacji, przemyśle spożywczym czy logistyce. Obecny czas pandemii także przyczynia się do szerszego zastosowania rozwiązań bazujących na tej technologii.

Łukasz Chruśliński, Sales Manager, Mark Andy, w swojej prezentacji omówił moduły RFID oferowane przez firmę i implementowane w jej maszynach. Podał przykłady zastosowań i możliwości ich wykorzystania, a także wraz z Grzegorzem Rostkowskim i Łukaszem Kaczyńskim – operatorami maszyn z warszawskiego centrum demonstracyjnego –

poprowadził prezentację maszyny Evolution E5, uwzględniającą produkcję etykiet z tagiem RFID. Etykiety RFID – jak podkreślał prelegent – są dostępne na rynku już od wielu lat. Również od kilkunastu lat Mark Andy oferuje maszyny przeznaczone do ich produkcji. „Faktem jest, że coraz więcej branż generuje coraz większe zainteresowanie technologią RFID u naszych klientów – wskazywał. – Od dwóch lat również w Polsce obserwujemy znaczące przyspieszenie rozwoju tego rynku. Staje się to zauważalne także w codziennym życiu, wystarczy wspomnieć choćby o tak znanych sieciach sklepów jak Decathlon, Amazon czy Walmart. Powyższe przykłady są tylko dowodem na to, jak technologia ta wchodzi w nasze codzienne życie. To otwiera przed nią ogromne możliwości zastosowań, na które muszą być przygotowani także producenci etykiet. RFID to już nie futurystyczna wizja przyszłości etykiety, ale realne potrzeby rynkowe”.

Następnie Łukasz Chruśliński omówił sposoby tworzenia etykiet z tagami RFID w rozwiązaniach Mark Andy. Firma od kilkunastu lat produkuje tego typu maszyny, ale także dostarcza specjalne moduły, które można implementować w już pracujących urządzeniach tego producenta. Umożliwiają one produkcję etykiet zarówno klejowych, jak i bezklejowych, bazujących na technologii RFID. Co więcej, w przypadku każdej etykiety możliwa jest weryfikacja radiowa, która wychwytuje ewentualne błędy i raportuje o tym fakcie. W nowych maszynach moduł RFID jest integralną częścią maszyny, w przypadku starszych modeli maszyn aplikacja znaczników odbywa się w trybie off-line. Co istotne, etykiety z tagami RFID dostosowywane są do konkretnych zastosowań – inne oferowane są z myślą o plastiku, inne na szkło itd. Prelegent omówił również dwa rodzaje aplikacji tagów RFID, jakie można aplikować w maszynach Mark Andy: on pitch (gdzie tag nie jest rozcinany i rozmiar etykiet jest uzależniony od rozmieszczenia tagu) i off pitch (gdzie rozcina się tagi i umieszcza się je w dowolnym miejscu pod etykietą; w tym przypadku format etykiety nie jest ograniczony).

Następnie specjalista zaprosił uczestników spotkania do centrum demonstracyjnego, gdzie zaprezentowana została „na żywo” produkcja etykiet z tagami RFID w maszynie Evolution E5 firmy Mark Andy. Omówił tam krok po kroku kolejne etapy tego procesu, prezentując poszczególne części maszyny. Spotkanie zakończyła sesja pytań do prelegentów.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.