Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / 650 lat w służbie książki – inauguracja Roku Jubileuszowego

650 lat w służbie książki – inauguracja Roku Jubileuszowego

Fot. A. Wierzbieniec

12 grudnia w Klubie Księgarza w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja Roku Jubileuszowego „650 lat w służbie książki. 1364–2014”. W spotkaniu uczestniczył Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, a także liczne grono ludzi książki – drukarzy, księgarzy, wydawców i bibliotekarzy. Wręczono odznaczenia państwowe i resortowe.

W inicjatywie chodzi o upamiętnienie wydania w maju 1364 roku przez Kazimierza Wielkiego aktu założenia Studium Generale (dziś Uniwersytet Jagielloński), w którym wśród innych pracowników uczelni został wymieniony stacjonariusz – osoba odpowiedzialna za wytwarzanie, udostępnianie i rozpowszechnianie ksiąg wówczas rękopiśmiennych. Z inicjatywą obchodów wystąpił w marcu tego roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, a organizacji jej podjął się Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców. Komitet został utworzony w czerwcu 2008 roku przez pięć organizacji związanych z rynkiem książki: Polską Izbę Książki, Izbę Księgarstwa Polskiego, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Stowarzyszenie Księgarzy Polskich. Później do Komitetu dołączyło Stowarzyszenie Wydawców Katolickich i Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych. Celem Komitetu Porozumiewawczego jest integracja działań na rzecz promocji czytelnictwa.
Zebranych powitała Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, która obecnie kieruje pracami Komitetu Porozumiewawczego, podkreślając, że przyszły rok w ramach obchodów będzie „rokiem czytelnika”. Następnie minister Bogdan Zdrojewski przedstawił założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, przy czym zapowiedział podwyższenie kwoty ministerialnej dotacji na zakup nowości dla bibliotek do poziomu 35 mln zł rocznie.
Minister Bogdan Zdrojewski wręczył odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego „osobom szczególnie zasłużonym w pracy na rzecz Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz za wybitne zasługi w działalności na rzecz upowszechniania kultury polskiej i za osiągnięcia w pracy wydawniczej”. Prezydent RP odznaczył również przedstawicieli środowiska książki „za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa”. Złotym Medalem za Długoletnią uhonorowano m.in. Piotra Dobrołęckiego i Barbarę Jóźwiak (Polska Izba Książki), oraz Ryszarda Maćkowiaka i Włodzimierza Skleniarza (Polska Izba Druku).
Minister kultury i dziedzictwa narodowego uhonorował również „za działalność w zakresie upowszechniania książki i czytelnictwa” osoby reprezentujące środowisko książki. Odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej otrzymał m.in. Edward Dreszer, prezes Polskiej Izby Druku (na zdjęciu).

(na podst. http://www.ksiazka.net.pl)

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.