Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / 25 lat firmy Reprograf

25 lat firmy Reprograf

Jolanta Kurowiak

Firma Reprograf obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia działalności. Bogate portfolio produktów i usług, innowacyjne wdrożenia w drukarniach w całej Polsce, własna siedziba w Warszawie, sześć lokalizacji w Polsce, pięć magazynów (w tym centrum logistyczne pod Warszawą o powierzchni niemal 2,5 tys. m2), wyszkolona i kompetentna 80-osobowa kadra, stabilna kondycja finansowa - to tylko niektóre z sukcesów odniesionych przez nią w tym czasie.

Reprograf istnieje od 1991 roku, firmę założyła Jolanta Kurowiak – do dziś pozostająca jej właścicielem i pełniąca funkcję prezesa zarządu. Po 25 latach systematycznego rozwoju przedsiębiorstwo dysponuje obecnie niezwykle różnorodną ofertą zaawansowanych rozwiązań poligraficznych, która obejmuje m.in.: oprogramowanie, materiały eksploatacyjne, systemy prepress, maszyny drukujące w różnych technologiach, rozwiązania dla rynku cyfrowego druku wielkoformatowego a także sprzęt introligatorski. Firma zajmuje się nie tylko sprzedażą maszyn i materiałów poligraficznych, ale również pozyskiwaniem funduszy unijnych. Zatrudnia 80 osób. „Warto podkreślić, że 10 pracowników to osoby z ponad 20-letnim stażem w naszej firmie, 23 osoby pracują u nas więcej niż 10 lat. Odnotowaliśmy również pracownika 3. pokolenia, który dołączył niedawno do naszej firmy – zatrudniamy bowiem jego dziadka i ojca. To bardzo ważny sygnał dla nas, że nasi pracownicy polecają Reprograf swoim znajomym, ale wielkim zaszczytem jest dla nas to, że polecają naszą firmę swoim dzieciom. To sympatyczne również w kontekście tegorocznego jubileuszu ” – mówi Jolanta Kurowiak.
Początki firmy nie były łatwe, ale też wielce charakterystyczne dla ówczesnych czasów bumu gospodarczego i rozwijającej się przedsiębiorczości prywatnej. „Biuro w małym mieszkaniu na warszawskiej Saskiej Kępie bez telefonu i faksu; rozmowy z klientami prowadzone z budki telefonicznej; mały fiat jako jedyny „samochód dostawczy” i kapitał początkowy odpowiadający dzisiejszym 300 euro. Teoretycznie to nie miało prawa się udać. Jednak mimo trudnego startu z roku na rok firma systematycznie notowała wzrosty. Kolejne etapy jej rozwoju były zawsze odpowiedzią na potrzeby klientów – wspomina Jolanta Kurowiak. - Kiedy od kilku z nich słyszałam, że czegoś potrzebują, wiedziałam, że to będzie kierunek, w którym należy podążać. Tak było również w przypadku pojawienia się w ofercie Reprografu pierwszych maszyn w 1994 roku”.
Były to wywoływarki do filmów i analogowe systemy odbitek próbnych, jednak podstawą działalności firmy była sprzedaż materiałów poligraficznych. Tak jest również obecnie – stanowią one 40-50% jej sprzedaży, kolejne 20% to rozwiązania na rynek druku wielkoformatowego, pozostałe 30-40% stanowi sprzedaż maszyn i urządzeń drukujących oraz introligatorskich. Jednym z „milowych kroków” Reprografu był rok 2000, kiedy to w ofercie firmy pojawiły się pierwsze naświetlarki CtF. W 2002 roku firma podpisała umowę dystrybucyjną z Kodak Polychrome Graphics (na jej podstawie stała się tzw. „master dealerem” rozwiązań marki Kodak w Polsce, pełniła tę funkcję do 2006 roku), a także – na wyłączność – z firmą Screen Europe. W tym samym roku również przeprowadziła pierwsze wdrożenie naświetlarki CtP, która – co podkreśla Jolanta Kurowiak – pracuje do dzisiaj.
„Kolejnym ważnym dla nas krokiem – mówi właścicielka firmy Reprograf - było podpisanie w 2003 roku umowy dystrybucyjnej na wyłączność z firmą Komori. Doszliśmy bowiem do wniosku, że bez posiadania w portfolio maszyn drukujących, sprzedaż naświetlarek CtP będzie dla nas coraz trudniejsza na niełatwym już wówczas rynku”. W międzyczasie firma przeniosła się do własnego, przestronnego budynku przy ul. Wolskiej w Warszawie. W ciągu następnych lat Reprograf podpisał kolejne umowy dystrybucyjne, m.in. w roku 2006 z firmą EFI. W roku 2008 przejęta została firma Epcot, zaś w 2010 – portfolio rozwiązań i klientów Eurintrade. Wówczas też Reprograf rozpoczął działalność w zupełnie nowych dla siebie sektorach rynku. W 2012 r. podpisano umowę dystrybucyjną z Fujifilm Europe, rok później - z MBO Maschinenbau. W tym samym roku Reprograf stał się głównym dystrybutorem marki X-Rite w Polsce i podpisał umowę dystrybucyjną z OWN-X/Memjet Technology.
„Jeszcze co najmniej trzy inne, istotne wydarzenia miały wpływ na nasz rozwój – mówi Jolanta Kurowiak. - W 2008 roku zmieniliśmy formę własności na spółkę akcyjną, natomiast w 2011 roku założyliśmy spółkę-córkę - ISP z o.o. (Integrator Systemów Poligraficznych). Zajmuje się ona pozyskiwaniem funduszy unijnych dla naszych klientów, nie tylko z branży poligraficznej, oraz finansowaniem inwestycji”.
Trzecim ważnym wydarzeniem było rozpoczęcie – w 2013 roku – wdrażania w firmie zasad ładu korporacyjnego. Jolanta Kurowiak tłumaczy: „Wraz z dynamicznym rozwojem stało się dla nas koniecznością, by z przedsiębiorstwa o charakterze rodzinnym przekształcić się w czołowego i nowoczesnego dostawcę zaawansowanych rozwiązań dla poligrafii. Zmiany organizacyjne i restrukturyzacyjne miały na celu dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych. Założenia całoroczne, po wprowadzeniu zmian, uwzględniały wzrost naszych zysków rzędu 18% i ten cel został wielokrotnie przekroczony”.
Jak podkreśla Jolanta Kurowiak, obecnie Reprograf dysponuje kapitałem zapasowym ponad 70 mln PLN: „Nie mamy żadnych kredytów, a tym samym jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo transakcji i wiarygodność firmy, z czego jestem bardzo dumna. Przy tej okazji chciałabym podziękować wszystkim naszym obecnym oraz dotychczasowym klientom i partnerom, a także pracownikom – dzięki nim możliwy był nasz sukces. W najbliższej przyszłości planujemy zdobyć nowe rynki i wejść na nowe obszary działalności, zgodnie z hasłem „Od nas oczekuj więcej”. Obiecującym jest dla nas druk przemysłowy, w kierunku którego podążają również nasi dostawcy, a to otwiera przed nami zupełnie nowe horyzonty”– podsumowuje Jolanta Kurowiak.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.