Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Personalia / Prezes Zortrax przedsiębiorcą roku EY

Prezes Zortrax przedsiębiorcą roku EY

Firma Zortrax poinformowała, że CEO i założyciel firmy otrzymał tytuł Przedsiębiorcy Roku w kategorii „Nowy Biznes”, w konkursie organizowanym przez firmę doradczą EY. Jest to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla przedsiębiorców w Polsce, często nazywane „biznesowym Oscarem”. Rafał Tomasiak jest założycielem i CEO Zortrax. Pomysł na biznes powstał w 2011 r., gdy wraz z Marcinem Olchanowskim postanowił stworzyć drukarkę 3D, jakiej wówczas brakowało na rynku – urządzenie, które jest gotowe do pracy od razu po wyjęciu z pudełka, łatwe w obsłudze, a jednocześnie gwarantujące wysoką jakość wydruku i niezawodność.

Jury przyznające nagrodę w kategorii „Nowy Biznes” kierowało się takimi kryteriami, jak przedsiębiorczość, wizja i strategia rozwoju firmy, konsekwentna realizacja celów, wyniki finansowe świadczące o stabilnym wzroście w dłuższym okresie, znaczenie eksportu oraz obecności kapitałowej na rynkach zagranicznych w podstawowej działalności firmy, innowacyjne stosowanie nowoczesnych technologii w podstawowej działalności firmy, działania mające na celu rozwój lokalnej społeczności oraz aktywne współuczestniczenie w jej życiu i wiele innych. Warunkiem koniecznym przyznania nagrody w kategorii „Nowy Biznes” była również działalność na polskim rynku od dwóch do pięciu lat.
„Kiedy zacząłem interesować się drukiem 3D, były to głównie urządzenia dla wielkiego przemysłu lub maszyny dla entuzjastów, które wymagały złożenia przez nabywcę i często żmudnej kalibracji. Brakowało oferty dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz indywidualnych profesjonalistów, ludzi, którzy potrzebowali niezawodnych narzędzi, ale nie mieli czasu ani ochoty własnoręcznie ich budować” – komentuje Tomasiak.
Środki na produkcję drukarki 3D Zortrax M200 Zortrax pozyskał przez kampanię w serwisie crowdfundingowym Kickstarter.com. W 2013 r. uzyskano na ten cel 180 tys. dolarów. Był to nie tylko pierwszy, zakończony sukcesem, polski projekt na tej platformie, ale również doskonała kampania marketingowa, która zwróciła uwagę użytkowników drukarek 3D na polski sprzęt i pozwoliła firmie poznać ich oczekiwania.
„Zortrax od początku był przedsięwzięciem skierowanym do międzynarodowego odbiorcy – wymuszała to sytuacja rynkowa. Szybko okazało się, że świadomość na temat możliwości zastosowania tej technologii do zastosowań profesjonalnych, a co za tym idzie baza potencjalnych klientów, jest znacznie szersza w USA i Europie Zachodniej niż w Polsce. Staramy się jednak rozwijać również rodzimy rynek, prowadząc działania głównie wizerunkowe i edukacyjne – mówi prezes Zortrax.
Pierwsza drukarka firmy, Zortrax M200 okazała się międzynarodowym sukcesem. Urządzenie zostało docenione nie tylko przez użytkowników, ale też zdobywało laury w najważniejszych międzynarodowych konkursach. Drukarka 3D z Olsztyna została m.in. dwukrotnie nagrodzona jako najlepsze urządzenie Plug&Play przez największą na świecie społeczność użytkowników drukarek 3D skupionych w serwisie 3Dhubs.com.
Zortrax pod wodzą Rafała Tomasiaka rozwijał się również od strony finansowej. W pierwszym kwartale 2014 r. firma pozyskała 2 miliony dolarów z emisji obligacji. W maju 2015 r. zaprezentowano światu nową drukarkę 3D firmy – Inventure (sprzęt właśnie wchodzi do sprzedaży), a w czerwcu Zortrax ze spółki z o.o. przekształcony został w spółkę akcyjną. W ramach pre-IPO sprzedano akcje o wartości ok. 1,5 mln dolarów. Na przełom pierwszego i drugiego kwartału 2016 r. zaplanowano IPO. W przyszłym roku spółka zaprezentuje również kolejne drukarki i nowe rozwiązania techniczne powstające w dziale R&D. Poza drukarkami 3D firma opracowuje i produkuje również materiały do druku (o różnych właściwościach i w szerokiej gamie kolorystycznej) oraz dostarcza oprogramowanie do swoich maszyn, tworząc tym samym zamknięte i kompletne środowisko druku 3D zapewniające prostotę obsługi oraz niezawodność oferowanych rozwiązań.
Obecnie Zortrax zatrudnia 55 osób w Polsce, łącznie ponad 120 na świecie. Firma z siedzibą w Olsztynie osiągnęła w 2014 roku 12,5 mln złotych przychodu w 2014 r., a zysk netto wyniósł 2,8 mln. zł. W samym tylko pierwszym kwartale 2015 r. zysk netto wzrósł aż o 67% w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku, co 1,9 mln zł. Aż 80% produktów firmy przeznaczonych jest na eksport. Zortrax S.A. sprzedaje swoje produkty w 53 krajach świata, gdzie współpracuje ze 123 resellerami.
„Nagroda, jaką dziś otrzymałem, to wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale dla całego zespołu, który ciężko pracował na sukces marki Zortrax” – powiedział Rafał Tomasiak. „Firma w bardzo krótkim czasie przeszła drogę od technologicznego startupu, do przedsiębiorstwa działającego na globalną skalę – wymagało to olbrzymiej pracy. Chciałbym również zapewnić, że na tym nasze ambicje się nie kończą, w ciągu dwóch lat chcemy stać się jedną z trzech największych firm zajmujących się drukiem 3D na świecie”.
EY Przedsiębiorca Roku to międzynarodowa inicjatywa promująca najlepszych przedsiębiorców. Konkurs organizowany jest przez firmę EY od 1986 roku i uczestniczy w nim ponad 60 państw. W Polsce pierwsza edycja odbyła się w 2003 roku. Od tego czasu inicjatywa zgromadziła wokół idei propagowania osiągnięć polskich przedsiębiorców imponującą społeczność. Należą do niej właściciele najlepszych polskich firm oraz autorytety świata biznesu. Grupa ta nieustannie się powiększa, oferując nowym uczestnikom niespotykaną szansę budowania relacji biznesowych.
Jury, niezależne od EY, podejmuje decyzję o wyborze najlepszego przedsiębiorcy, biorąc pod uwagę takie aspekty, jak: przedsiębiorczość, strategia, działalność międzynarodowa, innowacyjność oraz relacje z pracownikami i otoczeniem. Tak ustalone kryteria – identyczne we wszystkich krajach – dają przedsiębiorcom z całego świata równe szanse w rywalizacji o zwycięstwo. EY Przedsiębiorca Roku jest bowiem inicjatywą mającą na celu wyróżnienie człowieka – przedsiębiorcy, wizjonera, lidera, a nie jego firmy.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.