Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Personalia / Maciej Szymczyk nadal dyrektorem Muzeum Papiernictwa

Maciej Szymczyk nadal dyrektorem Muzeum Papiernictwa

http://www.umwd.dolnyslask.pl

W dniu 21 listopada Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę o powołaniu od 2015 r. nowego dyrektora Muzeum Papiernictwa, który będzie pełnił tę funkcję do końca 2022 roku. Jest nim dotychczasowy dyrektor, Maciej Szymczyk.

W 2012 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej znowelizował Ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Według nowych przepisów od 2015 r. nie dopuszcza się możliwości zarządzania instytucjami kultury bezterminowo, a dyrektorzy muzeów, bibliotek czy ośrodków kultury muszą być wybierani na kadencje trwające od 3 do 7 lat. Ci dyrektorzy, którzy zostali w poprzednich latach powołani na czas nieokreślony, z końcem 2014 r. muszą zostać odwołani.
Dyrektor dusznickiego muzeum Maciej Szymczyk objął stanowisko z początkiem 2006 r. na czas nieokreślony, w związku z czym w oparciu o wspomnianą ustawę Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił w sierpniu br. konkurs. Komisja konkursowa 18 listopada br. jednomyślnie postanowiła rekomendować Zarządowi Województwa powołanie Macieja Szymczyka na rozpoczynającą się 2 stycznia 2015 nową kadencję, która będzie trwała 7 lat. Zgodnie z rekomendacją Komisji, 21 listopada Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę nr 6499/IV/14 o powołaniu nowego dyrektora.
Muzeum Papiernictwa jest jedną z 18 instytucji prowadzonych przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. To obecnie czwarta na Dolnym Śląsku pod względem liczby zwiedzających placówka muzealna. W ostatnich latach papiernia została wpisana na listę pomników historii, a Polska Organizacja Turystyczna zaliczyła instytucję do grupy najlepszych produktów turystycznych naszego kraju. Muzeum zrealizowało liczne inwestycje poprawiające stan techniczny zabytkowego młyna i przygotowało blisko 100 nowych wystaw.
Dr hab. Maciej Szymczyk, z wykształcenia historyk o specjalności „historia gospodarcza”, w Muzeum Papiernictwa pracuje od 1992 r., początkowo na stanowisku bibliotekarza, potem kierownika Działu Papiernictwa Współczesnego, a od 2006 r. dyrektora tej instytucji. Jest absolwentem uniwersytetów w Opolu i Łodzi oraz stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Autor ponad 150 opracowań o tematyce historii papiernictwa, dziejów ziemi kłodzkiej, muzealnictwa i turystyki. Jest również profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Turystyki Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu. Głównym zadaniem dyrektora na najbliższe lata jest umocnienie pozycji Muzeum Papiernictwa na mapie kulturalnej i turystycznej naszego kraju. W tym celu instytucja obecnie realizuje duże inwestycje finansowane ze środków zewnętrznych, a w planach są kolejne – jeszcze większe przedsięwzięcia. Ponadto trwają starania o wpisanie młyna papierniczego na listę światowego dziedzictwa UNESCO; sukces tego przedsięwzięcia pozwoli kilkakrotnie zwiększyć liczbę zwiedzających dusznicką papiernię, co będzie istotnym czynnikiem rozwoju nie tylko samego Muzeum, ale również Dusznik-Zdroju, okolicznych miejscowości i Dolnego Śląska, który dotąd ma jedynie dwa wpisy na listę UNESCO.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.