Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Zużyte etykiety jako surowiec do izolacji budynków

Zużyte etykiety jako surowiec do izolacji budynków

Współpraca firm UPM Raflatac oraz Inosence Polyol i Finnfoam, oparta na wykorzystaniu usługi recyklingu RafCycle, pozwoliła stworzyć rozwiązanie obiegu zamkniętego.

Zużyte odpady z etykiet PET zebrane za pośrednictwem usługi recyklingu UPM Raflatac RafCycle (odpady są odbierane od klientów i użytkowników końcowych) tworzą strumień odpadów, który trudno poddać recyklingowi. Odpady z etykiet samoprzylepnych składają się w ok. 80% z papieru. Firma UPM Raflatac poddaje recyklingowi papierowe materiały podkładowe etykiet, dając im nowe życie i zamykając tym samym obieg. Pozostałe 20% to folia PET z nałożoną cienką warstwą silikonu. Te elementy są trudne do oddzielenia, w związku z czym materiały podkładowe z tworzywa sztucznego PET w przeszłości zwykle poddawano spalaniu. Dzięki współpracy firm odpady te są przetwarzane na surowiec PET przez fińską firmę Inosence Polyol Oy. Następnie firma Finnfoam wykorzystuje je do produkcji izolacji poliizocyjanurowej lub FF-PIR, wykorzystywanych w sektorze budowlanym.

„Produkty jednorazowe lub krótkotrwałe często wytwarza się z odzyskanego tworzywa sztucznego PET. W ramach naszego rozwiązania odzyskany surowiec wtórny ulega przetworzeniu na materiał izolacyjny, czyli produkt trwały, który związuje dwutlenek węgla przez kolejne dziesięciolecia. Nasz łańcuch wartości spełnia surowe wymogi analiz krytycznych, a na dodatek istotnie wpływamy na zrównoważony rozwoj branży etykietowej” – mówi Juha Virmavirta, dyrektor ds. rozwiązań RafCycle w firmie UPM Raflatac. Henri Nieminen, prezes firmy Finnfoam, dodaje: „Rozwiązanie opracowane we współpracy z UPM Raflatac i Inosence Polyol to doskonały przykład potencjału recyklingu chemicznego. Dzięki niemu wiele trudnych do recyklingu materiałów można oddzielić i wykorzystać ponownie. Nowe ekonomiczne i przyjazne środowisku metody recyklingu wpłyną również na zmiany legislacyjne, nasilając konieczność poddawania odpadów recyklingowi oraz ograniczając przypadki ich spalania. To oczywiście bardzo pozytywny efekt końcowy”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.