Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Zarząd sukcesyjny dla ochrony firmy

Zarząd sukcesyjny dla ochrony firmy

Z dniem 25 listopada 2018 r. weszła w życie ustawa o ustanowieniu zarządu sukcesyjnego dla przedsiębiorstwa na wypadek śmierci właściciela firmy. Nowe rozwiązanie ma na celu zachowanie ciągłości przedsiębiorstwa, ochrony jego kontrahentów i pracowników. Zarządca sukcesyjny jest powoływany do prowadzenia spraw zmarłego do momentu rozstrzygnięcia o dalszych losach firmy przez spadkobierców.

Firmy rodzinne stanowią w polskiej gospodarce najpopularniejszą formę działalności gospodarczej. Wypracowują one łącznie ok. 36 proc. PKB i zatrudniają, co drugiego pracownika. Ponadto, spośród ponad 2 milionów firm wpisanych do CEIDG, właściciele prawie 230 tysięcy z nich mają ukończone 65 lat. Praktyka pokazuje, że często w przypadku śmierci przedsiębiorcy dochodzi również do „śmierci” przedsiębiorstwa wskutek niemożności sprawnego zarządzania nim, nierzadko spowodowanego konfliktem pomiędzy spadkobiercami. Rozwiązaniem tego problemu ma być ww. ustawa, której celem jest zapewnienie ciągłości działalności gospodarczej prowadzonej w ramach danego przedsiębiorstwa na wypadek śmierci przedsiębiorcy. Nowe przepisy mają zastosowanie nie tylko do jednoosobowych działalności gospodarczych, ale stosuje się je odpowiednio także do przedsiębiorców działających w spółkach cywilnych.

Zarządcą może zostać osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Wykluczone zostały jedynie osoby, wobec których prawomocnie orzeczono zakaz prowadzenia działalności gospodarczej lub środek karny albo środek zabezpieczający w postaci zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej, obejmującego działalność gospodarczą wykonywaną przez przedsiębiorcę lub działalność gospodarczą w zakresie zarządu majątkiem. Do ustanowienia zarządu sukcesyjnego wymagane jest powołanie zarządcy sukcesyjnego, wyrażenie zgody osoby powołanej na zarządcę sukcesyjnego na pełnienie tej funkcji oraz dokonanie wpisu do CEIDG zarządcy sukcesyjnego. Pełnienie funkcji zarządca rozpoczyna od momentu wpisu do CEIDG.
Zarządca może zostać powołany przez przedsiębiorcę na dwa różne sposoby: poprzez wskazanie danej osoby albo zastrzeżenie, że z chwilą śmierci dany prokurent stanie się zarządcą sukcesyjnym. Ustawodawca dopuścił także możliwość złożenia wniosku online za pośrednictwem Profilu Zaufanego lub przy użyciu podpisu elektronicznego. W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie powoła zarządcy w jeden z powyższych sposobów, po jego śmierci zarządcę mogą powołać następujące osoby: małżonek przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek, spadkobierca testamentowy albo zapisobierca windykacyjny przedsiębiorcy, którzy przyjęli odpowiednio testament albo zapis windykacyjny, jeżeli zgodnie z testamentem przysługuje im udział w przedsiębiorstwie w spadku.
Powołanie zarządcy po śmierci może zostać dokonane tylko w formie aktu notarialnego, w terminie dwóch miesięcy od śmierci przedsiębiorcy. Inaczej uprawnienie do powołania zarządcy wygasa. Notariusz po powołaniu zarządcy składa informację do CEIDG.
Zarząd sukcesyjny zostaje ustanowiony z chwilą śmierci przedsiębiorcy w przypadku, gdy przedsiębiorca złożył wniosek o wpis do CEIDG zarządcy sukcesyjnego powołanego przez przedsiębiorcę albo z chwilą dokonania wpisu do CEIDG zarządcy sukcesyjnego powołanego po śmierci przedsiębiorcy przez opisane wyżej uprawnione do tego osoby.

Na podstawie PIAP

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.