Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Wyniki finansowe Stora Enso 2016 rok

Wyniki finansowe Stora Enso 2016 rok

Koncern Stora Enso poinformował o wynikach finansowych za 4. kwartał ub.r. i za cały rok 2016. Był on kolejnym etapem procesu transformacji skandynawskiej firmy, która z powodzeniem realizuje strategię przekształcania się w przedsiębiorstwo bazujące na surowcach odnawialnych. Przyniósł on m.in. uruchomienie zakładu produkującego tekturę litą w Beihai (Chiny), a także dalszy wzrost dostaw realizowanych przez celulozownię w Montes del Plata (Urugwaj) i zmodernizowaną fabrykę tektury kraft w Varkaus (Finlandia). Kierownictwo Stora Enso zakłada, że w 1. kwartale 2017 roku zarówno przychody ze sprzedaży jak i zysk operacyjny EBIT utrzymają się na poziomie z ostatnich trzech miesięcy ub.r.

„Rok 2016 był ważnym, milowym krokiem w procesie naszej transformacji – pisze w specjalnym komunikacie do akcjonariuszy i klientów Karl-Henrik Sundström, CEO koncernu Stora Enso. – Zakończyliśmy w nim dużą część kompleksowego programu inwestycyjnego, przez cały czas koncentrując się na obsłudze naszych klientów i dostarczaniu im innowacyjnych rozwiązań. Dzięki temu jesteśmy odpowiednio przygotowani zarówno na rok 2017 jak i na kolejne lata”.

Przychody ze sprzedaży Stora Enso w ostatnich trzech miesiącach 2016 r. wyniosły 2,438 mld euro, co oznacza spadek o 2% w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. Jednak wyłączając przeżywający strukturalne spadki dział papierów graficznych, sprzedaż wzrosła o 4,5%, głównie dzięki coraz większym dostawom tektury kraft, realizowanym przez zakłady Varkaus oraz tektury litej wytwarzanej w Beihai. Zysk operacyjny wyniósł w 4. kwartale ub.r. 191 mln euro, co oznacza spadek rzędu 21,1%. To efekt najniższych w historii cen celulozy, która stanowi główne źródło przychodów działu Biomaterials, wyższych niż planowano kosztów uruchomienia produkcji w Beihai oraz awarii elektrowni w zakładach Enocell. Marża zysku operacyjnego EBIT wyniosła w omawianym okresie 7,8% (przy 9,7% przed rokiem).

Stora Enso odnotowała w nim natomiast bardzo solidne przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej. Wyniosły one 461 mln euro, co oznacza wzrost o ponad 10% w porównaniu z ostatnim kwartałem 2015 r. Wartość przepływów gotówkowych po odliczeniu wydatków inwestycyjnych wyniosła z kolei 240 mln euro (przy 75 mln euro przed rokiem).

„Ostatni kwartał ubiegłego roku to okres dalszego rozruchu zakładów w Beihai, które nie tylko zwiększają sprzedaż, ale też stale podnoszą jakość wytwarzanych tu wyrobów – kontynuuje Karl-Henrik Sundström. – Zmianie uległy natomiast plany związane z budową celulozowni działającej w ramach naszej chińskiej fabryki. Uznaliśmy, że jesteśmy w stanie pozyskać odpowiednią ilość tego produktu (niezbędną dla działania zakładów Beihai) z rynku bądź też wykorzystując globalną sieć dostaw tego surowca, funkcjonującą w ramach Stora Enso”. Warto dodać, że w 4. kwartale w Beihai ruszyła produkcja bielonej masy chemotermomechanicznej (BCTMP). Kierownictwo Stora Enso zakłada, że fabryka osiągnie rentowność w 1. kwartale 2018 roku.

Przychody ze sprzedaży Stora Enso wyniosły w całym 2016 roku 9,802 mld euro, co oznacza spadek o 2,4% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Wyłączając przeżywający strukturalne spadki dział papierów oraz wydzielone zakłady w Barcelonie, wzrosły one o 3,1%, przede wszystkim dzięki sprzedaży zrealizowanej przez zakłady Beihai i Varkaus. Zysk operacyjny EBIT za 2016 rok wyniósł 884 mln euro, przy 915 mln euro przed rokiem. Na ten stan rzeczy wpłynęły wcześniej wspomniane czynniki: niskie ceny rynkowe celulozy, wyższe niż zakładano wydatki związane z uruchomieniem zakładów Beihai, zwiększone wydatki na innowacje działu Biomaterials oraz koszty innych projektów, związanych z procesem transformacji.

„Fabryka produkująca tekturę typu kraft w fińskim Varkaus wykorzystuje swój potencjał w coraz większym stopniu i zakładamy, że osiągnie ona rentowność już w 2. kwartale b.r. – mówi Karl-Henrik Sundström. – Trwa w nich także rozruch linii produkującej elementy budowlane na bazie drewna (LVL). 70% pochodzącej stąd produkcji typu LVL posiada już stosowne certyfikaty, pozostałe 30% uzyska je w 1. kwartale tego roku. W grudniu w Helsinkach ruszył projekt Wood City, w ramach którego część budynków magazynowych zostanie wykonana przy użyciu elementów LVL pochodzących właśnie z zakładów Varkaus”.

CEO koncernu podkreśla, że rok 2016 był kolejnym okresem przyspieszenia działań zmierzających ku przekształceniu Stora Enso w firmę w pełni bazującą na surowcach odnawialnych. Zapowiada też kolejne kroki w tym procesie: „W styczniu br. poinformowaliśmy o przeznaczeniu ponad 9 mln euro na dalszą komercjalizację prac nad celulozą typu MFC, dedykowaną na rynek opakowań kartonowych. Ten projekt inwestycyjny obejmuje nasze zakłady w Finlandii i Szwecji. Celuloza MFC to materiał, w który bardzo wierzymy. Wysoka wytrzymałość oraz fakt, że w 100% bazuje ona na surowcach odnawialnych sprawiają, że może wkrótce z powodzeniem zastąpić w wielu zastosowaniach materiały oparte na surowcach kopalnych, takie jak plastik”.

Karl-Henrik Sundström informuje też o inwestycji rzędu 12 mln euro w budowę nowej linii produkującej granulat biokompozytowy w jednej ze szwedzkich fabryk Stora Enso: „To kolejny przykład naszego zaangażowania w tworzenie i rozwijanie innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań, będących alternatywą dla plastiku”.

Kierownictwo firmy zakłada, że w pierwszych trzech miesiącach br. przychody ze sprzedaży oraz zysk operacyjny EBIT utrzymają się na poziomie zbliżonym do tego z 4. kwartału 2016 r. Nie przewiduje się w tym okresie żadnych znaczących przestojów maszyn, związanych z doroczna konserwacją.
Stora Enso planuje też uruchomienie programu mającego zwiększyć zyskowność prowadzonych przez spółkę działań. Ma on docelowo obniżyć koszty funkcjonowania koncernu o 50 mln euro rocznie. Znajdzie to odzwierciedlenie w wynikach finansowych za 2018 rok.

Fot. www.pixabay.com

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 21 i 22 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się IV edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.