Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Wyniki Stora Enso za pierwszy kwartał 2017

Wyniki Stora Enso za pierwszy kwartał 2017

Stora Enso poinformowała o wynikach za pierwszy kwartał 2017 r. Po raz pierwszy od pięciu lat firma odnotowała wzrost kwartalnych przychodów ze sprzedaży: w pierwszych trzech miesiącach br. wyniosły one 2 497 mln euro (przy 2 445 mln euro w analogicznym okresie 2016 r.). Zdaniem kierownictwa firmy jest to bezpośredni efekt realizowanego konsekwentnie od kilku lat procesu przekształcania Stora Enso w przedsiębiorstwo bazujące na surowcach odnawialnych.

Koszty z tym związane (m.in. wydatki inwestycyjne i zwiększające innowacyjność poszczególnych działów koncernu), jak również redukcja cen celulozy i papierów wpłynęły na obniżenie zysku operacyjnego EBIT – w pierwszym kwartale 2017 r. wyniósł on 215 mln euro.

„Rok 2017 zaczął się dla nas niezwykle obiecująco, a realizowany proces transformacji Stora Enso przebiega planowo. Miło mi donieść, iż po raz pierwszy od 2012 roku nasze kwartalne przychody ze sprzedaży uległy zwiększeniu. Wyłączając dział papierów, wzrost ten wyniósł 9,7%, głównie za sprawą stale zwiększających się dostaw, realizowanych przez zakłady w Beihai, Murowie oraz Varkaus” – napisał w specjalnym komunikacie do inwestorów i akcjonariuszy Karl-Henrik Sundström, CEO koncernu Stora Enso.

Zysk operacyjny EBIT zmalał w omawianym okresie – w porównaniu z pierwszym kwartałem 2016 r. – o 33 mln euro, na co wpływ miały przede wszystkim niższe ceny celulozy i papierów, koszty związane z rozruchem nowo uruchamianych bądź zmodyfikowanych maszyn (w zakładach w Beihai, Murowie oraz Varkaus), jak również inne wydatki wiążące się z procesem przekształcania spółki (m.in. inwestycje w sektory rokujące wzrosty oraz zwiększające innowacyjność rozwiązań oferowanych przez firmę). „Abstrahując od tych przejściowych kosztów, Stora Enso przeżywa rozwój, a jej przyszłość wygląda bardzo obiecująco. Poprawie ulega nasz bilans ekonomiczny. Można śmiało stwierdzić, że obrana przez nas droga, by stać się przedsiębiorstwem bazującym na materiałach odnawialnych, jest słuszna” – kontynuuje Karl-Henrik Sundström.

Rozruch maszyny produkującej tekturę w chińskim Beihai przebiega zgodnie z planem, a nawet – jak wynika z informacji Stora Enso – nieco go wyprzedza. W pierwszym kwartale br. do klientów trafiły pierwsze partie tektury do produkcji opakowań na płyny oraz powlekanej, niebielonej tektury typu kraft (CUK). Kolejne kroki wspomnianego przez prezesa Stora Enso procesu transformacji to uruchomienie w zakładach Varkaus w Finlandii produkcji tektury typu kraft oraz drewnianych elementów budowlanych.
„Planujemy wciąż inwestować, by wyjść naprzeciw rosnącemu w skali globalnej zapotrzebowaniu na nasze produkty – zapewnia CEO firmy Stora Enso. – Przeznaczymy 28 mln euro na rozwój zakładu w Heinola w Finlandii, produkującego tekturę falistą. Inwestycja ma na celu zwiększenie mocy produkcyjnych tej fabryki, a także jakości wytwarzanej tam tektury AvantFlute SC, przeznaczonej dla szczególnie wymagających aplikacji opakowaniowych. Okres dla tego typu inwestycji jest właściwy, gdyż oczekujemy dalszego zwiększenia popytu na wysokiej jakości tektury faliste, przeznaczone do produkcji opakowań na żywność, owoce i warzywa”.

Prezes Stora Enso wspomniał też o zaanonsowanych w pierwszym kwartale br. planach restrukturyzacji zakładów Kvarnsveden w Szwecji: „Rozpoczęliśmy rozmowy z pracownikami tej fabryki, które dotyczą m.in. całkowitego wyłączenia z produkcji maszyny papierniczej PM8 przed końcem drugiego kwartału br. Projekt zakłada uzyskanie rocznych oszczędności rzędu 12 mln euro, a jego głównym celem jest podniesienie konkurencyjności naszych szwedzkich zakładów”.

Sporo miejsca w komunikacie poświęcono zaangażowaniu Stora Enso w organizację odbywających się niedawno w Lahti mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, przypadających na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Finlandię. „Nasz udział jako sponsora tej imprezy spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem rynku. Wydarzenie to stało się dla nas znakomitą okazją do zaprezentowania i uświadomienia światu, że wszystko, co obecnie jest produkowane z materiałów bazujących na surowcach kopalnych, w przyszłości może być wykonane z drewna. Odnawialne surowce drzewne to jeden z najskuteczniejszych sposobów na redukcję tzw. śladu węglowego, więc warto ten fakt promować przy okazji każdej tego typu imprezy. Na mistrzostwach w Lahti gościliśmy ponad 8 tysięcy klientów, dostawców, inwestorów i pracowników Stora Enso, z którymi wspólnie przeżywaliśmy emocje sportowe i świętowaliśmy 100-lecie niepodległości Finlandii”.
Karl-Henrik Sundström zakończył swój komunikat tradycyjnym przesłaniem: „Jak zwykle, chciałbym podziękować naszym klientom za współpracę z nami, pracownikom za zaangażowanie, zaś inwestorom – za zaufanie, jakim nas obdarzyli”.

PAI

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Firma Guandong Italia, dostawca specjalistycznych mediów dla branży poligrafii, poszerzył portfolio o produkt o nazwie Trio. To trójwarstwowy materiał, zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, który – jak podkreśla producent – odznacza się z wszechstronnością zastosowań uniwersalnością zastosowań.

Organizator Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations – firma Targi w Krakowie – po prawie 15 latach zdecydował o przeniesieniu wydarzenia z Warszawy do Krakowa. Najbliższą, już 15. edycję wystawy, która przez lata dała się poznać jako niezawodne targi B2B skierowane do zakładów produkcyjnych, sieci handlowych, ale i mniejszych przedsiębiorców poszukujących nowych opakowań dla swoich produktów, zaplanowano w dn. 20–21 września 2023 r. w EXPO Kraków.

Firma Miraclon została wyróżniona przez stowarzyszenie IFCA (Indian Flexible Packaging and Folding Carton Manufacturers Association) w konkursie IFCA Star Award 2022 jako jedna z najlepszych firm w kategorii Innowacyjność i rozwój druku za opracowanie technologii PureFlexo Printing. Technologia ta, dostępna w ramach pakietu Flexcel NX Print Suite do opakowań giętkich, rozwiązuje i kontroluje problem niepożądanej rozlewności farby, zapewniając szersze okno robocze, zwiększając sprawność, powtarzalność i ogólną wydajność maszyn.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.