Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Wyniki Stora Enso za 3. kwartał 2023 r.

Wyniki Stora Enso za 3. kwartał 2023 r.

Stora Enso podała wyniki finansowe za 3. kwartał 2023 r. i za pierwszych dziewięć miesięcy br., wskazując podejmowane przez kierownictwo koncernu działania. Firma zamknęła kilka jednostek produkcyjnych, redukowana jest też liczba pracowników funkcyjnych w ramach grupy (negocjacje pracownicze mają zostać sfinalizowane przed końcem br.). Kierownictwo koncernu oczekuje, że podjęte działania restrukturyzacyjne przyniosą zwiększenie zysku operacyjnego EBIT o ok. 110 mln rocznie. Firma podejmuje też nowe inicjatywy inwestycyjne (m.in. budowa w fińskich zakładach w Oulu nowej linii do produkcji tektury litej do opakowań jednostkowych; start produkcji zaplanowano tu na 2025 r.).

„Sytuacja na rynku jest wciąż bardzo wymagająca. Po dwóch bardzo dobrych latach 2021–2022 nasze wyniki finansowe szybko spadły do historycznie niskiego poziomu. W 3. kwartale br. przychody ze sprzedaż zrealizowane przez Stora Enso obniżyły się o 28% r/r, natomiast nasz zysk operacyjny EBIT spadł o 96%. Mieliśmy w nim do czynienia z pogarszającymi się warunkami rynkowymi i presją cenową, wpływającą na wszystkie obszary naszej działalności, w tym niezwykle istotny biznes opakowaniowy. Globalny popyt na celulozę pozostaje niski, a jej podaż – wysoka. Dodatkowo inflacja i wysokie stopy procentowe negatywnie oddziałują na rynek budowlany i portfolio naszych rozwiązań dla tego segmentu. Koszty zmienne spadły wprawdzie w 3. kwartale z poziomów szczytowych, ale nadal są wysokie, co jest odczuwalne zwłaszcza w kontekście wciąż trudnej dostępności drewna. Wobec powyższego nie przewidujemy znaczącej poprawy popytu rynkowego ani poziomu zapasów na koniec roku” – powiedział Hans Sohlström CEO Stora Enso.

Wyprzedzając obecną sytuację rynkową, Stora Enso już jakiś czas temu zrealizowała wiele inicjatyw inwestycyjnych, mających w perspektywie długookresowej w pozytywny sposób wpływać na strukturę jej portfolio i zyskowność. Przebiegają one zgodnie z planem. „Przeznaczyliśmy w sumie ok. 2 mln euro na dwa znaczące projekty, mające przyspieszyć nasze przyszłe wzrosty: przejęcie na początku tego roku holenderskiej spółki De Jong Packaging Group oraz konwersję jednej z linii papierniczych w zakładach w Oulu. Obie te inicjatywy znacząco wzmocnią naszą pozycję w niezwykle atrakcyjnych obszarach zrównoważonych, odnawialnych i odzyskiwalnych opakowań i materiałów do ich produkcji. Jednak w perspektywie krótkookresowej tworzą one presję na nasze przepływy gotówkowe i wynik finansowy, zwłaszcza wobec tak wymagającego otoczenia rynkowego” – dodaje Hans Sohlström.

Większość zaplanowanych na 3. kwartał br. działań restrukturyzacyjnych, mających poprawić konkurencyjność Stora Enso w perspektywie długookresowej, została zrealizowana. Obecnie firma koncentruje się na generowaniu zysków i utrzymaniu przepływów gotówkowych na odpowiednim poziomie. Z tego też względu ważnymi czynnikami wpływającymi na jej dalsze sukcesy będą: optymalizacja portfolio, wydzielenie jednostek niestanowiących trzonu biznesowego oraz redukcja kompleksowości działań.
W kontekście ostatniego kwartału br., ale też nadchodzącego roku 2024, Stora Enso stoi u progu niezbyt optymistycznych prognoz rynkowych. Firma przewiduje, że na jej wyniki i działalność wciąż będą miały wpływ słaba koniunktura w skali globalnej i wysoka inflacja. Kierownictwo Stora Enso zakłada, że sytuacja nie ulegnie poprawie w 4. kwartale br., który będzie swego rodzaju kontynuacją wcześniejszych, pełnych wyzwań trzech miesięcy, gdy niski popyt i ceny wpłynęły na większość segmentów, w których firma jest obecna. Jednak, co również podkreślał nowy CEO, większość kosztów zmiennych spadła z poziomów szczytowych, poza drewnem, w przypadku którego wciąż pozostają wysokie.
Firma dodaje, że obecne warunki makroekonomiczne i rynkowe stanowią poważne wyzwanie dla Stora Enso, zwłaszcza dla działów Packaging Materials i Wood Products. Stora Enso wskazuje, że oba te segmenty rynkowe cierpią z powodu niskiego zapotrzebowania rynkowego, cen i dostarczanych wolumenów. Na popyt na ofertę obu ww. działów wpływają też słabe prognozy w odniesieniu do segmentów handlu detalicznego i branży budowlanej. Z drugiej strony – jak podano w komunikacie prasowym – oczekuje się poprawy koniunktury na rynkach obsługiwanych przez działy Packaging Materials i Biomaterials. W obu przypadkach firma zakłada niewielkie ożywienie rynkowe w 2024 r. Dział Biomaterials odczuwa pewne symptomy poprawy na rynku celulozy – zarówno w kontekście wzrostu cen, jak i spadający w skali globalnej jej zapasów magazynowych. Jednak ożywienie na tym rynku – jak prognozuje Stora Enso – może zostać spowolnione w wyniku nowych mocy wytwórczych celulozy, jakie pojawiają się na rynku.
Dział Packaging Solutions musi się mierzyć z ciągłymi wahaniami rynkowymi i słabą koniunkturą, a na realizowane przezeń marże wpływają nadmierne w skali globalnej moce produkcyjne na tym rynku. Na warunki funkcjonowania działu Forest oddziałuje z kolei trudna sytuacja na rynku drewna, zwłaszcza w kontekście jej skandynawskich jednostek produkcyjnych, zajmujących się produkcją drewna celulozowego i tartacznego.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.