Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Współpraca dla nowych kadr w poligrafii

Współpraca dla nowych kadr w poligrafii

Z raportu pt. „Rynek poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce” wydanego przez Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga we współpracy z KPMG oraz Uniwersytetem Warszawskim wynika, że w naszym kraju liczba pracowników sektora poligraficznego przekroczyła 50 tys. osób. Pod tym względem ustępujemy już tylko największym gospodarkom Europy. Z raportu tego wyłania się obraz dość stabilnie prosperującego sektora gospodarki, którego przedstawiciele z umiarkowanym optymizmem spoglądają w przyszłość, choć na tym obrazie cieniem kładą się pewne zagrożenia dla branży. Aby im przeciwdziałać, firma Canon podjęła współpracę z Politechnika Warszawską.

Autorzy raportu wśród zagrożeń wymieniają m.in. niedobór wykwalifikowanych pracowników, szczególnie, że aż 42% ankietowanych uważa, że zatrudnienie w sektorze zwiększy się, a 45% twierdzi, że pozostanie na dotychczasowym poziomie. Wobec tak rysujących się perspektyw dla branży poligraficznej w Polsce, Canon w 2018 r. podjął współpracę z Politechniką Warszawską, m.in. przekazując Wydziałowi Inżynierii Produkcji urządzenie drukujące imagePRESS C6010 oraz zapewniając wsparcie eksperckie. Przekazane placówce urządzenie wykorzystywane jest zarówno do celów dydaktycznych – podczas szkolenia studentów z technik druku – jak i do wewnętrznych produkcji tworzonych na bieżące potrzeby wydziału.

„Spoglądając w przyszłość i myśląc o utrzymaniu udziałów w polskim rynku poligraficznym, musimy mieć na uwadze także przyszłe kadry i ich odpowiednie wykształcenie. Ich brak uniemożliwi bowiem dostawcom usług druku skuteczny rozwój, a to odbije się także na naszym biznesie. Dlatego inwestujemy w edukację i praktyczne wykształcenie młodych kadr z nadzieję, że otwierając studentom dostęp do najnowocześniejszych technologii druku zachęcimy do kandydowania na wydziały kształcące przyszłych specjalistów poligrafii. Wobec szybkich zmian technologicznych w obszarze druku, konieczne jest zapewnienie studentom swobodnego kontaktu z najnowszymi rozwiązaniami z tej dziedziny, bo tylko w ten sposób – poprzez praktykę – mogą oni zdobyć niezbędne kwalifikacje do pracy zawodowej. Dlatego planujemy zintensyfikowanie współpracy z Politechniką poprzez stworzenie Centrum Technologii Kadr, którego celem będzie promocja nowoczesnych rozwiązań w zakresie druku. Innym elementem wspólnych działań są planowane wykłady naszych ekspertów, z których pierwszy ma się odbyć już w przyszłym roku” – mówi Michał Młynarczyk, Product & Applications Business Developer Professional Print, Canon Polska.

Kierownik Zakładu Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii PW, dr hab. inż. Georgij Petriaszwili, dodaje: „Współpraca z firmą Canon bardzo nas cieszy. Wyposażenie Zakładu w urządzenie drukujące imagePRESS C6010 oraz nowoczesne oprogramowanie wzbogaca nasze możliwości dydaktyczne. Nasza współpraca przebiega w momencie dostosowania programów dydaktycznych studiów inżynierskich, magisterskich oraz studiów podyplomowych do zmian, które zachodzą we współczesnej poligrafii. Jesteśmy w trakcie uruchamiania Centrum Technologicznego Canon, gdzie studenci będą mieli możliwość praktycznego poznania zagadnień wielobarwnego druku cyfrowego oraz nabywać umiejętności do samodzielnej oceny wpływu różnych parametrów technologicznych procesu drukowania na jakość cyfrowych wydruków. Chcemy, żeby działalność Centrum obejmowała nie tylko studentów Politechniki Warszawskiej, ale również warszawskie Technikum Poligraficzne oraz szkoły kształcące w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej. W niedalekiej przyszłości mamy w planach wydawanie certyfikatu świadczącego o ukończeniu szkolenia z zakresu obsługi technologii cyfrowych Canon. Kurs oczywiście będzie się kończył sprawdzeniem, wspólnie z przedstawicielami firmy Canon, wiedzy nabytej przez studentów w tym zakresie. Myślę, że takie doświadczenie oraz otrzymany certyfikat będą przydatne naszym absolwentom – przyszłej kadrze przemysłu poligraficznego pod kątem poszukiwania pracy”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.