Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Wsparcie dla nowych inwestycji

Wsparcie dla nowych inwestycji

Przedsiębiorcy mogą liczyć na bezpłatne porady ekspertów z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, którzy pomogą znaleźć teren oraz środki na finansowanie nowych, innowacyjnych przedsięwzięć. PAIH ma już ponad 25-letnie doświadczenie w realizacji inwestycji, co doprowadziło do ponad 900 sfinalizowanych projektów. Obecnie prowadzi ok. 190 przedsięwzięć z wielu branż, w różnych regionach kraju.

Wsparcie, które oferuje Agencja, można podzielić na dwa etapy. Najpierw eksperci pracują z firmą, by określić czynniki, które są ważne dla znalezienia optymalnej lokalizacji dla danej inwestycji. Następnie, przy wykorzystaniu tzw. generatora ofert inwestycyjnych i własnej sieci kontaktów, szukają odpowiednich terenów, zarówno takich, gdzie już istnieją budynki produkcyjne, jak i typu greenfield. W zależności od wymagań przedsiębiorcy, Agencja przedstawia mu kilka do kilkunastu propozycji, najczęściej razem z danymi na temat dostępnością odpowiednich pracowników w wytypowanym regionie, ich oczekiwaniami finansowymi, a także dostępną w tym miejscu pomocą publiczną. Po zawężeniu liczby wybranych lokalizacji dochodzi do wyboru tej najbardziej interesującej z punktu widzenia przedsiębiorcy. Finalizacja inwestycji nie oznacza jednak zakończenia współpracy. W ramach opieki poinwestycyjnej Agencja pomaga znaleźć kontrahentów, zainteresowane współpracą instytucje badawcze, czy dostawców technologii.

Kolejnym instrumentem wsparcia oferowanym przez państwo jest Polska Strefa Inwestycji. To zachęty podatkowe dostępne w całej Polsce, na terenach, na których można prowadzić działalność gospodarczą. Warunki uzyskania zwolnienia z podatku zależą m.in. od wielkości firmy oraz od stopy bezrobocia w danym powiecie. Wsparcie przyznawane jest w formie zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub zwolnienia z podatku dochodowego PIT na 10, 12 albo 15 lat (jak mówią eksperci PAIH, w przyszłym roku poziomy wsparcia w niektórych regionach się zmienią, dlatego warto się zastanowić czy inwestować teraz, czy czekać na wejście nowych przepisów w życie). Istnieje też możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości – to instrument lokalny, zależny od uchwały danej gminy. Firmy mogą także skorzystać z instrumentów podatkowych na innowacyjną działalność – chodzi o odliczenie od podstawy opodatkowania 100% wydatków (150% w przypadku posiadania statusu Centrum Badawczo-Rozwojowego) poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Koszty te wcześniej zaliczone są także do kosztów uzyskania przychodu.

Trzeci instrument wsparcia to Innovation Box, czyli możliwość zastosowania 5-proc. stawki podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży produktów lub usług wytwarzanych w oparciu o prawo własności intelektualnej. To bardzo szeroka kategoria obejmująca patenty, licencje, wzory, programy komputerowe.

Na potencjalnych inwestorów czekają również granty rządowe wspierające nowe inwestycje w centra badawczo-rozwojowe, branżę produkcyjną i nowoczesnych usług dla biznesu. Skierowane są one zarówno do dużych graczy, jak i do tych z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Na wsparcie mogą liczyć takie projekty, których celem jest wdrożenie innowacyjnego (co najmniej w skali kraju) produktu albo procesu produkcyjnego. Projekty muszą być utrzymane przez duże przedsiębiorstwa przez 5 lat, a w przypadku MŚP przez 3 lata.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.