Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Więcej innowacji – raport „Indeks Millennium”

Więcej innowacji – raport „Indeks Millennium”

Wzrostowi innowacyjności Polski na poziomie globalnym towarzyszą wzrosty na poziomie lokalnym – wskazują eksperci Banku Millennium w opracowaniu „Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2017”. W tegorocznym wyścigu po innowacyjność zwyciężyło mazowieckie, jednak pozostałe województwa szybko nadrabiają dystans do lidera.

Polska gospodarka posiada ogromny potencjał rozwojowy i staje się coraz bardziej innowacyjna. Nadal jednak można zauważyć głębokie różnice w tempie rozwoju poszczególnych regionów kraju. „Dzięki temu że »Indeks Millennium« powstaje co roku, możemy porównywać zmiany zachodzące na tych samym obszarach geograficznych w analogicznym czasie. Zróżnicowanie potencjału innowacyjności analizujemy w szerokim kontekście biznesowym, a w kolejnych etapach badania przyjrzymy się również czynnikom kształtującym wyniki poszczególnych sektorów gospodarki” – mówi Natalia Kukulska z Zespołu Analiz Branżowych Departamentu Ratingu Banku Millennium.

Cztery województwa na prowadzeniu

W tegorocznym rankingu w czołówce województw o największym potencjale innowacyjności utrzymują się cztery województwa: mazowieckie (97 pkt), małopolskie (88 pkt), dolnośląskie (76 pkt) oraz pomorskie (74 pkt), osiągając wynik powyżej średniej krajowej (68 pkt). Są to regiony, gdzie dominującą rolę odgrywają aglomeracje miejskie: warszawska, krakowska, wrocławska i trójmiejska. Ich sukces tkwi w umiejętności przyciągania najzdolniejszych i najbardziej kreatywnych jednostek. To tu funkcjonują najlepsze uczelnie oraz kluczowe ośrodki naukowo-badawcze. Dobrze rozwinięta oferta edukacyjna przyciąga kapitał ludzki, a konsekwentna współpraca biznesu z nauką - kapitał finansowy.

W pogoni za liderem

W ostatnim czasie zauważalne jest zmniejszanie dystansu między województwem mazowieckim a pozostałymi trzema regionami. Z danych przedstawionych przez analityków banku wynika, że Małopolska, dolnośląskie oraz pomorskie od kilku lat dynamicznie i relatywnie szybciej niż lider zestawienia zwiększają wydatki na B+R w przeliczeniu na PKB, a także liczbę osób pracujących w badaniach i rozwoju. Przyczyn tego zjawiska można szukać przede wszystkim w silnym rozwoju innowacyjnego przemysłu (np. chemicznego, biotechnologicznego i farmaceutycznego) i usług, m.in. sektor nowoczesnych usług wsparcia dla biznesu w obszarze IT, usług wspólnych w zakresie finansów i księgowości, kadr, działów zakupów oraz w obszarze badań i rozwoju.

Istotnym motorem rozwoju tych regionów są również prężnie działające specjalne strefy ekonomiczne, które z sukcesem przyciągają kapitał, a także rozwój infrastruktury transportowej i edukacyjnej. Ważnym czynnikiem wpływającym na zmniejszanie dystansu do lidera są również dynamicznie rozwijające się ośrodki przedsiębiorczości takie jak centra transferu technologii i innowacji.

Coraz mniejszy dystans pomiędzy województwami

W porównaniu do Indeksu opublikowanego w ubiegłym roku prawie wszystkie województwa (z wyjątkiem podkarpackiego, łódzkiego, śląskiego, lubuskiego i opolskiego) osiągnęły w rankingu wyższą średnią wyników, dzięki czemu przybliżyły się do wyniku lidera (97 pkt). Oznacza to, że różnice w potencjale innowacyjności między poszczególnymi regionami są coraz mniejsze.

Lubelskie najszybsze

„Największy rozwój potencjału innowacyjności w ciągu ubiegłych pięciu lat osiągnęło województwo lubelskie. Kluczowym powodem awansu jest trzykrotny wzrost liczby wydanych patentów. Eksplozja ta może być konsekwencją silnej pozycji Lublina jako ośrodka akademickiego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu Politechnika Lubelska, która tylko w 2015 roku uzyskała 98 patentów i dokonała 97 zgłoszeń w Urzędzie Patentowym, zajmując czwarte miejsce wśród jednostek naukowych w kraju. Widać, że lubelskie ośrodki akademickie (obok Politechniki również Uniwersytet Przyrodniczy i Medyczny) efektywnie korzystają z wysokiego potencjału edukacyjnego regionu” – komentuje Urszula Kryńska, ekonomistka Banku Millennium. Dobrą pozycję w rankingu osiągnęło również województwo podkarpackie, które odnotowało solidny skok w wydajności pracy. Jest to konsekwencją prowadzonej przez władze regionu polityki inwestowania w innowacyjne branże gospodarki, zwłaszcza w lotnictwo i kosmonautykę.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.