Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Unikatowe polskie banknoty wzbogaciły zbiory Muzeum Papiernictwa

Unikatowe polskie banknoty wzbogaciły zbiory Muzeum Papiernictwa

W dniu 18 maja 2015 roku Muzeum Papiernictwa powiększyło swoje zbiory numizmatyczne o niezwykle interesującą kolekcję, liczącą 69 historycznych banknotów polskich, pochodzących z lat 1794–1989. Do najcenniejszych obiektów należy zaliczyć bilety skarbowe emitowane podczas Insurekcji Kościuszkowskiej oraz banknot jednozłotowy z Powstania Listopadowego. Rarytasem numizmatycznym jest również komplet banknotów Banku Polskiego na emigracji wydrukowanych po wybuchu II wojny światowej w Anglii i USA.

Wśród zakupionych banknotów nie mogło zabraknąć również tych wprowadzonych przez władze komunistyczne w latach 1946–1989, które wielu Polaków pamięta jeszcze z okresu swego dzieciństwa lub młodości. Przy zakupie wybrano banknoty związane z burzliwymi dziejami Polski od XVIII do XX wieku. Obiekty obrazują również zmiany zachodzące w technice druku banknotów oraz w sposobach ich zabezpieczania.
Środki na zakup kolekcji polskich banknotów zabytkowych dla rozbudowy kolekcji Muzeum Papiernictwa oraz nowej wystawy stałej w kwocie 59 tys. dusznickie Muzeum pozyskało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Kolekcje Muzealne. Wkład własny zapewnił Samorząd Województwa Dolnośląskiego w kwocie prawie 28 tys.
Zakupione w maju banknoty stanowią trzon numizmatycznych kolekcji Muzeum Papiernictwa. Docelowo w swoich zbiorach Muzeum chce zgromadzić wszystkie polskie pieniądze papierowe, które były emitowane od 1794 roku do czasów współczesnych. Zbiory te staną się podstawą nowej działalności Muzeum Papiernictwa w zakresie wszechstronnej edukacji o pieniądzu. W tym celu instytucja podjęła już współpracę z Narodowym Bankiem Polskim, Centrum Pieniądza w Warszawie, Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych SA oraz wybitnymi znawcami w dziedzinie numizmatyki.
Część zakupionej kolekcji zostanie zaprezentowana na mikrowystawie już w czasie pierwszego wakacyjnego weekendu, a całość zostanie pokazana zwiedzającym w przyszłym roku w ramach nowej ekspozycji stałej „Polski pieniądz papierowy”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.