Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Uchwała wdrażająca dyrektywę SUP wchodzi w życie

Uchwała wdrażająca dyrektywę SUP wchodzi w życie

Po tym, jak 28 kwietnia 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, wdrażającą tzw. dyrektywę SUP (Single-Used Plastic), ustawa ta została opublikowana 9 maja w Dzienniku Ustaw. W wyniku tego część przepisów dotyczących SUP wejdzie w życie już 24 maja br. Co to oznacza?

Najważniejszym punktem ustawy jest zakaz wprowadzania do obrotu jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych oraz oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. Zakaz obejmie (z kilkoma wyjątkami): patyczki higieniczne i słomki, talerze, sztućce każdego typu i mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki na żywność z polistyrenu ekspandowanego (styropianu), pojemniki i kubki na napoje oraz ich zakrętki i wieczka wykonane z polistyrenu ekspandowanego.

Ustawa nakłada też obowiązek oznakowania dotyczącego negatywnego wpływu na środowisko produktów. Obowiązkiem tym objęte będą: podpaski higieniczne, tampony oraz ich aplikatory, chusteczki nawilżane, wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne i same filtry, kubki na napoje.

Ustawa informuje o przewidywanych opłatach tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producentów, wprowadzających do obrotu produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Coroczna opłata pokryć ma koszty zbierania odpadów, a także koszty edukacji oraz zbierania danych i sprawozdawczości. Przewidziane kary za niedopełnienie obowiązków w zależności od stopnia zaniedbań mogą wynieść od 500 zł do nawet 500 tys. zł.

Zapisy ustawy odnoszą się także do poziomów recyklatu w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Jak czytamy, w przypadku butelek PET uchwała zakłada „w roku 2025 co najmniej 25%, a w roku 2030 co najmniej 30% udziału tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w butelkach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 l”. Ponadto od połowy 2024 r. nakrętki powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju – butelki czy kartonu. Punkty gastronomiczne zostaną obarczone nakazem dodatkowych opłat za jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych, obowiązkowe będzie proponowanie alternatyw dla jednorazowych opakowań.

Prace nad kształtem ustawy trwały od dnia opublikowania europejskiego dokumentu w czerwcu 2019 r. Termin implementacji tego dokumentu w Polsce minął w lipcu 2021 r. Pełną treść uchwały można znaleźć na stronie Sejmu RP.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.