Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Trendy w branży druku komercyjnego na rok 2023

Trendy w branży druku komercyjnego na rok 2023

W szybko zmieniającym się świecie, w którym społeczeństwa stają się coraz bardziej świadome swojej konsumpcji i niedoboru zasobów naturalnych, technologia druku cyfrowego jest nadzieją dla dostawców usług poligraficznych. Cyfrowa era komunikacji wielokanałowej może zmienić sposób rozumienia, interakcji i życia, ale nigdy nie zastąpi emocji, jakie wywołuje druk – uważa Łukasz Kurasiński, Business Development Manager Packaging & Commercial Market w firmie Konica Minolta.

Dla producentów sprzętu druk cyfrowy jest motorem wzrostu – w ostatnich latach obserwujemy trend odejścia od analogu, ponieważ marki i sprzedawcy identyfikują zwinność, automatyzację i szybką reakcję jako czynniki krytyczne dla sprostania zmieniającym się wzorcom popytu.

Przejście z analogu na cyfrę jest nie do zatrzymania

Obserwowane obecnie trendy, takie jak fast fashion, krótkie serie, personalizacja czy szybka dostawa, są wspierane przez wykorzystanie druku cyfrowego. Przejście od druku analogowego do cyfrowego niesie ze sobą tak wiele zupełnie nowych możliwości, że jest rewolucją nie do zatrzymania. Wraz z przyspieszeniem automatyzacji i druku online otwiera się świat zupełnie nowych rozwiązań, które mogą być dostarczone tylko poprzez produkcję cyfrową.

Mniej touchpointów pomaga wyeliminować ludzkie błędy

Patrząc w przyszłość widzimy dalszą automatyzację i optymalizację procesów, które docelowo prowadzą do stworzenia inteligentnej fabryki. Umiejętności i kreatywność ludzi zawsze będą niezwykle cenne dla firm poligraficznych, ale jednocześnie automatyzacja procesów wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, zmniejsza koszty pracy i maksymalizuje wydajność. Mniejsza liczba punktów styku pomaga też wyeliminować możliwość wystąpienia ludzkich błędów, które mogą spowodować kosztowne opóźnienia lub błędy w produkcji.

Przepływ pracy, oprogramowanie i automatyzacja procesów wraz z rozwiązaniami w chmurze oraz postpress są kluczowymi czynnikami zwiększającymi wydajność i tworzącymi wartość dodaną w ramach dążenia do inteligentnej fabryki. Możliwości jest bardzo wiele. Rynki druku komercyjnego i przemysłowego nadal rozwijają się dzięki drukowi cyfrowemu, ponieważ rozmiary nakładów wciąż się zmniejszają, a zarazem rosną wymagania dotyczące zrównoważonych sposobów produkcji poprzez ograniczenie ilości odpadów. Staje się to coraz ważniejsze, zwłaszcza w obliczu globalnych wyzwań związanych z dostępnością surowców oraz wzrostem cen energii.

Opakowanie jest również strategiczną częścią produktu, dla której druk jest niezbędny. Tradycyjnie do tego celu przy produkcji na dużą skalę wykorzystywano systemy analogowe. Oczekiwania klientów jednak ewoluują: krótkie serie, redukcja kosztów i krótki czas realizacji to czynniki, które obecnie przyspieszają penetrację rozwiązań cyfrowych w segmencie produkcji opakowań.

Strategiczne inwestycje zapewnią drukarniom rozwój

Podczas gdy analog wciąż dominuje na całym rynku druku w ujęciu ilościowym i wartościowym, druk cyfrowy rośnie szybciej i zajmuje coraz większy udział w wartości. Trend ten przyspieszyła pandemia. Według Smithersa wartość druku cyfrowego w całej Europie wzrośnie z 27,6 mld euro w 2017 r. do 41,2 mld euro w 2027 r. Pod względem wolumenu liczba wydruków cyfrowych wzrośnie z 351 mld do 582 mld stron A4, co stanowi zmianę o 66% w tym samym dziesięcioletnim okresie. Udział wartości druku cyfrowego wzrośnie z 16% całkowitej wartości druku i opakowań drukowanych w 2017 r. do 19,8% w 2027 r. Smithers wskazuje na druk cyfrowy jako na „sektor wysokiego wzrostu druku komercyjnego, zmieniający łańcuchy dostaw i modele biznesowe”.

Druk atramentowy przełomową technologią

Wciąż wzrasta ilość kolorowych arkuszy ciętych, elektrografia wkracza na rynek opakowań, ma ugruntowaną pozycję w dziedzinie etykiet i rozwija się w dziedzinie kartonów i opakowań giętkich, „ale to druk atramentowy będzie miał największy wzrost, a wielu dostawców ogłasza nadejście prawdziwie przełomowej technologii”, dodając, że osiągalna jakość jest już na poziomie druku litowego. I jest to „najszybciej rozwijający się proces druku”.

Nowe urządzenia atramentowe są najszybciej rozwijającymi się urządzeniami w wielu kategoriach. Wraz z rozwojem technologii druku cyfrowego optymistycznie patrzymy w przyszłość. Nasz optymizm odzwierciedla również 8. edycja raportu drupa Global Trends, który wskazuje na powrót zaufania pomimo tego, że globalne rynki ekonomiczne doświadczyły w ciągu ostatnich dwóch lat najwięcej wstrząsów od czasów drugiej wojny światowej. „Drukarze i dostawcy wykazują determinację do rozwijania swojej działalności, inwestując w miarę potrzeb, począwszy od 2023 r.” – czytamy w podsumowaniu tej publikacji.

Sprzedaż maszyn cyfrowych będzie rosła w ciągu najbliższych 10 lat

Analitycy Smithersa przewidują również „konsekwentny” wzrost sprzedaży maszyn cyfrowych do 2032 r., przy czym ożywienie oznacza powrót do poziomów inwestycyjnych zbliżonych do 2017 r. Sprzedaż nowych urządzeń wzrośnie o 2,2% CAGR (Compound Annual Growth Rate) w okresie 10 lat.

„Nowe maszyny drukarskie są motorem wzrostu rynku druku cyfrowego. W elektrografii dostępne są maszyny na arkusze cięte i zwojowe o różnym poziomie wydajności. Druk atramentowy ma bardzo szeroką gamę maszyn – urządzenia niskokosztowe, maszyny szerokoformatowe, specjalistyczne integracje oraz szeroką gamę maszyn we i arkuszowych w różnych formatach” – czytamy w raporcie.

Do 2032 r. wartość druku cyfrowego wyniesie 230,5 mld dol, stanowiąc prawie jedną czwartą wszystkich druków i opakowań drukowanych (nieco poniżej 30 bln wydruków). Raport podaje również, że wartość druku cyfrowego będzie rosła w tempie 5,8% CAGR stale od 2022 r., podczas gdy wolumen wzrośnie o tę samą kwotę, co daje łączny wzrost o 75,2%.

Dużym zwycięzcą jest druk atramentowy. Stanowił on 61,4% wartości druku cyfrowego i 62,4% wolumenu w 2017 r. Według prognoz wzrośnie do 74% wartości i 77,5% wolumenu w 2032 r. Smithers twierdzi, że niższy wzrost wolumenu odzwierciedla wycofywanie się z monochromatycznego druku z tonerem ciągłym – z wyjątkiem niektórych nisz związanych z bezpieczeństwem.

Widzimy możliwości dla naszych klientów zarówno na rynku tonerów, jak i atramentów, ponieważ staramy się pomóc w przeanalizowaniu możliwości handlowych w ramach partnerskiego podejścia. Technologia cyfrowa umożliwia dostęp do wielu funkcji, których klienci z sektorów druku komercyjnego, opakowań i przemysłu poszukują do opłacalnych zastosowań.

Zapewnienie wartości dodanej na wydrukach poprzez uszlachetnianie

Wraz z partnerem – firmą MGI – dostrzegamy wzrost i możliwości, jakie daje dostarczanie wartości dodanej do wydruków poprzez technologie powlekania i wykańczania. Nie spoczywamy na laurach, wciąż jest wiele do zrobienia w zakresie edukacji rynku na temat korzyści płynących z produkcji cyfrowej. Ważne, by firmy zidentyfikowały i uruchomiły potencjał, jaki niesie ze sobą cyfryzacja oraz osiągnęły kolejny poziom w cyfrowej doskonałości ich organizacji, poprzez ponowne przemyślenie miejsca pracy. Pomogą w tym: usługi w zakresie chmury, IT, zarządzania drukiem, rozwiązań wideo dla pracy zdalnej, zarządzania przepływem pracy oraz automatyzacji i bezpieczeństwa.

Możliwości rozwoju są ogromne, ale jedno jest pewne – udział produkcji cyfrowej na wszystkich rynkach będzie coraz bardziej widoczny.

Na podst. materiału Konica Minolta

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.