Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Transformacja sektora opakowań

Transformacja sektora opakowań

Komisja Europejska przedstawiła projekt nowego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zgodnie z którym w roku 2030 wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu. To nie wszystko – główne cele dokumentu to zapobieganie powstawaniu odpadów opakowaniowych i ograniczenie ich masy, a także wspieranie ponownego użycia i ponownego napełniania. Wniosek KE zostanie rozpatrzony przez Parlament Europejski i Radę w ramach zwykłej procedury ustawodawczej.

Nowe przepisy zakładają trzy główne cele: zapobieganie produkowaniu odpadów opakowaniowych (zmniejszenie ich ilości, ograniczenie zbędnych opakowań oraz promowanie rozwiązań w zakresie opakowań wielokrotnego użytku i wielokrotnego napełniania), podwyższenie jakości recyklingu (zamknięty obieg – do 2030 r. wszystkie opakowania znajdujące się na rynku UE mają nadawać się do recyklingu w opłacalny ekonomicznie sposób), zmniejszenie zapotrzebowania na pierwotne zasoby naturalne i stworzenie dobrze funkcjonującego rynku surowców wtórnych poprzez zwiększenie wykorzystania tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w opakowaniach.

Jak zaznaczono, gdyby pozostawić obowiązujące dziś przepisy, do 2030 r. na terenie UE odnotowano by dalszy wzrost ilości odpadów opakowaniowych o 19%, a w przypadku odpadów z tworzyw sztucznych nawet o 46%. Tymczasem dzięki nowym przepisom (dotyczącym zarówno ponownego użycia, jak i recyklingu), w perspektywie do 2040 r. masa odpadów opakowaniowych zostanie wg szacunków ograniczona o 15% na mieszkańca w każdym państwie członkowskim, w porównaniu z 2018 r. – to oznacza całkowite zmniejszenie ilości odpadów w UE o prawie 37% w porównaniu ze scenariuszem bez zmiany przepisów.

Przedsiębiorstwa będą musiały oferować konsumentom pewien odsetek swoich produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku lub wielokrotnego napełniania, na przykład w przypadku napojów i posiłków na wynos lub w handlu elektronicznym. Nastąpi również pewna standaryzacja formatów opakowań i zrozumiałe oznakowanie opakowań wielokrotnego użytku. Niektóre formy opakowań będą zakazane (np. opakowania jednorazowego użytku stosowane do podawania żywności i napojów spożywanych w restauracjach i kawiarniach, opakowania jednorazowego użytku do pakowania owoców i warzyw, miniaturowe opakowania w hotelach).

Aby osiągnąć możliwość pełnego recyklingu opakowań do 2030 r., Komisja proponuje ustalenie kryteriów projektowania opakowań, stworzenie obowiązkowych systemów zwrotu kaucji dla butelek plastikowych i puszek aluminiowych oraz wyjaśnienie, które bardzo ograniczone rodzaje opakowań muszą być kompostowalne, aby konsumenci mogli je wyrzucać do bioodpadów. Wprowadzone zostaną również obowiązkowe wskaźniki zawartości materiałów z recyklingu, które producenci muszą włączyć do nowych opakowań z tworzyw sztucznych (pomoże to przekształcić tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu w cenny surowiec). Ponadto na każdym opakowaniu będzie znajdować się etykieta wskazująca, z czego wykonane jest opakowanie i do jakiego strumienia odpadów należy je wyrzucić. Pojemniki do zbierania odpadów będą opatrzone takimi samymi etykietami. Takie same symbole będą używane w całej UE.

Oczekuje się, że mimo początkowych nakładów w transformację samo zwiększenie ponownego użycia doprowadzi do powstania ponad 600 tys. miejsc pracy w sektorze recyklingu do 2030 r., z czego wiele w lokalnych małych i średnich przedsiębiorstwach. Wprowadzenie w życie propozycji KE ma przynieść oszczędności finansowe także zwykłym obywatelom – każdy Europejczyk mógłby zaoszczędzić prawie 100 euro rocznie, jeżeli przedsiębiorstwa przesunęłyby oszczędności na konsumentów.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.