Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Szwedzi inwestują w sektor opakowań z tektury falistej
Anna Dudkiewicz
20.09.2022 13:18
Stora Enso poinformowała o przejęciu niderlandzkiej firmy De Jong Packaging Group – jednego z największych producentów opakowań na bazie tektury falistej w krajach Beneluksu – za kwotę ok. 1,020 mld euro. Zakup ten – jak podkreśla nordycki koncern – jest zbieżny z jego strategią. Uwzględnia ona wzrosty przychodów ze sprzedaży materiałów przeznaczonych do produkcji opakowań odnawialnych w Europie i systematyczne zwiększanie udziałów rynkowych w tym segmencie.
Portfolio produktowe i położenie geograficzne De Jong Packaging Group umożliwią dalszą rozbudowę oferty Stora Enso, zwłaszcza w segmentach świeżej żywności, e-handlu i opakowań przemysłowych.
Producent podkreśla, że inwestycja w znaczącym stopniu umocni pozycję firmy na europejskim rynku opakowań z tektury falistej. Umożliwi też szersze jej wejście na rynki Niderlandów, Belgii, Niemiec i Wlk. Brytanii. Dzięki przejęciu dział Packaging Solutions Stora Enso zwiększy swój potencjał wytwórczy w zakresie tektury falistej o ok. 1,2 mld m2 – tzn. do ponad 2 mld m2 rocznie (uwzględniając realizowane już przez De Jong Packaging Group projekty, związane z rozbudową). To – jak podkreślają Szwedzi – zapewni odpowiednią bazę dla dalszych wzrostów na kluczowych dla niej rynkach. Wskazują przy tym, że europejski rynek opakowań z tektury falistej cechuje fragmentaryczność, a kluczem do osiągania na nim systematycznych wzrostów jest właśnie lokalna obecność.
Wartość transakcji zakupu opiewa na kwotę 1,020 mld euro, z czego 250 mln euro stanowią zobowiązania leasingowe (wg IFRS). Wartość transakcji odpowiada mnożnikowi 8.9, w oparciu o skorygowany zysk EBITDA za rok 2022 w wysokości 114 mln EUR. W roku 2025, gdy zostaną uruchomione realizowane obecnie projekty rozbudowy w zakresie przetwarzania opakowań, inwestycja ta ma przynieść – według szacunków Stora Enso – dodatkowe 40 mln zysku EBITDA. W perspektywie średnioterminowej, po trzech latach, przejęcie holenderskiego producenta ma wygenerować średnie roczne synergie rzędu 30 mln euro na cykl, głównie za sprawą polityki surowcowej, optymalizacji wynikającej ze zintegrowania produkcji tektury oraz rosnących możliwości handlowych. Jeżeli Stora Enso zdecyduje się na wdrożenie – poddanej obecnie studium wykonalności – konwersji zakładów w Langerbrugge (Belgia) z myślą o produkcji papierów do wytwarzania tektury falistej, możliwe są dalsze synergie działań. Pod warunkiem osiągnięcia przez De Jong Packaging Group określonych progów zysku, w maju 2024 r. Stora Enso zrealizuje dodatkową transakcję gotówką w wysokości maksymalnie 45 mln euro.
Założona w 1996 r., De Jong Packaging Group jest jednym z największych producentów opakowań z tektury falistej w krajach Beneluksu. Firma specjalizuje się w tackach i opakowaniach zbiorczych z tektury falistej, wytwarzanych przede wszystkim z myślą o świeżej żywności, e-handlu i rozwiązaniach przemysłowych. De Jong Packaging Group jest też aktywna na rynku produkcji tektury opakowaniowej – w tym celu w 2021 roku przejęła ona holenderską papiernię De Hoop. W skład De Jong Packaging Group wchodzi 17 zakładów produkcyjnych, zlokalizowanych w Niderlandach, Belgii, Niemczech i Wlk. Brytanii. Zatrudnia ok. 1300 osób.
Przychody ze sprzedaży w De Jong Packaging Group w tym roku szacowane są na ok. 1 mld euro. Oczekuje się, że dzięki akwizycji już w pierwszym roku zysk netto przypadający na jedną akcję (EPS) wzrośnie. Stora Enso przewiduje sfinalizowanie transakcji na początku 2023 r., po odbyciu konsultacji pracowniczych i uzyskaniu niezbędnych zgód. Zakładany przez koncern poziom zysku operacyjnego EBIT na rok 2022 pozostaje bez zmian.
Dziękujemy za ocenę!
Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!
Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!
W dn. 21 i 22 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się IV edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.
Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.
Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.
W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu
*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:
Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.
Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.
W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.
Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.