Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Sytuacja na ukraińskim rynku książki

Sytuacja na ukraińskim rynku książki

Ukraiński rynek książki przetrwał, wydawcy kontynuują swoją pracę, ale nie bez problemów. Nakłady spadły o trzy czwarte, a liczba wydanych egzemplarzy – o 60-70% – powiedziała dyrektorka Ukraińskiego Instytutu Książki (UIK) Ołeksandra Kowal podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Wspomniała też o działalności UIK w czasie wojny. Ukraina była w tym roku Gościem Honorowym targów.

W rozmowie z agencją PAP Ołeksandra Kowal powiedziała także, że „obecnie wielu wydawców kontynuuje swoją pracę, a sprzedaż wzrosła. Wydawcy twierdzą, że sprzedają więcej licencji na tłumaczenia ukraińskich książek, co jest również bardzo ważne. Otwierają swoje przedstawicielstwa za granicą (przede wszystkim tutaj w Polsce), aby rozszerzyć handel z całą Europą i światem. Jednak pomimo tych sukcesów nakłady książek znacząco spadły, choć z pewnością to można nadrobić, bo wszystko zależy od tego, ile pieniędzy można przeznaczyć na ten rynek. Wydawcy mogliby wydawać więcej, ale ludzie nie kupują zbyt dużo, bo najwyraźniej mają teraz zupełnie inne priorytety”. Jak podkreśliła dyrektorka UIK, branża może liczyć tylko na pomoc wspólnoty międzynarodowej; obecnie trwają bardzo intensywne negocjacje z różnymi organizacjami, które mogą udzielić takiej pomocy, ale jest to powolny proces.

Wiktor Kruhłow, dyrektor wydawnictwa Ranok, podczas dyskusji panelowej powiedział, że po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę niektórzy pracownicy poszli na wojnę, podczas gdy inni kontynuowali redagowanie książek nawet w schronach. Zauważył, że poważnym problemem jest, że duża liczba bibliotek została zbombardowana lub splądrowana przez Rosjan podczas okupacji. Dyrektor wydawnictwa Ranok zaznaczył, że nie tylko lokalne biblioteki, ale także te za granicą muszą zostać uzupełnione ukraińskimi książkami.

Nie mniej ważna jest sprawa ustawy ograniczającej import i dystrybucję rosyjskich i białoruskich książek – na podpis prezydenta czekają wszyscy ukraińscy wydawcy i sprzedawcy. Podczas panelu dyskusyjnego przedstawiciele wydawnictw podkreślali, że w ciągu ostatniego roku największym osiągnięciem był wzrost sprzedaży treści elektronicznych za pośrednictwem ukraińskich i zagranicznych platform, że bardzo ważne jest, by autorzy ukraińscy byli obecni na różnych wydarzeniach i warsztatach w Europie, oraz że jest potrzeba, aby ukraińscy wydawcy byli postrzegani jako partnerzy i byli częścią europejskiego rynku.

Ołeksandra Kowal opowiedziała również o działalności UIK podczas wojny. „Oczywiście, że w pierwszych miesiącach inwazji był szok i nie wiedzieliśmy, jak się zorganizować. Wiele osób opuściło Kijów, ale od marca uruchomiliśmy projekt o nazwie Książki bez granic. Chodzi o drukowanie książek dla dzieci, które wraz ze swoimi matkami opuściły Ukrainę, uciekając przed wojną. Porozumieliśmy się z ukraińskimi wydawcami w sprawie darmowego udostępnienia możliwości druku naszych książek partnerom z krajów, w których znaleźli się Ukraińcy. W sumie wydrukowano prawie 300 tys. egzemplarzy w różnych krajach, w tym 142 tys. w Polsce. Zostało to sfinansowane z budżetu państwa polskiego oraz przez organizacje charytatywne i osoby prywatne. Zaczęliśmy również intensywnie współpracować z zagranicznymi bibliotekami, ponieważ zdawaliśmy sobie sprawę, że mają one niewiele lub w ogóle nie mają żadnych informacji o tym, jakie książki są dostępne w Ukrainie i co mogą kupić” – powiedziała dyrektorka Instytutu. Jak dodała, projekty te były realizowane nieodpłatnie, ponieważ środki UIK były początkowo przekazane na potrzeby armii. Zaś w tym roku państwo przeznaczyło pieniądze na jego działalność, więc uruchomiono program wsparcia tłumaczeń ukraińskich dzieł na języki obce.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.