Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Supermarket bez opakowań

Supermarket bez opakowań

W Berlinie powstał pierwszy w Europie supermarket, gdzie produkty nie są w nic opakowane. Nie ma też foliowych toreb przy kasach. Żeby wynieść zakupy ze sklepu, trzeba mieć własne opakowania. Sara Wolf i Milena Glimbowski otworzyły Original Unverpackt (Oryginalnie Niezapakowane) w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg, znanej z alternatywnych kafejek, etnicznych restauracji i ekologicznych sklepów spożywczych.

Przedsięwzięcie to wynik dwóch lat przygotowań i szczegółowego obmyślania biznesowej strategii. Wszystko zaczęło się od buntu przeciwko supermarketowej rzeczywistości z rzędami kolorowych kartonów, plastikowych butelek, foliowych opakowań, które po jednorazowym użyciu kończą w śmieciach. W nowy markecie produkty leżą na normalnych stoiskach, takich jak owoce w supermarketach. Te, które nie mogą być ułożone, np. mleko, płatki śniadaniowe, cukier czy mąka, umieszczono w specjalnych przezroczystych pojemnikach wiszących na ścianach. Taki pojemnik jest otwierany lub, w przypadku wody i napojów, odkręcany u dołu. Klient może podejść i nasypać lub nalać sobie tyle, ile chce. Dla tych, którzy zapomnieli własnych pojemników, supermarket przygotował jednak wybawienie z kłopotu – sprzedawcy rozdają opakowania wielokrotnego użytku, można też kupić papierowe torby.
Jak jednak pokazuje doświadczenie z innych państw, inwestycja jest obarczona ryzykiem. Pierwszy supermarket bez opakowań, który powstał w 2007 roku w Londynie, mimo ogromnego zainteresowania mieszkańców miasta i mediów, nie zdołał utrzymać się na rynku. Z kolei działający w Austin w Texasie sklep bez opakowań „in.gredients” co prawda wciąż działa, ale klienci kupują tylko połowę tego, co przewidywał początkowy model biznesowy.
Parlament Europejski chce, aby do 2017 roku zużycie plastikowych toreb spadło o 50%, a do 2019 nawet o 80%. Chodzi o te najcieńsze, najbardziej popularne – zwłaszcza w Polsce. Nasz kraj jest w czołówce państw UE, jeśli chodzi o liczbę zużywanych toreb – ponad 400 na osobę rocznie. Dla porównania: Duńczyk i Fin zużywają po cztery foliówki rocznie, Niemiec – ok. 70.
Według unijnej dyrektywy każdy kraj będzie mógł zrobić to na własny sposób, np. wprowadzając opłatę od recyklingu toreb, która podwyższy ich cenę i w ten sposób zniechęci klientów do zakupu, albo masowo edukując społeczeństwo w kwestii zachowań ekologicznych. Stanowisko Polski w tej sprawie jeszcze nie jest znane.
(na podst. http://wyborcza.pl i http://original-unverpackt.de)

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.