Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Strajk w UPM przedłużony do połowy maja

Strajk w UPM przedłużony do połowy maja

Jak donoszą fińskie media, trwający od początku stycznia br. strajk w kilku papierniach UPM został przedłużony po raz 7. Tym samym, zgodnie z najnowszą decyzją Fińskiego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Papierniczego Paperiliitto, podjętą po fiasku rozmów z dyrekcją przedsiębiorstwa, protest potrwa do 14 maja. O co chodzi?

Pracownicy papierni UPM – jednego z największych producentów papieru – strajkują od czasu wygaśnięcia z końcem 2021 r. układu zbiorowego z pracodawcą. Zarząd związku zawodowego poinformował, że ostatnia runda rozmów nie przyniosła porozumienia w sprawie płac i warunków zatrudnienia. UPM przedstawił ugodę obejmującą cztery obszary działalności firmy – Pulp (masy celulozowe), Specialty Papers (papiery specjalne), Raflatac (podłoża etykietowe) oraz Biofuels (biopaliwa), ale nie przedstawiono żadnej propozycji dotyczącej piątego działu – Communication Papers (papiery do druku). Powodem fiaska negocjacji było zatem pominięcie w rozmowach tej bardzo ważnej dywizji, zatrudniającej około połowy pracowników UPM.

Zarząd związku zawodowego Paperiliitto podkreślił, że decyzja o przedłużeniu strajku została podjęta jednomyślnie. Stojący na jego czele Petri Vanhala powiedział: „UPM zapędził się w kozi róg swoimi bezkompromisowymi dążeniami i najwidoczniej nie chce zejść z tej drogi, mimo że strajk trwa już ponad 100 dni, przychody z tego roku pozostają na poziomie zerowym, a klienci cierpią z powodu niedoboru materiałów. Nie żądamy lepszych warunków pracy niż w wygasłym układzie zbiorowym, a cel, jakim jest wzrost płac, jest zgodny z ogólnym trendem rynkowym. Tymczasem UPM, w odróżnieniu od innych firm z branży leśnej, upiera się, by nie zawierać porozumienia, co odbieramy jako całkowicie nieuzasadniony, pryncypialny nacisk na pracowników ze strony pracodawcy”.

Z kolei UPM wyraża rozczarowanie decyzją związku i twierdzi, że zaakceptował pełne porozumienie, a zerwanie rozmów przez stronę związkową jest „kompletną niespodzianką”. Kierujący działem zatrudnienia Jyrki Hollmén powiedział, że sam związek zgodził się iść naprzód z ugodą obejmującą cztery dywizje, ponieważ negocjacje dotyczące dywizji papieru do druku zostały zawieszone w poprzedni piątek.

Akcja strajkowa dotknęła około 2 tys. pracowników, którzy są członkami Fińskiego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Papierniczego w 12 papierniach należących do UPM. Protest ten jest brzemienny w skutkach – oprócz niedoborów papieru gazetowego, europejski rynek etykietowy silnie odczuwa braki materiałów do produkcji etykiet (może to mieć także wpływ na dostawy żywności, ponieważ produkty UPM stanowią duży udział w rynku etykiet samoprzylepnych wykorzystywanych w sektorze spożywczym na całym świecie). Akcje grupy UPM, której obroty wynoszą ok. 9,8 mld euro, spadły ostatnio o 3,2% – do 30 euro. Szacuje się, że strajk kosztuje grupę około 20 mln euro tygodniowo.

Oprac. na podst. informacji serwisu yle.fi

  • Obecnie 5 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 5/5 (2 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.