Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Strajk papierników w Finlandii przedłużony do marca

Strajk papierników w Finlandii przedłużony do marca

Fiński Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Papierniczego poinformował, że strajk w fińskich papierniach UPM zostanie przedłużony do 12 marca 2022 r., chyba że wcześniej zostaną osiągnięte nowe porozumienia. Jak podaje portal RynekPapierniczy.pl, strajk Związku Papierników w zakładach UPM Pulp, UPM Biofuels, UPM Communication Papers, UPM Specialty Papers i UPM Raflatac w Finlandii rozpoczął się 1 stycznia br. Obecnie około 200 członków związku pracuje jedynie przy zadaniach o kluczowym znaczeniu dla społeczeństwa, takich jak elektrownie i oczyszczalnie ścieków.
Zaniepokojenie sporem i jego możliwymi następstwami wyraziło w specjalnym oświadczeniu stowarzyszenie FINAT oraz dziewięć krajowych stowarzyszeń etykietowych działających w 15 krajach Europy.

Związek jednocześnie poinformował, że jest gotowy do negocjacji z firmami UPM. UPM otrzymał zaproszenie do negocjacji w sprawie UPM Pulp w poniedziałek 7 lutego. W zaproszeniu zaznaczono, że negocjacje będą prowadzone z radą doradczą CLA związku. W skład rady wchodzą członkowie innych firm zajmujących się produktami leśnymi, co oznacza, że rozmowy mogą być prowadzone na bardzo ogólnym poziomie. Ze względu na zgodność z przepisami antymonopolowymi, nie można było prowadzić prawdziwych negocjacji w sprawach specyficznych dla działalności UPM.

„Jest niemożliwym, aby w naszych negocjacjach uczestniczyli przedstawiciele naszych konkurentów. Niestety, tydzień po tygodniu Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Papierniczego wydaje się grać na czas kosztem swoich członków i firm UPM. Jest jasne, że Związek nie jest gotowy do negocjacji z przedstawicielami biznesu. Świadczy o tym również fakt, że zaproszenie zostało wysłane tylko do jednej z naszych firm – celulozowej. Aby zminimalizować znaczne szkody spowodowane przez strajk, należy otworzyć wszystkie pięć stołów negocjacyjnych. Układy zbiorowe pracy specyficzne dla danego biznesu mają dla nas zasadnicze znaczenie. Naszym celem jest podpisanie takich umów w każdym z naszych zakładów, które pozwolą nam odnieść sukces w przyszłości, uwzględnią potrzeby lokalnego personelu i utrzymają doskonały poziom płac w branży. Odkładanie negocjacji już utrudniło osiągnięcie tych celów” – powiedział Jyrki Hollmén, wiceprezes ds. rynków pracy w UPM.

UPM będzie obsługiwał swoich klientów ze swoich papierni poza granicami Finlandii w takim zakresie, w jakim będzie to możliwe. Na tym etapie, UPM nie ujawnia szacunkowych danych dotyczących ekonomicznych skutków strajków.

Strajk Związku Zawodowego Papierników i Związku Zawodowego Energetyków w zakładach UPM poparła również Federacja Pracowników Transportu i Gospodarki Morskiej (AKT). Od 24 stycznia br. stoczniowcy blokują przeładunek papieru i pulpy z UPM.

AKT uważa, że odmowa UPM zaangażowania się w ogólnogrupowe negocjacje zbiorowe ma charakter bardziej ideologiczny niż stanowi rozwiązanie wspierające funkcjonowanie rynku pracy. Jego celem jest odsunięcie związków zawodowych na bok procesu negocjacji zbiorowych i podporządkowanie się dyktatowi pracodawców.

„W tym kontekście trudno jest zrozumieć, dlaczego zarządowi UPM tak trudno jest osiągnąć porozumienie, podczas gdy w wielu innych sektorach porozumienie zostało osiągnięte” – powiedział Ismo Kokko, przewodniczący AKT.

FINAT i krajowe stowarzyszenia są zdania, że ​​strajk nie jest proporcjonalny do trwałych szkód, które mogą powstać, jeśli będzie kontynuowany. W oświadczeniu „WZYWA wszystkie zainteresowane strony (zarówno pracodawców, związki zawodowe, jak i władze), aby wzięły pod uwagę europejskie konsekwencje makroekonomiczne tego sporu i oceniły swoją społeczną odpowiedzialność wobec szerszej społeczności europejskiej w rozwiązywaniu tego sporu”.

Trwający już ponad miesiąc strajk spowodował już poważne opóźnienia w łańcuchu dostaw, a terminy dostaw przekraczają obecnie trzy miesiące. Jeśli będzie kontynuowane nawet po 19 lutego, jak ogłoszono w zeszły piątek, może to doprowadzić do paneuropejskiego zastój łańcuchów dostaw w ciągu kilku tygodni, powodując poważne szkody dla europejskiego ożywienia gospodarczego i pogłębiając obecne tendencje inflacyjne.

FINAT podkreślił, że jeśli niedobór gatunków papieru na podkłady zabezpieczające etykiety i papieru do materiałów wierzchnich etykiet będzie kontynuowany, w wyniku „reakcji łańcuchowej” nastąpią daleko idące reperkusje dla:

- ciągłości produkcji etykiet i opakowań wąskowstęgowych;

- dostawy etykiet samoprzylepnych do odbiorców FMCG, zwłaszcza z branży spożywczej i farmaceutycznej;

- dystrybucji oznakowanych towarów do sklepów i konsumentów, a docelowo dobrobytu 500 mln konsumentów w całej Europie.

W Europie rocznie zużywa się około 8 mld m2 samoprzylepnych materiałów etykietowych. Odpowiada to około 240 mld etykiet używanych w różnych sektorach, takich jak żywność i napoje, zdrowie i higiena osobista, leki, chemia gospodarcza i przemysłowa, transport i logistyka, handel detaliczny, elektronika użytkowa, produkty motoryzacyjne itp.

  • Obecnie 3 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 3/5 (2 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.