Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Stora Enso wdraża program ochrony zyskowności

Stora Enso wdraża program ochrony zyskowności

Stora Enso poinformowała o wynikach finansowych za 2. kwartał 2019 r. Pomimo spadku przychodów ze sprzedaży o 2,1 proc., firma już w ósmym kwartale z rzędu utrzymała marżę zysku operacyjnego EBIT na poziomie przekraczającym 10 proc. oraz zrealizowała wysokie przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej; wzrosły one – w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. – o 65 proc.

W specjalnym komunikacie prasowym Karl-Henrik Sundström – CEO koncernu, pisze: „Ze względu na rosnącą niepewność geopolityczną, której rezultatem jest spadek sprzedaży, Stora Enso zintensyfikowała działania związane z programem ochrony zyskowności. W nowej perspektywie oszczędności, jakie zamierzamy z tego tytułu uzyskać, mają wynieść 200 mln euro zamiast wstępnie zakładanych 120 mln euro. Założony program przynosi efekty większe od zamierzonych – już udało nam się zrealizować oszczędności rzędu 60 mln euro. Nie ustajemy w wysiłkach, by przepływy gotówkowe były na jeszcze wyższym poziomie. Zintensyfikowaliśmy w tym celu nasze działania w zakresie zarządzania kapitałem obrotowym. W obecnych warunkach gospodarczych równie ważne jest właściwe podejście do kwestii zapasów magazynowych. O naszych przyszłych sukcesach będą w dużej mierze decydować dwa czynniki: skoncentrowanie się na ochronie zyskowności oraz generowanie odpowiednio wysokich przepływów gotówkowych”.
Karl-Henrik Sundström wskazuje dwa istotne kroki w procesie dalszej transformacji, jakie Stora Enso poczyniła w 2. kwartale br. Pierwszym było przejęcie od Bergvik Skog zasobów leśnych znajdujących się w Szwecji (zwiększenie stanu posiadania upraw o ponad 250 tys. ha znacząco poprawiło dostępność surowców drzewnych, a więc konkurencyjność i samowystarczalność firmy), drugim – przekształcenie papierni Oulu w zakład produkujący tekturę typu kraft do zastosowań opakowaniowych (co jest wyrazem coraz większej koncentracji na branży opakowaniowej, przy coraz mniejszym zaangażowaniu w odczuwający spadki biznes papierniczy). Jak zaznacza, także rozwiązania bazujące na bioekonomii są wyznacznikiem wielu już zrealizowanych oraz przyszłych projektów Stora Enso (np. pilotażowa produkcja biosurowców węglowych bazujących na ligninie).

W kontekście całego roku, Stora Enso przewiduje negatywny wpływ wojen handlowych oraz wciąż realnego tzw. twardego Brexitu na prowadzony biznes, nieco wolniejszy od zakładanego wzrost popytu na jej produkty, a także dalsze, znaczące spadki na europejskim rynku papierniczym. Prognozuje też wyższy od ubiegłorocznego poziom kosztów prowadzonej działalności. W związku ze wszystkimi ww. czynnikami zapowiadana jest dalsza intensyfikacja działań realizowanych w ramach tzw. programu ochrony zyskowności.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Mijający rok przyniósł branży opakowań wiele zmian. Nowa rzeczywistość kształtowała lokalne gospodarcze relacje biznesowe, a kwestie łączności, cyfryzacji, automatyzacji i zrównoważonego rozwoju stały się podstawą produkcji. Jean-Pascal Bobst, prezes firmy BOBST, analizując minione miesiące, przedstawia wnioski na temat przyszłości tego sektora.

25 listopada br., podczas Gali Jubileuszowej Polskiej Izby Druku, poznaliśmy laureatów XXII edycji konkursu Złotego Gryfa. Jest to największy i najstarszy w Polsce konkurs obejmujący całe spektrum produkcji poligraficznej, gdzie oceniana jest wyłącznie jakość wykonania produktu. Jak już informowaliśmy, w tegorocznej edycji rywalizacji prestiżową statuetką nagrodzono wydanie nr 6/2021 „Świata DRUKU” (kategoria: Czasopismo wielobarwne). Jakie inne produkty rodzimej poligrafii zdobyły wyróżnienie?

Za nami kolejna wystawa skierowana do branży handlu detalicznego – w Warszawie w dn. 23–24 listopada br. odbyło się największe, jak podkreśla organizator, wydarzenie tego sektora w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej – Międzynarodowe Targi Wyposażenia Sklepów RetailShow. Podczas wystawy, nad którą patronat medialny sprawował „Świat DRUKU”, przedstawiciele sieci i centrów handlowych, najemcy i właściciele sklepów mogli znaleźć rozwiązania niezbędne do prowadzenia działalności. W tym roku producenci technologii i wyposażenia szczególnie promowali nowości, oparte na automatyzacji i robotyzacji.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.