Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Stora Enso koryguje swoje prognozy finansowe na 2023 r.

Stora Enso koryguje swoje prognozy finansowe na 2023 r.

W nawiązaniu do wcześniejszego komunikatu finansowego z 31 stycznia br., Stora Enso poinformowała o dokonaniu korekty w kontekście prognozy rocznego zysku operacyjnego EBIT za 2023 r. Firma zakłada, że – wobec pogarszającej się koniunktury na kluczowych dla niej rynkach – będzie on niższy w porównaniu z ubiegłorocznym, kiedy to wyniósł 1,891 mld euro.

Stora Enso dodaje, że pogorszenie się prognoz rynkowych przyspieszyło pod koniec 1. kwartału br. Wskazuje przy tym, że presja cenowa i niepewność rynkowa będą w całym 2023 r. znacznie większymi wyzwaniami niż miało to miejsce w roku ubiegłym, wpływając na rezultaty finansowe całej grupy i obniżając perspektywy krótkoterminowe. Stora Enso przewiduje, że sytuacja ta będzie osłabiać konsumpcję prywatną, odbijając się na wynikach wszystkich jednostek biznesowych. Oczekuje się też, że – w porównaniu z rokiem 2022 – na marże realizowane przez grupę w negatywny sposób wpłynie wzrost kosztów, zwłaszcza w kontekście energii, drewna i chemikaliów.

Firma dodaje, że słabnącą koniunkturę rynkową obserwuje się obecnie na całym rynku opakowaniowym. Stora Enso prognozuje, że słaby popyt w obszarze tektur na opakowania zbiorcze z tektury falistej wciąż będzie się utrzymywał. Dodaje przy tym, że oznaki osłabienia widoczne są też na rynku tektury litej na opakowania jednostkowe, z wyjątkiem opakowań na napoje.

Branża budowlana również – jak podkreśla Stora Enso – zmaga się z wyzwaniami w postaci mniejszej ilości pozwoleń na budowę oraz nowych projektów konstrukcyjnych. Zjawiska te będą miały okresowy wpływ na tegoroczny popyt na produkty z działu Wood Products. Z kolei na wyniki działu Biomaterials wpłyną – zdaniem Stora Enso – wyższe ceny pozyskania drewna i słabnący w skali globalnej rynek celulozowy. Firma prognozuje też ograniczoną dostępność drewna przeznaczonego do produkcji celulozy.

W kontekście ww. niestabilności rynkowej Stora Enso stale poddaje analizie swoje koszty zmienne, zaś w odpowiedzi na fluktuacje w popycie wdrażane są odpowiednie działania prewencyjne, związane m.in. z aktywną kontrolą kosztów. Firma dokonuje też stałej oceny swojej działalności pod kątem polityki cenowej, elastyczności portfolio produktów, wolumenu zapasów magazynowych i zarządzania nimi, a także źródeł surowcowych i logistyki. W Finlandii dobiegły końca negocjacje związane z potencjalnym obniżeniem zatrudnienia w tamtejszych zakładach produkcyjnych. Z uwagi na wahania popytu, firma dokonuje też korekt swoich mocy wytwórczych.

Pod względem operacyjnym Stora Enso zapowiada dalsze koncentrowanie się na decentralizacji oraz redukcji kosztów ogólnych. Wprowadzono restrykcyjne zarządzanie wydatkami kapitałowymi i kapitałem obrotowym, by zabezpieczyć odpowiednie przepływy gotówkowe i stabilność bilansu finansowego.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.