Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Stora Enso inwestuje w zwiększenie produkcji

Stora Enso inwestuje w zwiększenie produkcji

Zakłady w Oulu
Fot. Stora Enso

Stora Enso przeznaczy 97 mln euro na rozbudowę mocy produkcyjnych zakładów w szwedzkim Skoghall w obszarze wytwarzanych tam kartonów. Jednocześnie firma zaanonsowała rozpoczęcie studium wykonalności związanego z ewentualną modyfikacją drugiej (obecnie nieużywanej) linii produkcyjnej w fabryce w Oulu (Finlandia) i dostosowaniu jej do wytwarzania tektury opakowaniowej. Decyzje te są odpowiedzią koncernu na wciąż rosnący globalny popyt na opakowania produkowane zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Inwestycja w fabryce Skoghall ma jeszcze bardziej zwiększyć zyskowność działań Stora Enso w takich segmentach jak kartony na opakowania do napojów czy niebielona tektura typu kraft. Zakończenie projektu przewidziano na 2. kwartał 2023 r. Po zrealizowaniu tej inwestycji i uzyskaniu stosownych pozwoleń środowiskowych roczna produkcja kartonów opakowaniowych ma tam wzrosnąć o ok. 100 tys. ton, przekraczając tym samym poziom 900 tys. ton.

Decyzja o zrealizowaniu inwestycji została podjęta w ślad za wcześniejszym studium wykonalności, zaanonsowanym przez firmę w listopadzie ub.r. Na podstawie przeprowadzonych badań kierownictwo Stora Enso zrezygnowało jednocześnie z planowanej wcześniej rozbudowy działającej w Skoghall celulozowni. Pierwotne studium wykonalności uwzględniało nakłady kapitałowe rzędu 800–850 mln euro, związane z rozbudową zarówno w obszarze produkcji celulozy, jak i kartonów. W efekcie zwiększenia mocy wytwórczych w zakresie tych ostatnich istniejąca linia produkcyjna zostanie znacząco odciążona, a sam proces będzie przebiegał dwuetapowo, z uwzględnieniem niezbędnych, zaplanowanych działań konserwacyjnych.

Kierownictwo Stora Enso podkreśla, że wzrost w obszarze proekologicznych opakowań, zgodnych z zasadami polityki zrównoważonego rozwoju, to jeden ze strategicznych, długoterminowych celów koncernu. W ślad za zakończoną sukcesem konwersją zakładów w Oulu, które wytwarzają obecnie papiery typu liner i fluting sack craft, służące do produkcji tektury falistej i worków, firma zainicjowała studium wykonalności dotyczące analogicznej modyfikacji drugiej z maszyn, tym razem z myślą o produkcji tektury do opakowań jednostkowych. Pierwsza maszyna rozpoczęła pracę na początku 2021 r. Modyfikacja drugiej z nich pozwoliłaby na dalszą poprawę elastyczności i konkurencyjności fabryki w Oulu, m.in. dzięki zintegrowaniu dostępu do celulozy, dalszej redukcji kosztów stałych i zmiennych oraz możliwości korzystania z przylegającego do zakładów portu morskiego. Wspomniane studium wykonalności ma zostać sfinalizowane na początku 2022 r.

Fabryka w Skoghall (zlokalizowana w zachodniej części Szwecji) to nowoczesny zakład produkcyjny specjalizujący się w wysokiej klasy kartonach na opakowania konsumenckie, skierowane głównie na rynek spożywczy (napojów i suchej żywności). Jej roczne moce produkcyjne wynoszą ponad 800 tys. ton kartonu.

Zakłady w Oulu (w północnej Finlandii) specjalizują się w produkcji wysokiej klasy papierów do produkcji tektury falistej i toreb. Na początku tego roku jedna z maszyn, przez wiele lat służących produkcji papieru, została zmodyfikowana z myślą o wytwarzaniu materiałów opakowaniowych. W celu produkcji niebielonej, brązowej celulozy zmodyfikowana została także celulozownia i maszyna do suszenia. Druga z maszyn papierniczych nie jest obecnie eksploatowana. Po zakończeniu fazy rozruchu, roczny potencjał produkcyjny zakładów w Oulu szacowany jest na 450 tys. ton papierów typu kraft i 550 tys. ton celulozy.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.