Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Stora Enso inwestuje w produkcję papierów opakowaniowych

Stora Enso inwestuje w produkcję papierów opakowaniowych

Zakłady w Varkaus
Fot. Stora Enso

Stora Enso przeznaczy 23 mln euro na zwiększenie elastyczności i potencjału zakładów w Varkaus, wytwarzających papiery do produkcji tektury falistej. Inwestycja pozwoli jednocześnie w większym niż dotychczas stopniu wykorzystywać przez tę fabrykę włókna pochodzące z recyklingu. Koncern poinformował, że prace przygotowawcze do wdrożenia projektu rozpoczęły się w grudniu ub.r. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2022 r.

W wyniku rozbudowy fińskich zakładów ich moce produkcyjne w zakresie wytwarzanych papierów wzrosną o ok. 10%. Zwiększona zostanie też elastyczność fabryki pod względem rodzaju produkowanego tu asortymentu, do którego produkcji wykorzystywane są zarówno włókna drzewne pierwotne, jak też pochodzące z recyklingu.

W zakładach w Varkaus powstaje niebielona celuloza na bazie miękkiego drewna oraz wysokiej jakości brązowe i białe papiery wierzchnie, przeznaczone do wytwarzania tektury falistej (m.in. typu kraftliner). Poza wspomnianą celulozą, papiernia – jako podstawowy surowiec – wykorzystuje obecnie ok. 1/3 wszystkich kartonów odzyskiwanych na obszarze Finlandii. Inwestycja ma zwiększyć udział włókien z recyklingu w procesie produkcyjnym.

Zakłady w Varkaus wchodzą w skład jednostki biznesowej Stora Enso Packaging Materials, która posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie właściwego stosowania włókien drzewnych – począwszy od fazy projektu opakowania, poprzez produkcję, na recyklingu skończywszy. Stymulowanie i tworzenie nowych możliwości w obszarze odzyskiwania produktów opakowaniowych wykonanych z papieru i kartonu to jeden z kluczowych celów polityki środowiskowej Stora Enso. Firma zapewnia, że inwestycje zmierzające do zwiększenia potencjału w obszarze recyklingu to sposób na realizację tego celu. Zgodnie z ogłoszonymi niedawno założeniami środowiskowymi skandynawskiego koncernu, do 2050 zamierza on oferować wyłącznie produkty i rozwiązania w 100% odnawialne. Tym samym firma chce spełniać założenia leżące u podstaw gospodarki o obiegu zamkniętym i osiągnąć neutralność względem emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

„Inwestycja ta zwiększy nasz potencjał w zakresie wykorzystania włókien z odzysku i – tym samym – również ich procentowy udział w naszym portfolio. Co więcej, poprawimy elastyczność oraz wydajność całego procesu wytwórczego realizowanego w Varkaus dzięki technicznym modyfikacjom maszyny do wytwarzania tektury oraz urządzeń do suszenia pracujących w celulozowni. Poprzez zwiększenie elastyczności rozumiemy też szerszy zakres gatunków podłoży oferowanych klientom. W efekcie wzrośnie potencjał wytwórczy całej fabryki” – mówi Jarkko Tehomaa, dyrektor zakładów w Varkaus odpowiedzialny za część produkcji związaną z tekturą opakowaniową.

Obecnie w zakładach Varkaus pracuje ok. 400 osób. Ich roczne moce produkcyjne w zakresie tektury opakowaniowej wynoszą 450 tys. ton. Wytwarzane są tu również: celuloza, tarcica oraz elementy drewniane, wykorzystywane w branży budowlanej.

Jak dodaje Stora Enso, w Finlandii zużyte opakowania na napoje (UBC), wykonane ze specjalnego kartonu przeznaczonego do przechowywania płynów, są poddawane recyklingowi w tych samych strumieniach przemysłowych, do których trafiają konwencjonalne opakowania zbiorcze (OCC) wykonane z tektury falistej. Varkaus to nowoczesna fabryka, w której ten proces jest również realizowany. W niektórych krajach strumienie te funkcjonują osobno, stąd inwestycje podejmowane w nich przez Stora Enso. W ostatnim czasie, wspólnie z Tetra Pak, firma zainwestowała w uruchomienie linii typu UBC w należących do niej zakładach w Ostrołęce. Będą tu trafiały zużyte opakowania kartonowe na napoje, odzyskiwane z rynku polskiego oraz krajów sąsiednich.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.